X

آخرین اخبار بین الملل


نتانیاهو،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل

نتانیاهو: نبرد با غزه ادامه دارد/ انهدام مراکز رسانه‌ای کاملاً مشروع بود

نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز با دفاع از حمله به فلسطین مدعی شد: انهدام مراکز رسانه‌ای در غزه کاملاً مشروع بود. به گزارش مهر به نقل از…

لندن: برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای ما تحت تاثیر برنامه کلاهک جدید آمریکا نیست وزارت دفاع انگلیس,اخبار بین الملل,خبرهای بین الملل
یک مقام وزارت دفاع انگلیس گفت، برنامه این کشور برای افزایش دادن ذخیره کلاهکهای هسته‌ای خود چنانچه آمریکا به لغو برنامه‌اش در قبال یک کلاهک هسته‌ای جدید پرتابی از زیردریایی بپردازد تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. 

به گزاش ایسنا، به نقل از پایگاه دیفنس نیوز، انگوس لپسلی، مدیر کل مسائل بین‌المللی و استراتژی در وزارت دفاع انگلیس در جریان مراسمی که با میزبانی مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی برگزار شد، اظهار کرد: تعداد کلاهکهایی که ما برای آینده نیاز داریم با هیچ یک از اقدامات آمریکا در قبال برنامه W۹۳ تعیین نمی‌شود.

 

لپسلی تصریح کرد: آمریکا یک برنامه کلاهک دارد و ما یک برنامه کلاهک داریم. به خاطر اینکه ما از یک موشک یکسان و بنابراین از یک ایروشل یکسان پوشاننده دور کلاهک استفاده می کنیم، نوعی پیشتیبانی دو جانبه را می توانیم با یکدیگر برای پیشبرد این برنامه‌ها به عمل آوریم اما در پایان شما کلاهکی مختص به انگلیس و کلاهکی مختص به آمریکا خواهید داشت.

 

کلاهک W۹۳ یک کلاهک هسته‌ای جدید با طراحی جدید به منظور استفاده در موشکهای بالستیک پرتابی از زیردریایی است. این برنامه در چارچوب بودجه مالی درخواستی دولت سابق متعلق به دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای سال ۲۰۲۱ رونمایی شد و هم در پنتاگون و هم در اداره ملی امنیت هسته‌ای آمریکا که مدیریت کننده تولید کلاهکهای این کشور است، در مراحل اولیه طراحی قرار دارد.

 

تولید و طراحی این کلاهک جدید برای نخستین بار در طی چند دهه بعد از اجرای برنامه‌های تمدید عمر و مدرنیزه سازی کلاهکهای موجود صورت می گیرد و سریعا با انتقادهای گسترده حامیان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای مواجه شد. همچنین با شروع بحثها درباره بودجه مربوط به سال مالی۲۰۲۲ به نظر می رسد که این برنامه در عرصه سیاسی دارای آسیب پذیری ویژه باشد. هنوز مشخص نیست آیا دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در بودجه درخواستی خود اعتباراتی را برای برنامه W۹۳ شامل می کند یا خیر اما انتظار می رود برخی دموکراتها به دنبال لغو کردن این برنامه و سرمایه گذاری اعتبارات در حوزه‌های دیگر بروند.

 

همزمان با اعلام برنامه‌ها برای کلاهک W۹۳ انگلیس فاش کرد که در حال کار به روی تولید و طراحی یک کلاهک جدید برای ناوگان زیردریایی‌های هسته‌ای خود موسوم به "ترایدنت" است. آمریکا و انگلیس برنامه دارند با یکدیگر پیرامون کلاهک W۹۳ به منظور یافتن اشتراکات در طراحی ها همکاری کنند.

 

این مساله بعد از افشای اینکه انگلیس برنامه گسترش انبار کلاهکهای هسته‌ای خود را دارد مورد تمرکز ویژه قرار گرفت. لندن بر طبق برنامه‌هایش قصد ندارد بیش از ۲۶۰ کلاهک داشته باشد و این باعث لغو تصمیم مربوط به یک دهه پیش برای کاستن از تعداد حداکثری این کلاهکها و رساندنش از ۲۲۵ به ۱۸۰ تا اواسط دهه ۲۰۲۰ می شود؛ این تصمیم میتواند منجر به افزایش انبار این کلاهکها به میزان بیش از ۴۰ درصد شود.

 

لپسلی این ایده که این افزایش تعداد کلاهکها مرتبط با توافق آمریکا و انگلیس برای توسعه مشترک کلاهکهای جدید پرتابی از زیردریایی است را رد کرد. او گفت، این مساله که انگلیس از آمریکا توافق "یکی بخر دو تا ببر" در قبال کلاهک W۹۳ دریافت کرده و این توضیح دهنده برنامه افزایش تعداد کلاهکهاست درست نیست.

 

وی افزود: برای ما مهم است که برنامه W۹۳ که نیروی دریایی آمریکا در حال پیگیری آن است به پیش برود. اما ما برنامه خودمان را داریم و می‌دانید که ما برنامه خود را صرف نظر از اینکه چه اتفاقی بیفتد به پیش خواهیم برد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------