ریاض و دمشق آشتی می کنند/ سفیر سعودی به سوریه: اتفاقات قبلی مثل ابر تابستانی خواهد گذشتدولت های سوریه و عربستان سعودی گام هایی را برای نزدیکی روابط و از سر گیری رابطه دیپلماتیک میان دو طرف انجام داده اند.

به گزارش عصرایران، سایت آرتی روسیه در مطلبی با عنوان " نزدیکی روابط میان دمشق و ریاض در راهروهای سازمان ملل" از گام های دولت سوریه برای نزدیک شدن به عربستان سعودی خبر داده است.

 

این خبر درباره دعوت عربستان سعودی از سفیر سوریه به مراسم دیپلماتیک در سازمان ملل و پذیرش و حضور سفیر سوریه در این مراسم است.

 

 اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل ,

در این خبر آمده است که "بشار جعفری" نماینده سوریه در سازمان ملل متحد از سوی دفتر نمایندگی عربستان سعودی در این سازمان به مراسم رسمی دعوت شد و او در این مراسم شرکت کرد.

 

این خبر توسط روزنامه دولتی "الوطن" سوریه منتشر شده است.

 

این میهمانی به افتخار سفر فهد بن عبدالله المبارک وزیر مشاور سعودی به مقر سازمان ملل متحد و در چارچوب آماده سازی ها برای ریاست عربستان سعودی بر گروه 20 برگزار شده بود.

 

در این مراسم، المعلمی (نماینده سعودی در سازمان ملل) و المبارک وزیر سعودی با بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل متحد دیدار کردند. این موضوع باعث جلب توجه حاضران در مراسم شد.

 

در این دیدار، مقامات سعودی گفته اند باید بر آنچه تا به حال در روابط دمشق و ریاض وجود داشته چشم پوشید و لازم است تا روابط برادرانه در روابط دو کشور برقرار شود.

 

مقامات سعودی به سفیر سوریه گفته اند آنچه که در روابط دو کشور بوده "چون ابر تابستانی حتما خواهد گذشت".

 

به نوشته سایت آر تی روسیه و روزنامه سوری الوطن، مقامات سعودی به گرمی از سفیر سوریه استقبال کردند و این موضوع باعث تعجب حاضرین شد.

 

پیش از این هم امارات سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرده بود. کنسول امارات در دمشق درباره روابط دو کشور گفته بود روابط امارات و سوریه، قوی و متمایز است.

 

در مراسم روز ملی امارات در دمشق نیز کنسول امارات ابراز امیدواری کرده بود، امنیت و ثبات به همه بخش های سوریه تحت رهبری حکیمانه رهبری این کشور برگردد.

 

عربستان سعودی و سوریه هم اکنون رابطه رسمی و دیپلماتیک ندارند و سفارتخانه دو کشور در ریاض و دمشق، تعطیل است. 

 

با آغاز بحران در سوریه، عربستان سعودی یکی از کشورهای فعال در براندازی دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بود. 

 

سعودی ها در همه زمینه ها علیه دولت بشار اسد فعال بودند که از جمله می توان به حمایت دیپلماتیک، مالی و تسلیحاتی از گروه ها و مخالفان مسلح و  معترضان در سوریه اشاره کرد.

 

این دعوت و پذیرش آن به معنی اقدام عربستان سعودی برای خروج از مقابله با دولت بشار اسد است.

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------