آمریکا: چین بزرگ‌ترین چالش برای نظم فعلی جهانی استوزیر امور خارجه آمریکا،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
وزیر امور خارجه آمریکا مدعی است به‌دنبال جنگ سرد با چین نبوده و با وجود جنگ در اوکراین، پکن جدی‌ترین چالش درازمدت برای «نظم جهانی» است.

به گزارش فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی روز پنجشنبه پکن را بزرگ‌ترین چالش درازمدت برای «نظم جهانی» توصیف کرد و مدعی شد واشنگتن به دنبال جنگ سرد با پکن نیست.

 

به نوشته وبگاه شبکه «سی‌ان‌بی‌سی»، بلینکن در سخنرانی خود در دانشگاه «جورج واشنگتن» گفت: «چین تنها کشور در جهان است که هم تمایل دارد شکل نظم بین‌المللی را تغییر دهد و هم به‌طور فزاینده‌ای توانایی اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و تکنولوژیک انجام آن را نیز دارد».

 

به گفته بلینکن، با اینکه جهان با جنگ در اوکراین دست‌وپنجه نرم می‌کند، همچنان چین «جدی‌ترین چالش دراز مدت برای نظم بین‌المللی محسوب می‌شود» و همچنین مدعی شد «چشم‌انداز پکن ما را از ارزش‌های جهانی که ظرف ۷۵ سال گذشته پیشرفت‌های زیادی را در جهان رقم زده است، دور خواهد کرد».

 

او در ادامه سخنرانی خود گفت: «اکنون لحظه تغییر در جهان است و در چنین زمان‌هایی دیپلماسی مسئله‌ای حیاتی است. ما نمی‌توانیم به چین اتکا کنیم تا خط سیر خود را عوض کند. بنابراین محیط راهبردی پیرامون پکن را تغییر می‌دهیم تا چشم‌انداز خود برای نظام بین‌المللی آزاد و جامع را پیش ببریم».

 

بلینکن توضیح داد، راهبرد دولت فعلی آمریکا در برابر چین «سرمایه‌گذاری، همسویی و رقابت» است و توضیح داد که منظورش از سرمایه‌گذاری، اختصاص هزینه‌هایی در داخل آمریکا بر روی رقابت و نوآوری و دموکراسی است.

 

او همچنین توضیح داد منظور از همسویی این است که «ما تلاش‌های خود را با شبکه ای از متحدان و شرکای خود همسو می‌کنیم و بر اساس هدف و انگیزه مشترک عمل کرده و از این طریق با چین رقابت کرده و از منافع خود و ایجاد چشم‌انداز خود برای آینده استفاده می‌کنیم».

 

وزیر امور خارجه آمریکا در این سخنرانی گفت، پکن و واشنگتن نقشی محوری در اقتصاد جهانی و مبارزه با تغییرات اقلیمی خواهد داشت و روابط دو کشور را «پیچیده‌ترین و حائز اهمیت‌ترین» روابط میان آمریکا و دیگر کشورها توصیف می‌کند.

 

بلینکن در ادامه این سخنرانی گفت، همچنان که این دو بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان باید با یکدیگر تعامل داشته باشند، آمریکا قصد دارد «در آینده نزدیک از جنگ یا وقوع جنگ یا جنگ سردی جدید با این کشور اجتناب کند».

 

بلینکن مدعی شد: «ما به دنبال این نیستیم که چین را از نقشی که به‌عنوان یک قدرت بزرگ ایفا می‌کند، باز بداریم یا مانع از رشد اقتصادی و گسترش منافع مردم چین یا هر کشور دیگری شویم».

 

بلینکن همچنین گفت: «آمادگی داریم ارتباط مستقیم با پکن را در زمینه تمام مسائل گسترش دهیم. امیدواریم که این اتفاق رخ دهد».

 

بلینکن در این سخنرانی افزود: «مسئله جنگ سرد جدید و تقسیم جهان به بلوک‌های ایدئولوژیک سفت و سخت نیست. مسئله مهار یا پایین نگه داشتن هر قدرتی نیست بلکه مسئله حراست و مهم‌تر از آن احیای نظم بین‌المللی به شیوه ای است که اصول اساسی که صلح و سعادت را فراهم کرده و رشد چشمگیر خود چین را میسر کرده است».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------