وزیر خارجه اسرائیل: راهکار"دو کشوری" فعلا قابل اجرا نیست/دنبال گسترش "حلقه صلح" با کشورها هستیموزیر خارجه اسرائیل,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
وزیر خارجه اسرائیل در سخنرانی در نشست رسمی شورای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت که راه حل "دو کشوری" در حال حاضر عملی نیست. 

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در این نشست با اشاره به روند عادی سازی روابط با کشورهای عربی گفت: "۱۰ روز پیش سفارت ما در ابوظبی افتتاح شد. ما نوع جدیدی از صلح را با جهان عرب آغاز کرده‌ایم."

 

وی افزود: "من امیدوارم که ظرف چند هفته ما سفارت خود را در مراکش و سپس در بحرین و سودان افتتاح کنیم."

 

اواسط سپتامبر گذشته ، امارات و بحرین دو توافق نامه را برای عادی سازی روابط با اسرائیل طی مراسمی در کاخ سفید با مشارکت دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا امضا کردند. پس از آن سودان و مراکش نیز به این کشورها پیوستند.

 

لاپید افزود، "هفته گذشته ، من با وزیر امور خارجه اردن (ایمن الصفدی) ملاقات کردم و توافق کردیم که توافق نامه‌های تجاری و آبی را امضا کنیم."

 

وی دیدار روز یکشنبه خود با سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر در بروکسل را "عالی" توصیف کرد و افزود، اتفاق خوبی بین اسرائیل و آنچه او"میانه روها در جهان عرب" نامید در حال رخ دادن است.

 

وزیر خارجه اسرائیل با بیان اینکه به دنبال گسترش "حلقه صلح" با سایر کشورها است، افزود: "نیاز داریم این حلقه در پایان فلسطینیان را نیز شامل شود."

 

با این حال ، لاپید گفت که علی رغم حمایت او از راه حل "دو کشوری" ، این راه حل در حال حاضر قابل اجرا نیست.

 

وی افزود: "اگر کشور فلسطینی وجود داشته باشد، باید دموکراتیک و صلح طلب باشد. از ما نخواهید که با دستان خود تهدید دیگری برای زندگی‌مان بسازیم."

 

روند صلح میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی به دلیل امتناع اسرائیل از توقف شهرک سازی‌ها در اراضی اشغالی و پذیرفتن مرزهای ۱۹۶۷ به عنوان مبنای مذاکره برای ایجاد کشور فلسطین، از آوریل ۲۰۱۴ مسدود شده است.

 

نشست شورای اروپا اولین جلسه در نوع خود در حدود ۱۰ سال گذشته و پپس از تیره شدن روابط بین اتحادیه اروپا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------