آخرین اخبار بین الملل


اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,روسای جمهور آمریکا و عراق

نخستین گفتگوی روسای جمهور آمریکا و عراق/ بایدن امروز با پادشاه عربستان تماس می گیرد

نخست وزیر عراق اعلام کرد که با جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا در مورد توسعه روابط دو جانبه بین دو کشور و ادامه همکاری در مبارزه با "داعش"…

واکنش مقامات کشورهای مختلف به تحلیف جو بایدناخبار,اخبار بین الملل,مراسم تحلیف جو بایدن
مقام‌های مختلفی از سرتاسر جهان نسبت به سوگند یادکردن جو بایدن برای مقام ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا واکنش نشان دادند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مقام‌های بلندپایه از کشور‌های مختلف جهان نسبت به رسیدن «جو بایدن» به ریاست‌جمهوری آمریکا واکنش نشان دادند.

 

تبریک نخست‌وزیر انگلیس

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، پس از ادای سوگند «جو بایدن» برای مقام ریاست جمهوری در پیامی توییتری به او و معاونش «کامالا هریس» تبریک گفت و نوشت: «به جو بایدن سوگند به ریاست جمهوری را تبریک می‌گویم. همچنین به کامالا هریس نیز رسیدن به معاونت ریاست جمهوری را تبریک می‌گویم.»

 

نتانیاهو: مشتاقانه منتظر همکاری با شما هستم 

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نیز در پیامی ویدئویی به بایدن گفت: «مشتاقانه منتظر همکاری با شما (بایدن و هریس) هستم تا روابط و اتحاد میان اسرائیل و آمریکا را تقویت کرده و برای ادامه اتحاد میان ما و جهان عرب و برای مقابله با چالش‌های مشترکمان که اصلی‌ترین آن‌ها ایران است اقدام کنیم.»

 

ابراز امیدواری روسیه بر همکاری بایدن در مورد توافق جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای 

وزارت خارجه روسیه نیز در پیام تبریک به بایدن گفت: «امیدورایم به همکاری بایدن تلاش سازنده‌ای در مورد توافق جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای انجام دهیم.»

 

وزارت خارجه روسیه افزود: «امیدواریم دولت جدید آمریکا موضع سازنده و مثبتی در زمینه گفت‌وگو با مسکو اتخاذ کند.»

 

سفیر روسیه در واشنگتن نیز گفت: «تماسی با دولت بایدن نداشته‌ایم، اما روسیه برای گفت‌وگوی مبتنی بر منعفت دو طرف آماده است.»

 

تاکید ترودو بر همکاری در زمینه مقابله با کرونا و تغییرات آب‌وهوایی

«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا نیز در حالی به بایدن تبریک گفت که برای «همکاری در زمینه مقابله با کرونا و تغییرات آب و هوایی» ابراز امیدواری کرد.

 

استقبال مکرون از بازگشت آمریکا به توافقنامه آب‌وهوایی پاریس 

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از بازگشت آمریکا به توافقنامه آب‌وهوایی پاریس استقبال می‌کند.

 

حماس: از بایدن می‌خواهیم به خواست ملت فلسطین احترام بگذارد

فوزی برهوم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد: «از بایدن می‌خواهیم به خواست ملت فلسطین احترام بگذارد. برای رفتن ترامپ متاسف نیستم؛ زیرا منبع و حامی بزرگترین ظلم، خشونت و افراط‌گرایی در جهان و شریک مستقیم رژیم اشغالگر اسرائیل در تجاوز به مردم ما و از بین بردن آرمان آن بود.»

 

سخنگوی حماس گفت: «از جوبایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا انتظار داریم روند تاریخی سیاست‌های اشتباه و ظالمانه آمریکا علیه ملت ما را اصلاح کرده، امنیت و ثبات را در منطقه تقویت کند و به همه قطعنامه‌های مربوط به از بین بردن آرمان فلسطین به ویژه قدس اشغالی و مسئله پناهجویان پایان دهد و به خواست ملت فلسطین احترام بگذارد.»

