هشدار وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره تعطیلی دولت فدرالتعطیلی دولت بایدن،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
وزارت امنیت داخلی آمریکا روز پنجشنبه درباره کاهش ایمنی شهروندان این کشور در نتیجه تعطیلی احتمالی دولت فدرال هشدار داد.

به گزارش فارس، وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا امروز پنجشنبه (۶ مهر/۲۸ سپتامبر) درباره تعطیلی احتمالی دولت فدرال هشدار داده است.  

 

این وزاتخانه در بیانیه‌ای تصریح کرده که تعطیلی احتمالی دولت فدرال باعث عدم پرداخت حقوق به ۱۸۵ هزار نفر از نیروی کار در این نهاد آمریکایی را به دنبال خواهد داشت. رسانه‌های آمریکا گفته‌اند این نفرات ۷۵ درصد از نیروی کار وزارت امنیت داخلی را تشکیل می‌دهند.

 

در این بیانیه آمده است: «هر گونه وقفه در تأمین بودجه فدرال باعث ایجاد اخلال در کارهای حیاتی ما شده و موجب خواهد شد آمریکایی‌ها در نتیجه این رویه، کمتر از قبل ایمن باشند.»

 

با افزایش اختلاف‌ها میان نمایندگان کنگره آمریکا بر سر بودجۀ فدرال احتمال تعطیل‌شدن دولت این کشور قوت گرفته. تنش‌ها در واشنگتن با نزدیک‌شدن به ضرب‌الاجل ۱ اکتبر رو به فزونی است.

 

چنانچه کنگرۀ آمریکا نتواند تا آن تاریخ لایحه‌های بودجۀ دولت فدرال را به تصویب برساند عملیات‌های غیرضروری دولت فدرال بایستی تا اطلاع ثانوی به‌حالت تعطیل درآیند.

 

تعطیلیِ دولت می‌تواند به مرخصی اجباری کارگران فدرال، قطع حقوق نظامیان و اخلال اقتصادی در کمک‌های دفاعی و خارجی منجر شود.

 

لوایح بودجه دولت آمریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورتی که بودجه بعدی تا موعد مشخصی تصویب نشود، دولت وارد وضعیت تعطیل می‌شود. همین موجب شده تا دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره از این ضرب‌الاجل‌های زمانی به عنوان اهرمی برای تایید سیاست‌ها و طرح‌های مد نظر خود استفاده کنند.

 

اعضای کنگره آمریکا می‌توانند با تصویب قطعنامه‌ای به نام «قطعنامه ادامه فعالیت» از تعطیلی دولت جلوگیری کنند. توافق بر سر این قطعنامه به معنی این است که دولت فدرال می‌تواند به فعالیتش ادامه دهد و نمایندگان کنگره فرصت بیشتری برای مذاکره درباره لایحه بودجه دارند.

 

آخرین بار که دولت آمریکا تعطیل شد اواخر سال ۲۰۱۸ بود که تا ژانویه ۲۰۱۹ به مدت ۳۵ روز به طول انجامید. این تعطیلی که در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» اتفاق افتاد طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال بوده است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعطیلی ۱۶  روزه دولت در سال ۲۰۱۳ باعث زیان ۲۴ میلیارد دلاری به فعالیت‌های اقتصادی آمریکا شد. اداره بودجه کنگره برآورد کرده در تعطیلی سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ هم به اقتصاد آمریکا ۱۱ میلیارد دلار به صورت مستقیم زیان وارد شد. این اداره گفته بود محاسبه زیان‌های غیرمستقیم امکان‌پذیر نبوده است.

 

کدام بخش‌ها تعطیل می‌شوند؟

هنگام تعطیلی، بخشی از کارکنان نهادهای رده بالای دولتی بر سر کار باقی می‌مانند، اما از اکثر کارمندانی که مشاغلشان اهمیت حیاتی ندارد خواسته می‌شود به منزل بروند. 

 

به عنوان مثال، کارکنان پارک‌های ملی، موزه‌ها و اماکن تفریحی سر کار حاضر نمی‌شوند. چهار سال پیش که دولت آمریکا تعطیل شد به ۸۵۰ هزار کارمند دولتی مرخصی اجباری داده شد.  

 

به کارمندانی که به آنها مرخصی اجباری داده می‌شود، حقوق پرداخت می‌شود، اما مشکل آنجا است که آنها اغلب نمی‌دانند پولشان را کی دریافت می‌کنند. تصمیم‌گیری درباره این موضوع که حقوق مدت زمان مرخصی اجباری چه زمانی پرداخت شود به نهاد استخدام‌کننده کارمند بستگی دارد. 

 

دولت، چند بار تعطیل شده است؟ 

از سال ۱۹۷۶ دولت فدرال آمریکا ۲۱ بار تعطیل شده است. آخرین باری که دولت فدرال تعطیل شد از ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ تا ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ بود. این تعطیلی، طولانی‌ترین تعطیلی دولت فدرال آمریکا بود.

 

دولت ریگان یکی از رکوردهای بزرگ در مواجهه با احتمال تعطیلی دولت را داشت. در طول دوران فعالیتش، ریگان با ۸ احتمال در تعطیلی دولت روبه‌رو شد که طولانی‌ترین میزان تعطیلی در این باره به ۳ روز رسید.

 

احتمال تعطیلی دولت فدرال در طول دهه گذشته بیشتر از هر زمان دیگری شده‌ است و مساله ارائه بودجه و بالا بردن میزان بدهی‌های دولت آمریکا به مساله‌ای سیاسی بین ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تبدیل شده ‌است.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------