تجمع اعتراضی در کردستان عراق/ بازداشت نمایندگان پارلمان؛ شلیک گاز اشک آور و گلوله پلاستیکیتجمع اعتراضی در کردستان عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
شهر سلیمانیه (کردستان عراق) شاهد اعتراضات علیه وضعیت معیشتی و اقتصادی بود.

به گزارش عصرایران، پلیس و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان عراق هم در مقابل معترضان صف آرایی و به سمت آنها گاز اشگ آور شلیک کردند.

 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، پلیس اقلیم همچنین به خبرنگاران و عکاسان اجازه عکاسی و فیلمبرداری نداد.

 

اعتراضات علیه "فساد مالی و اداری در ادارات و سازمان های کردستان عراق و وضعیت سخت معیشتی" انجام شد.

 

این تظاهرات با فراخوان و دعوت حزب کردی "نسل جدید" برگزار شد. خبرگزاری فرانسه تعداد حاضران در تظاهرات سلیمانیه را صدها نفر توصیف کرد که در مرکز شهر علیه فساد مالی اداری و سخت شدن وضعیت اقتصادی در کردستان عراق تجمع کردند.

 

نیروهای امنیتی اقلیم همچنین تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق را برای چند ساعت بازداشت کردند. این نمایندگان عضو حزب کُردی مخالف "نسل جدید" هستند و قبل از این، دعوت به برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز کرده بودند.

 

حزب کردی "نسل جدید" خواستار برگزاری تظاهرات علیه فساد و کاهش آزادی ها در شهر سلیمانیه دومین شهر بزرگ اقلیم کردستان عراق شده بود.

 

سلیمانیه محل حاکمیت و استقرار دفتر مرکزی حزب اتحادیه میهنی کردستان است که توسط جلال طالبانی بنیان گذاشته شد.

 

قبل از برگزاری تظاهرات، دهها خودروی پلیس در مرکز شهر مستقر شدند.

 

بعد از تجمع معترضان، نیروهای امنیتی گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی شلیک کردند تا آنها را متفرق کنند.

 

تجمع اعتراضی در کردستان عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

6 نفر از نمایندگان حزب کردی "نسل جدید" در پارلمان عراق وقتی می خواستند به سمت محل تظاهرات در سلیمانیه حرکت کنند توسط نیروهای امنیتی کردستان بازداشت شدند. این موضوع را سروره عبدالواحد رئیس فراکسیون حزب کردی نسل جدید اعلام کرد.

 

این بازداشت ها در شهرهای سلیمانیه و اربیل انجام شد. اربیل بزرگترین شهر کردستان عراق و مرکز این منطقه است.

 

نیروهای امنیتی کردستان عراق همچنین یک نماینده پارلمان کردستان را در شر رانیا هم بازداشت کردند.

 

همه نمایندگان بعد از چند ساعت بازداشت، آزاد شدند.

 

سروره عبدالواحد رئیس فراکسیون حزب کردی نسل جدید در پارلمان عراق در توییتر عکس 30 فعال اجتماعی کردستان عراق را منتشر کرد که در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی اقلیم بازداشت شده اند.

 

در بیانیه حزب کردی "نسل جدید" آمده است 30 خودروی نظامی مسلح قبل از برگزاری تجمع، مقر هماهنگی تظاهرات  سلیمانیه را محاصره و برنامه ریزان این تجمع را بازداشت کردند. این حزب، مسوولیت حفظ جان این افراد را متوجه دستگاه های دولتی کردستان عراق دانست.

 

تجمع اعتراضی در کردستان عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

خبرگزاری فرانسه نوشت: اکثر فعالان حقوق بشر در کردستان عراق، از بازداشت های غیرقانونی، نقض حق برگزاری تجمع و تظاهرات و آزادی اطلاع رسانی و فعالیت رسانه ای در این منطقه انتقاد می کنند.

 

"شهسوار عبدالواحد" از مسوولان حزب کردی "نسل جدید" و مسوول هماهنگی و برگزاری تجمع اعتراضی قبل از این توییت کرده بود: وضعیت در کردستان، خیلی بد است. مسوولان، مشکلات را حل نمی کنند بلکه به مشکلات اضافه می کنند. فساد، فقر، بیکاری به حداکثر خود رسیده است. دولت اقلیم به حرف مخالفان گوش نمی کند و انتخابات جدید هم برگزار نمی کنند. آیا گزینه دیگری جز اعتراض و تظاهرات در مقابل ما وجود دارد؟

 

دو حزب رقیب "اتحادیه میهنی" و "دموکرات" کنترل کردستان عراق را در دست دارند و سمت های کلیدی دولت منطقه ای را از آن خود کرده اند. این دو حزب توسط دو خانواده طالبانی و بارزانی اداره می شوند.

 

این تجمع اعتراضی و سرکوب پلیس در کردستان عراق همزمان با تجمع و تحصن معترضان صدری در محل پارلمان عراق است.

 

عراق دارای یک منطقه فدرالی  به نام اقلیم کردستان عراق است. این منطقه دارای پلیس، کابینه، نخست وزیر، سیستم قضایی، پلیس و نیروهای امنیتی ویژه خود است. دولت مرکزی هر ساله درصد مشخصی از بودجه عمومی کشور را به صورت یک جا اما به صورت ماهانه، به کردستان عراق اختصاص می دهد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------