 

وزیر خارجه آلمان: در همه چیزها با دولت جدید آمریکا توافق خواهیم کرد

وزیر امور خارجه آلمان نیز اعلام کرد: «در همه چیزها با دولت جدید آمریکا توافق خواهیم کرد، اما تلاش می‌کنیم که راه حل‌های مشترکی را ایجاد کنیم. باید به همراه شرکای اروپایی و متحدان آمریکا گام‌های اطمینان‌بخشی را برای تقویت امنیت برداریم.»

 

تبریک سازمان جهانی بهداشت به بایدن و معاونش

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت، نیز در پیامی به جو بایدن و کامالا هریس تبریک گفته است. 

 

تبریک پادشاه اردن 

پادشاه اردن ضمن تبریک به بایدن برای همکاری با هم در راستای تحقق صلح و شکوفای جهانی ابراز امیدواری کرد.

 

سفیر فلسطین در انگلیس: باید استقامت خودمان را جشن بگیریم

حسام زملط، سفیر فلسطین در انگلیس تاکید کرد: «درحالی که به خط پایان ریاست‌جمهوری ترامپ، آمریکایی‌ها و دنیا یک نفس راحت می‌کشند، ثبت می‌شود که این مردم فلسطین بودند که برای اولین‌بار بر روی او فریاد کشیدند و او را شکست دادند. ما باید امروز استقامت خودمان را جشن بگیریم.»

 

امیر کویت و پادشاه بحرین نیز تحلیف بایدن را تبریک گفتند

امیر کویت تحلیف بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا را تبریک گفت.

 

پادشاه بحرین ضمن تبریک به بایدن، بر اهمیت تقویت روابط راهبردی با آمریکا و گسترش همکاری‌های مشترک تاکید کرد.

 

بایدن: ما با جهان تعامل خواهیم داشت

جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا مدعی شد: «پیام من به کسانی که خارج از آمریکا هستند این است که ما با جهان تعامل خواهیم داشت، با چالش‌ها مقابله می‌کنیم و الگویی مثال‌زدنی خواهیم بود.»

 

فتح: امیدواریم که با تشکیل کشور مستقل فلسطینی، عدالت محقق شود

جبریل الرجوب، یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین (فتح) در واکنش به تحلیف بایدن تاکید کرد: «رفتن ترامپ که وجه دیگری از فاشیسم و نازی‌گری بود، به معنای نجات دنیا و دموکراسی آمریکا است. امیدواریم که با تشکیل کشور مستقل فلسطینی و اعطای حق ما برای تعیین سرنوشت خود بر اساس منشور سازمان ملل، عدالت محقق شود.»

 

نوری المالکی: رفع مشکلات ناشی از دولت ترامپ، چهره آمریکا را تغییر می‌دهد

نوری المالکی، دبیرکل حزب الدعوه عراق با اشاره به آشوب‌هایی که اخیرا در آمریکا رخ داده است، اظهار کرد: این آشوب‌ها ضربه‌ای مهلک به دموکراسی آمریکا بود.

 

وی با بیان اینکه امیدواریم دولت جدید این کشور بتواند بحران‌های به جامانده از دوران ترامپ و همچنین مشکلات ناشی از آن را حل کند، گفت: تحقق این موضوعات می‌تواند سبب تغییر وجهه آمریکا در جهان شود.

 

هایکو ماس: آمریکا باید چالش‌ها را با راهکار‌های بین المللی رفع کند نه با رویکرد اول آمریکای خود

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه طی دوران ریاست جمهوری ترامپ، اروپا دو کشور روسیه و چین را بزرگترین دشمنان آمریکا توصیف می‌کرد، گفت: انتظار می‌رود با آمدن جو بایدن به کاخ سفید، مشارکت ترانس آتلانتیکی ترمیم شود.

 

وی افزود: ما به آمریکایی نیاز داریم که نه تنها بتواند چالش‌هایی در سطح بین المللی بلکه چالش‌هایی بزرگ شامل؛ تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، مهاجرت، دیجیتالی سازی، جهانی سازی را با راهکار‌های بین المللی حل و فصل کند؛ نه با رویکرد اول آمریکای خود.

 

مرکل: در انتظار گشایش در‌های جدید دوستی بین آلمان و آمریکا هستم

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان ضمن تبریک ریاست جمهوری بایدن، گفت: من به بایدن و هریس برای برگزاری مراسم تحلیفی که همانند یک پیروزی برای دموکراسی است، تبریک می‌گویم.

