آخرین اخبار بین الملل

,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

نتانیاهو: آماده میانجیگری در پرونده اوکراین هستم/اول با اعراب صلح می‌کنیم بعد با فلسطین مذاکره

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنانی با تاکید بر ادامه تلاش برای توسعه عادی سازی روابط با کشورهای عربی، برای میانجیگری میان روسیه و اوکراین…

نتانیاهو خواستار تمدید مهلت برای تشکیل کابینه شدنتانیاهو،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه اسرائیل پنجشنبه شب از رئیس این رژیم خواست تا مهلت تشکیل کابینه را تمدید کند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، نتانیاهو درخواستی را تحویل «اسحاق هرتزوگ» رئیس اسرائیل داده و خواستار تعویق دو هفته‌ای ضرب‌الاجل مربوط به تشکیل کابینه شده است.

 

بر اساس این گزارش، پیش تر هرتزوگ ۲۸ روز به بنیامین نتانیاهو مهلت داده بود تا کابینه ائتلافی دست راستی و افراطی خود را تشکیل دهد. این مهلت یکشنبه هفته آینده پایان می‌یافت.

 

انتخابات پارلمانی اسرائیل اواسط آبان ماه گذشته برگزار شد که در آن اردوگاه سیاسی تحت رهبری نتنانیاهو با کسب ۶۴ کرسی بر اردوگاه رقیب خود متشکل از ائتلاف «یائیر لاپید» نخست وزیر پیشبرد امور و «بنی گانتس» وزیر جنگ کنونی رژیم صهیونیستی پیروز شد. ائتلاف لاپید و گانتس در این انتخابات ۵۱ کرسی را کسب کردند.

 

در پارلمان آینده رژیم اسرائیل که بیست و پنجمین دوره خواهد بود و نیز در ائتلاف حاکم آینده، بیشتر "کیپا" پوشان (یهودیان مذهبی که کلاهی به نام کیپا برسر می‌کنند) و بیشترین تعداد شهرک نشینان صهیونیست و تعداد بسیار کمی از زنان حضور خواهند داشت.

 

از نظر تعداد، بیش از نیمی از اعضای ائتلاف آتی، یهودیان دینی و حریدی (یهودیان ارتدوکس افراطی) خواهند بود که ۱۸ نفر از آنها در احزاب افراطی ارتدوکس «شاس» و یهودیت «تورات» عضویت دارند. همچنین ۱۲ نماینده حزب «صهیونیسم دینی» و سه تن از اعضا از حزب لیکود جزء مذهبی‌ها هستند.

 

علاوه بر اینها، پنج نماینده یهودیان ارتدوکس در پارلمان هستند که در جرگه حزب «اردوگاه رسمی» به رهبری گانتس قرار دارند و یک خاخام اصلاح گرا از حزب کارگر نیز در میان اعضای پارلمان جدید وجود دارد. به استثنای ۱۰ عضو پارلمان در دو لیست عربی جبهه متحد دموکرات برای صلح و برابری (حداش) و جنبش عرب برای تغییر (تعل)، هیچ عضو عرب دیگری در پارلمان وجود ندارد.

 

به عقیده تحلیلگران سیاسی، حضور راست افراطی و احزاب دینی صهیونیستی و حریدی در قدرت از یک سو باعث خواهد شد که ائتلاف حاکم آینده به ریاست نتانیاهو رویکرد و سیاست‌های بسیار افراطی و فاشیستی را علیه فلسطینی‌ها در داخل سرزمین‌های اشغالی و در کرانه باختری و قدس و نوار غزه در پیش بگیرد و از سوی دیگر، سطح تنش‌ها در منطقه را افزایش دهد.

 

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022