استقبال بایدن از عضویت فنلاند و سوئد در ناتوجو بایدن،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو استقبال کرد و وعده داد برای مقابله با "تهدیدها " با این کشورها همکاری کند.

به گزارش ایرنا، بایدن در پیامی  که روز چهارشنبه به وقت محلی از سوی کاخ سفید منتشر شد، گفت: من به گرمی از درخواست‌های تاریخی فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو استقبال می‌کنم و قاطعانه از آن حمایت می‌کند.

 

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: مشتاقانه منتظر همکاری با کنگره آمریکا و متحدانمان در ناتو برای عضویت سریع  فنلاند و سوئد در قوی‌ترین ائتلاف دفاعی تاریخ هستم.

 

پیش از این، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفت که اتفاق نظر گسترده ای در خصوص عضویت فنلاند و سوئد در ناتو وجود دارد و در صورتی که آنها به صورت رسمی تصمیم بگیرند به عضویت ناتو درآیند، ما خواهیم توانست این اتفاق نظر را حفظ کنیم.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته افزود: ارزیابی ما از مواضع متحدان عضو ناتو این است که یک  اجماع حداکثری در خصوص عضویت این دو کشور در ناتو وجود دارد.

 

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با رهبران فنلاند و سوئد دیدار و درباره عضویت آنها در ناتو گفتگو خواهد کرد.

 

پارلمان فنلاند از درخواست دولت این کشور برای عضویت در ناتو حمایت کرد و این درخواست را بر اساس گزارش کمیته امور خارجی با  ۱۸۸ رای موافق و ۸ رای مخالف به تصویب رساند.

 

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است  روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد.

 

در این بیانیه آمده است: پیوستن سوئد به ناتو آسیب جدی به امنیت شمال اروپا و به طور کلی قاره اروپا وارد می‌کند. روسیه برای مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود از لحاظ مسائل فنی، نظامی و غیره اقدام خواهد کرد.

 

این بیانیه تصریح کرده است: اقدامات روسیه به شرایط عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله استقرار احتمالی سلاح‌های تهاجمی ناتو در خاک سوئد بستگی دارد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------