قربانیان منفعت طلبی کلینیک مرگ!رئیس کمیته ایمنی شورای شهر علت اصلی حادثه بیمارستان اطهر تهران را که 19 کشته و14 مصدوم به جا گذاشت، رعایت نکردن ایمنی و منفعت طلبی مالکان بیان کرد

  انفجار مهیب و آتش سوزی شامگاه سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹  در مرکز پزشکی سینا واقع در خیابان شریعتی تهران که  19 فوتی و 14 مصدوم به جا گذاشت بار دیگر خاطره تلخ پلاسکو را زنده کرد .اظهار نظرها درباره علت انفجار اگر چه به دپوی کپسول های اکسیژن و اتصال برق اشاره دارد اما سخنان رئیس  و یک عضو شورای شهر تهران از چند اخطار داده شده به مالکان این بیمارستان ،انگشت اتهام را به سمت کوتاهی ها و آن چه صدر اعظم نوری رئیس  کمیته ایمنی  شورای شهر بیان کرده «منفعت طلبی های  مالکان »نشانه رفته است.

 

همزمان رئیس قوه قضاییه در دستوری  به دادستان  تهران  ،خواستار شناسایی دقیق عوامل بروز این حادثه و رسیدگی به مشکلات قضایی و حقوقی خانواده‌های داغدار شد و رئیس پلیس  پیشگیری پایتخت نیز  ازصدور دستور  بازداشت چهار نفراز مسئولان این کلینیک  خبرداد.این کلینیک پزشکی  به بخش های جراحی زیبایی، رادیولوژی، داروخانه و...مجهز بوده و دارای پنج طبقه است.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره جزئیات این حادثه  اظهار کرد: ساعت 20:46  سه شنبه شب  حادثه آتش‌سوزی گسترده در یک مرکز درمانی در خیابان شریعتی، خیابان قدس به سامانه 125 اعلام شد که در لحظات نخست، آتش‌نشانان چهار ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.محل حادثه یک ساختمان پنج طبقه با کاربری کلینیک درمانی بود که در لحظات اولیه اعلام شد در طبقه 2- آن انفجار روی داده و حتی بعد از حضور آتش‌نشانان نیز این انفجارها ادامه داشت.وی تصریح کرد: ظاهراً انفجارها ناشی از سیلندرهایی بود که در این مرکز استفاده می‌شد؛ شدت آتش به حدی بود که از فواصل دور قابل رؤیت بود و دود زیادی طبقات بالایی را فراگرفته بود.ملکی افزود: نیروهای آتش‌نشانی از چندین طرف مشغول اطفای حریق و موفق به نفوذ به طبقات بالایی شدند. در نهایت حدود 20 نفر از افرادی که در طبقات بالایی گرفتار شده بودند، توسط آتش‌نشانان خارج شدند.

 

داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی نیز  با اشاره به  این که  شدت انفجار‌ها به حدی بود که ساختمان‌های مجاور هم دچار آسیب شده بودند و شیشه بسیاری از منازل اطراف این مرکز شکسته بود گفت: متاسفانه ۱۸ نفر از شهروندان‌مان که عمدتا در طبقه پنج ساختمان حضور داشتند جان خود را از دست دادند و حال یک نفر نیز وخیم گزارش شده است (که ساعتی بعد جان باخت).13 نفر از این افراد در اتاق‌های عمل و ریکاوری که در بالاترین طبقه ساختمان قرار داشت حضور داشتند و به دلیل شرایط حرارت و دود، امکان خارج شدن نداشتند. رئیس اورژانس کشورهم  گفت :از این تعداد پنج نفر در یک کمد مخفی شده بودند که متاسفانه  همگی فوت کردند.

 

نقش نردبان های جدید در  کنترل آتش

 در این میان به گزارش رکنا ،مهار این آتش‌سوزی با استفاده از تجهیزات جدید آتش‌نشانی از جمله نردبان‌های بلند و در سایه تجربه و ایثار آتش‌نشانان، حدود ۲ ساعت به طول انجامید و با وجود دو مورد انفجار در دقایق اولیه، از سرایت آتش به دیگر ساختمان‌های منطقه جلوگیری شد.

 

جزئیات  چند  اخطار آتش نشانی به مسئولان ساختمان

زهرا صدراعظم نوری  رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران اعلام کرد که طبق گزارش اولیه آتش‌نشانی اشکال در سیستم برق نگهداری سیلندر‌های اکسیژن علت وقوع حادثه کلینیک سینا اطهر بوده است.وی ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار تصریح کرد: این حادثه بر اثر رعایت نکردن ایمنی و بی توجهی به دستورالعمل و استانداردها رخ داده است و می‌بینیم خودخواهی و منفعت‌طلبی ذی نفعان چگونه به زندگی همشهریان‌مان پایان می‌دهد.

 

رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران با بیان این که این ساختمان از جمله ساختمان‌های ناایمنی بوده که وضعیت نامناسب شبکه برق داخلی ساختمان را در آن شاهد بودیم، افزود: اتاقک انباری غیراصولی برای نگهداری سیلندرهای اکسیژن در مجاورت ورودی و محل دسترسی به ساختمان استفاده می‌شده  و این در حالی است که لوازم قابل اشتعال در پلکان دسترسی به پشت‌بام دپو شده بود که این مسئله امکان تردد مناسب را سلب کرده و موجب توسعه حریق شده بود.

