دستبرد بازاریاب های قلابی به حساب بانکی کسبه! حوادث روز,اخبار حوادث,خبرهای حوادث
اعضای این باند تاکنون به 100 فقره سرقت کارت بانکی کسبه در شهرهای مختلف کشور اعتراف کرده اند 

 سه عضو یک باند سرقت که در پوشش «فروش سیگار» و با ترفندی خاص رمز حساب بانکی مغازه داران و کسبه را به دست می آوردند و سپس با ربودن کارت بانکی آنان، اقدام به خرید طلا و کالا می کردند با تلاش شبانه روزی کارآگاهان پلیس آگاهی مشهد دستگیر شدند و راز بیش از 100 فقره سرقت در شهرهای مختلف کشور را فاش کردند.

 

رئیس پلیس مشهد روز گذشته در گفت وگویی اختصاصی با خراسان به تشریح جزئیات دستگیری اعضای باند «بازاریاب های قلابی» پرداخت و گفت: از مدتی قبل پرونده هایی در مراکز انتظامی مشهد تشکیل شد که محتویات آن ها از ترفند خاص یک باند سرقت در پوشش «بازاریاب سیگار» حکایت داشت. به همین دلیل گروه ویژه ای از نیروهای پلیس آگاهی مشهد، مامور شدند به ریشه یابی ماجرای سرقت های مذکور از مغازه داران محلی و کسبه بپردازند چرا که اعضای این باند با فریب متصدیان فروشگاه ها، از رمز حساب بانکی مطلع می شدند ودر یک لحظه نیز کارت عابر بانک کسبه را به سرقت می بردند.

 

سرهنگ حسین دهقان پور اضافه کرد: با ورود تحلیلی و کارشناسی کارآگاهان به این ماجرا و بررسی پرونده های مذکور مشخص شد که اعضای یک باند حرفه ای با نقشه ای بسیار ماهرانه، فروشندگان و متصدیان بانو یا نوجوان فروشگاه ها را فریب می دهند و کارت بانکی را به سرقت می برند. تحقیقات بیشتر بیانگر آن بود که سرقت های مذکور در پوشش «بازاریابی» صورت می گیرد. بنابراین عملیات تخصصی کارآگاهان برای شناسایی اعضای این باند به ردیابی های اطلاعاتی کشید و مشخص شد که اعضای این باند در سرقت ها از یک دستگاه موتورسیکلت  یا خودروی پراید استفاده می کنند.مقام ارشد انتظامی مشهد تصریح کرد: اگرچه در برخی موارد اعضای این باند به بهانه این که مسافر هستند از کسبه پول نقد دریافت کرده بودند اما در واقع شگرد اصلی آنان سرقت در پوشش «فروش سیگار» به عنوان بازاریاب بود.

 

وی خاطرنشان کرد: ردزنی های اطلاعاتی در طلافروشی ها یا مکان های دیگری که سارقان با عابر بانک های سرقتی طلا و کالا خریداری کرده بودند، ادامه یافت تا این که سرنخ های مهمی از تصاویر متهمان به دست آمد و عملیات شناسایی آنان در دستور کار قرار گرفت. «کلیددار امنیت شهر» افزود: با آن که سه نشانی از سارقان در مشهد به دست آمد، آنان در هیچ کدام از مخفیگاه های مذکور حضور نداشتند ولی بررسی های دقیق با فناوری های نوین انتظامی، بالاخره کارآگاهان را به منطقه شهر جدید گلبهار کشاند و سپس کارآگاهان با همکاری صمیمانه بنگاه داران و متصدیان و مشاوران املاک، مخفیگاه یکی از سارقان را شناسایی کردند. سرهنگ دهقان پور گفت: با  دستگیری این جوان 32 ساله سابقه دار، دو همدست دیگر وی نیز شناسایی شدند و در عملیات های جداگانه به دام افتادند. این مقام انتظامی یادآور شد: با انتقال سه عضو این باند حرفه ای به مقر انتظامی، تحقیقات و بازجویی های تخصصی از آنان با صدور دستورات ویژه قضایی ادامه یافت تا این که آنان به بیش از 100 فقره سرقت با شیوه «بازاریابی برای فروش سیگار» اعتراف کردند.

 

سرهنگ  دهقان پور با اشاره به بررسی های ریزبینانه پلیسی در این پرونده که موجی از احساس ناامنی را بین کسبه محلی به راه انداخته بود، گفت: تحقیقات نشان داد که یکی از متهمان ابتدا به عنوان «فروشنده سیگار» وارد مغازه هایی می شد که قبلا آن ها را زیر نظر گرفته بودند و یقین داشتند که صاحب فروشگاه محل را ترک کرده است و شاگرد یا متصدی در مغازه حضور دارد. این جوان از فروشنده نوجوان یا بانویی که در فروشگاه بود، درخواست می کرد شماره تلفن مالک و صاحب مغازه را برای هماهنگی خرید سیگار به او بدهد.

 

او سپس مقابل چشمان فروشنده با مالک مغازه تماس می گرفت و با او برای خرید سیگار گفت و گو می کرد. اما با آن که صاحب مغازه این مکالمه تلفنی را قطع می کرد ولی «بازاریاب قلابی» همچنان به این گفت وگو با تلفن خاموش ادامه می داد و طوری به متصدی فروشگاه وانمود می کرد که صاحب مغازه سفارش خرید تعداد زیادی سیگار را داده است! و از او می خواهد که سیگارها را بخرد!  سپس با قطع مکالمه تلفنی و در حالی که اعتماد و اطمینان فروشنده را از درخواست خرید سیگار توسط مالک مغازه جلب کرده بود، از وی می خواست کارت عابر بانک را برای واریز وجه خرید در اختیار وی بگذارد  تا از دستگاه «پوز» استفاده کند. متصدی فروشگاه نیز که شاهد این مکالمه تلفنی بود، کارت را به همراه رمز آن در اختیار فروشنده قلابی سیگار قرار می داد. او نیز در یک لحظه از مغازه بیرون می رفت و سوار بر موتورسیکلت  یا پراید همدستانش از محل می گریخت. آنان سپس به یک طلافروشی  یا فروشگاه های دیگر می رفتند و با کارت عابر بانک سرقتی که رمز آن را نیز در اختیار داشتند اقدام به خرید کالا می کردند.

 

رئیس پلیس مشهد همچنین با اشاره به سرقت های گسترده اعضای این باند در شهرهای کشور خاطرنشان کرد: آنان تاکنون معترف شده اند که در شهرهای طرقبه و شاندیز، نیشابور، گلبهار، چناران، سبزوار، قوچان، شیروان، سرخس و ... با همین شگرد دست به سرقت زده اند که بررسی های بیشتر در این باره ادامه دارد.

 

مقام ارشد پلیس مشهد با بیان این که متهم اصلی 32 ساله و دارای سابقه سرقت است که طراح نقشه های این باند بود خاطرنشان کرد: همه اعضای باند سابقه دار هستند و جوانی که در پوشش بازاریاب وارد فروشگاه ها می شد نیز 29 ساله است اما راکب موتورسیکلت و راننده خودرو 49 و 52 سال دارند. وی در پایان به کسبه و مغازه داران توصیه کرد: به هیچ وجه رمز بانکی خود را در اختیار افراد دیگر نگذارند و آموزش های لازم را به متصدیان و شاگردان فروشگاه بدهند تا در چنین مواقعی حتما دوباره با آنان تماس بگیرند و حقیقت ماجرای خرید را جویا شوند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------