کاخ سفید: روسای جمهور آمریکا و چین بر سر دیدار دوباره توافق کرده‌اندرئیس جمهور آمریکا و چین،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که روسای جمهور آمریکا و چین بر سر دیدار دوباره با هم به توافق رسیده اند.

به گزارش ایرنا، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبری شورای امنیت ملی آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که جو بایدن و شی جین پینگ روسای جمهور آمریکا و چین درباره دیدار دوباره به توافق رسیده اند.

 

جو بایدن و شی جین‌پینگ هفته گذشته در سانفرانسسیکو در ایالت کالیفرنیا دیدار و گفتگو کردند.

 

این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در عین حال گفت که هنوز تاریخ دقیقی برای دیدار دوباره روسای جمهور آمریکا و چین تعیین نشده ‌است.

 

 پیش از این، رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با رئیس جمهور چین، از مذاکرات خود با شی جین پینگ به عنوان یکی از مفیدترین گفت وگوها میان طرفین یاد کرد و گفت: یکی از سازنده‌ترین مذاکرات خود را با شی داشتم.

 

 بایدن پس از دیدار و گفت وگو با رئیس جمهور چین در یک کنفرانس خبری به تشریح جزئیات دیدارش با همتای چینی خود پرداخت و اظهار کرد: همیشه این طور نبوده است که در مذاکره با شی به یک توافق دست پیدا کنیم اما به یقین همیشه گفت وگوهای رک و بی‌پرده‌ای با هم داشته‌ایم.

 

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا شخصاً به شی اعتماد دارد؟، گفت: به قول قدیمی‌ها اعتماد کنید اما همیشه اعتماد خود را راستی‌آزمایی کنید، من نیز چنین خواهم کرد.

 

بایدن در ادامه با توصیف رابطه میان ایالات متحده و چین به عنوان یک رابطه رقابتی، تاکید کرد: مسئولیت من این است تا این رقابت را به طور منطقی مدیریت کنم تا منجر به درگیری نشود. هدف من این است که نقاط مشترک واشنگتن و پکن را پیدا کنم تا با هم‌افزایی بتوانیم منافع متقابل را پیدا کرده و در جهت تحقق آن منافع تلاش کنیم و مهم‌ترین مساله این است که تحقق این امر به نفع مردم آمریکاست و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام خواهیم داد.

 

بایدن که در دوران معاونت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا روابط حسنه و عمیقی با رئیس جمهور چین داشت، گفت: مسلما روابط ما به خوبی آن دوران نیست اما به نظرم شی همانند همان دوران همچنان دارای شخصیتی رک و صریح است.

 

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه من این مرد (شی) و روش کار او را می‌شناسم، تاکید کرد: ما اختلاف نظرهای زیادی داریم و او در مقایسه با من، دیدگاه متفاوتی نسبت به بسیاری از موضوعات دارد اما شی انسان صادقی است.

 

بایدن افزود: ما توافق کردیم که در آینده هر زمان که نیاز بود، به سادگی گوشی تلفن را برداشته و با یکدیگر گفت وگو کنیم.

 

در همین حال، بایدن پس از ساعت ها دیدار با رئیس جمهوری چین در حاشیه نشست همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک)، بار دیگر وی را "دیکتاتور" خواند؛ آن هم پس از آنکه گفته شد وی در این دیدار با همتای چینی خود توافق هایی را برای از سرگیری روابط نظامی و مقابله با ورود ماده مخدر فنتانیل به امریکا امضاء کرده است.

 

اما در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی پس از دیکتاتور خواندن شی توسط بایدن دست به دست می شود، بلینکن به این اظهارات واکنش نشان داده و مشخص است که وی از این اقدام بایدن خشمگین شده است.

 

بایدن یکبار دیگر در ژوئن (خرداد ماه) سال گذشته شی را پس از سقوط یک بالن متعلق به چین در آسمان امریکا، دیکتاتور خطاب کرده بود.

 

همزمان چین نیز سخنان بایدن در این خصوص را محکوم کرد. مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این رابطه گفته بود: اظهارات جو بایدن «اشتباه و غیرمسئولانه» است، چین قاطعانه با «سوءاستفاده‌های سیاسی» مخالف است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------