 

وی افزود: بی‌صبرانه منتظر گشایش در‌های جدید دوستی بین آلمان و آمریکا هستم.

 

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان

تحت رهبری شما مردم آمریکا با اقتدار سیاسی و ارزش های مذهبی و قومی که از اولین روز تاسیس الهام بخش مردم این کشور بوده قوت خواهند گرفت. از خدا منبع درایت و حقیقت می خواهم شما را در تلاش هایتان برای تقویت درک آشتی و صلح در آمریکا و دیگر کشورهای جهان هدایت کند

 

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا

پیروزی انتخاباتی برای بایدن نشانگر پیروزی دموکراسی بر راست گرایان افراطی و سه شیوه آن یعنی فریب، تفرقه و خشونت بود. پنج سال پیش فکر میکردیم ترامپ یک طنز زشت است اما پنج سال بعد دریافتیم او بزرگترین دموکراسی جهان را به خطر انداخته است.

 

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا

ما منتظر ریاست جمهوری بایدن هستیم و ما با ریاست ایتالیا بر گروه ۲۰  همکاری خود را با او به سرعت آغاز خواهیم کرد. ما دستور کار مشترکی داریم.

 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

منتظر همکاری نزدیک با رئیس جمهور بایدن هستم و از حضور ایشان در نشست آتی ناتو در بروکسل استقبال می کنم توجه ما بر ناتو ۲۰۰۳۰ است ابتکار عمل برای تقویت ائتلاف مان حتی قوی تر برای آینده. مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی

 

جوبایدن، تبریک. آمریکا بازگشت. آغاز جدید آمریکا حتی دموکراسی را با عظمت تر خواهد کرد . با یدیگر همراه با مردم کره در کنار شما برای اتحاد آمریکا ایستاده ایم. 

 

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان

برای دولت جدید بایدن اجرای سیاست های آرام را آرزو داریم و به دنبال ایجاد پایه های قوی برای شراکت تایوان -آمریکا و همکاری گسترده تر دوجانبه و دوستی عمیق تر میان دو کشور هستیم  .

 

یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن

تبریک به جوبایدن و کامالا هریس، ژاپن و آمریکا متحدانی قدیمی و دیریون هستند و ارزش های مشترک زیادی دارند. منتظر شما و تیم شما رئیس جمهور بایدن برای تقویت این ائتلاف برای درک بهتری ازهند- پاسیفیک آزاد و باز هستم 

 

برهم صالح، رئیس جمهور عراق

صالح بعد از مراسم تحلیف جو بایدن برای دومین بار پیروزی وی را به عنوان رئیس جمهور آمریکا تبریک گفت و وی را به تلاش برای مقابله با چالش‌های مشترک دعوت کرد.

 

در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است صمیمانه تحلیف شما را به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا  تبریک می‌گویم و برای شما و معاون رئیس جمهور کامالا هریس موفقیت در تلاش‌های آتی برای تحقق آرمان‌های ملت آمریکا را آرزومندم. مشتاقانه منتظر هستیم که روابط عمیق دو کشور را گسترش دهیم. ما با چالش‌های زیادی روبرو هستیم، به ویژه چالش‌های تروریسم و ​​افراط گرایی. بنابراین مقابله با آنها منافع مشترک ما است. از فرصت همکاری نزدیک با ایالات متحده برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای و ارتقای صلح و ثبات در خاورمیانه استقبال می‌کنیم. امیدواریم در ماه‌ها و سال‌های آتی روابط بین دو کشور ما قوی‌تر شود و بتوانیم بر اساس احترام متقابل و ارزش‌های مشترک مان در زمینه آزادی و دموکراسی، مسیری مشترک به سوی عراق و خاورمیانه شکوفاتر ترسیم کنیم.

 

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

بارزانی در توییتر نوشت: من به نیابت از اقلیم کردستان می‌خواهم به جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا و کامالا هریس، معاون رئیس جمهور در مراسم تحلیف تاریخی آنها تبریک عرض کنم. من برای جو بایدن و کامالا هریس، آرزوی موفقیت در رهبری ملت آمریکا دارم و به همکاری با دوستانمان در دولت جدید آمریکا چشم امید دوخته و مشتاقانه منتظر آن هستم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------