 

وی با بیان این که در پشت‌بام فضایی را با کاربری انباری ایجاد کرده بودند، افزود: پلکان دوربند کافی نداشت و این مسئله باعث انتقال سریع دود به طبقات از طریق راه پله شده بود.نوری با تأکید بر این که این ساختمان پنج طبقه ۱۴۰۰ مترمربع زیربنا داشت، گفت: این ساختمان ایمنی لازم را نداشته است به گونه‌ای که آتش‌نشانان در سال ۹۴ اخطاریه‌ای را برای این واحد صادر و دستورالعمل‌هایی را نیز در زمینه ایمن‌سازی به آن اعلام کرده اند  اما مورد توجه مالک قرار نمی‌گیرد.

 

وی  با تأکید بر این که در سال ۹۶ سازمان آتش‌نشانی با توجه به این که در این ساختمان دستورالعمل‌های ایمنی قبلی رعایت نشده بود ضمن تذکر مجدد به مالک، نامه استنکاف از دستورالعمل‌های ایمنی را مجدد ابلاغ می‌کند، افزود: در سال ۹۷ یکی از واحدهای بازرسی آتش‌نشانی دوباره هشداری به ساختمان می‌دهد که متأسفانه تمکین نمی‌کند ودر نهایت در سال ۹۸ شهرداری منطقه یک ضمن ابلاغ دستورالعمل‌ها در اخطار جدی به مالک اعلام می‌کند که اگر اقدامی در این خصوص صورت نگیرد ذی نفعان باید در مقابل حوادث احتمالی پاسخگو باشند.

 

هر چند که مالک اقداماتی ناقص همچون نصب خاموش‌کننده آتش یا اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق را انجام می‌دهد اما این اقدامات به صورت ناقص اجرا شده و دستورالعمل را به صورت کامل اجرا نکردند.رئیس اورژانس کشور هم با اشاره به ۳ نوبت اخطار به مسئولان این بیمارستان  افزود که  مالک ساختمان  درنهایت سال ۹۸ کارهایی برای ایمنی ساختمان انجام داده بود که یکی از آن‌ها نصب سیستم اطفای حریق بود که البته آن هم  فعال نبود. مدیرکل مدیریت بحران استان تهران هم با بیان این که  در فضای مجازی گمانه‌زنی‌های مختلفی در خصوص علت حادثه بیمارستان سینا  اطهر اعلام می‌شود در حالی که نشت گاز و اتصال برق علت این حادثه نبوده است افزود: در باره  این حادثه هر نوع کاستی و کمبودی به خود ساختمان بر می‌گردد چون تجمع کپسول‌‎های اکسیژن و نگهداری نامناسب آن حادثه‌ساز شده است.

 

خنک شدن به موقع مخزن هلیوم

 موسوی شهردار منطقه از وجود  یک مخزن بزرگ هلیوم در این مکان خبرداده  که با حضور به موقع مأموران و خنک نگه داشتن این مخزن اتفاقی رخ نداد و اگر به موقع این امر مدیریت نمی‌شد، ابعاد حادثه گسترش بیشتری پیدا می‌کرد، در همین حال حریرچی «شایعه وجود مواد رادیو اکتیو در محل انفجار» را تکذیب   و تاکید کرد این  مرکز  مربوط به پزشکی هسته‌ای نبوده است. حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران هم  شایعه «امکان خرابکاری»  را رد کرد .

تحقیق از 4 نفر از مسئولان بیمارستان

سردار حمید هداوند" جانشین رئیس پلیس پایتخت  نیز با اشاره به این که هم اینک چهارنفر از عوامل مرکز تحت نظر هستند، بیان کرد: تحقیق و بررسی از مدیرعامل بیمارستان، مدیرداخلی، مدیر تصویربرداری و متصدی سانترال ادامه دارد.وی  در پاسخ به این سوال که آیا این حادثه عمدی بوده است؟ گفت: تاکنون به این نتیجه نرسیده‌ایم که حادثه عمدی بوده باشد.

 

 خبر مرتبط

کابوس ساختمان های مرگ آفرین

 رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان این که لازم است مراکزی که دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت نمی‌کنند ولی از سویی مرکز مراجعه مردم هستند از طریق مراجع قضایی پیگیری برای پلمب آن‌ها صورت گیرد، تصریح کرد: براساس گزارشی که در صحن شورای شهر مطرح شد، حدود ۳۳ هزار واحد پرخطر در تهران شناسایی شده است که تعدادی از آن‌ها مراکز آموزشی، اداری، مذهبی و درمانی هستند که ذی نفعان این ساختمان‌ها باید به گونه‌ای موظف شوند که دستورالعمل‌های ایمنی را اجرایی کنند و لازم است که در قانون بازنگری شود و مالکان و ذی نفعان در مقابل اقداماتی که سبب می‌شود که هموطنان‌مان از نظر جانی و مالی دچار آسیب شوند، پاسخگو باشند.وی افزود: باید سازوکاری فراهم شود که اگر ذی نفعان ساختمان‌های غیراستاندارد به قوانین تمکین نکنند برخورد قاطع‌تری با آن‌ها صورت گیرد.

 

مرداد سال گذشته  روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشته بود :پس از حادثه آتش‌سوزی در خیابان جمهوری در سال ۹۲ دولت وزارت کشور را مکلف کرد که ظرف شش ماه قانون مدیریت یکپارچه آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور را تهیه و ابلاغ کند که این امر محقق شد، اما متاسفانه به دلیل اختلاف نظر و سلیقه و همچنین طولانی شدن روند بوروکراسی اداری این قانون از پنج سال پیش تاکنون در کمیسیون خاص امور کلان شهرهای هیئت دولت معطل مانده است و تصور می‌شود با این روند تا ۵۰ سال دیگر هم به تصویب نرسد.

 

 اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز

 

 اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز
 
 اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز
 
 اخبار حوادث,خبرهای حوادث ,حوادث روز
 
 
خراسان 
 
مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی