بایدن: تا ۳۱ اوت از افغانستان خارج می‌شویم | قطر: نفوذی بر طالبان نداریمبایدن ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
رئیس جمهور ایالات متحده با رد درخواستها برای تمدید مهلت نهایی خروج از افغانستان می گوید هر یک روزی که این عملیات خروج به تعویق بیفتد، خطر بیشتری جان نظامیان آمریکایی را تهدید می کند. 

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، رئیس جمهور ایالات متحده در تازه‌ترین نطق خود پیرامون آخرین تحولات افغانستان گفت: «امروز با رهبران گروه ۷، ناتو و سازمان ملل صحبت کرده و از همبستگی آنها قدردانی کردم».

 

وی با اشاره به اینکه از روز چهاردهم آگوست تاکنون ۷۰ هزار و ۷۰۰ نفر از کابل خارج شده‌اند، خاطرنشان کرد که «ظرف یک روز گذشته آمریکا شش هزار و ۴۰۰ نفر دیگر را از افغانستان خارج کرد».

 

جو بایدن در ادامه افزود: «ما هم اکنون ضرباهنگ مناسبی را برای تکمیل مأموریت خود تا ۳۱ آگوست دنبال می‌کنیم. هرچه زودتر آن را تمام کنیم بهتر است» و تأکید کرد که «هر روزی که ماموریت تمدید شود؛ خطر بیشتری سربازان آمریکایی را تهدید خواهد کرد».

 

رئیس جمهور ایالات متحده با اشاره به گام‌های طالبان برای کمک به روند خروج کارکنان و نیروها افزود که «جامعه جهانی این گروه را بر حسب عملکردشان قضاوت خواهد کرد».

 

رئیس جمهور آمریکا همچنین در ادامه سخنرانی خود که در کاخ سفید انجام شد، در مورد نشست گروه ۷ که پیش‌تر به صورت مجازی و با حضور او برگزار شد مدعی شد: «به طور خلاصه همه ما اتفاق نظر داشتیم که شانه به شانه شرکای کنونی خود می‌ایستیم تا مشکلات افغانستان را همانطور که برای سال‌ها حل کرده‌ایم حل کنیم!»

 

او افزود: «ما متحد خواهیم ماند. در مورد حرکات بعدی گام به گام حرکت خواهیم کرد».

 

این در حالی است که برخی متحدان آمریکا از جمله انگلیس خواهان تمدید ضرب الاجل ۳۱ آگوست برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هستند؛ اما بایدن در این سخنرانی تأکید کرد که قصد دارد به ضرب الاجل فعلی خروج، یعنی ۳۱ آگوست (نهم شهریور) پایبند بماند.

 

رئیس جمهور ایالات متحده در سخنرانی عصر سه شنبه خود به خطر فزاینده گروهک تروریستی داعش نیز اشاره کرد و گفت: «آمریکا هرچه بیشتر در افغانستان بماند با خطر شدید و فزاینده حمله یک گروه تروریستی به نام داعش کِی یا همان داعش خراسان روبروست!»

 

او ادعا کرد: «هر یک روزی که در کارزار هستیم روز دیگری است که می‌دانیم داعش-کِی ( Daesh -Khorasan) به دنبال هدف‌گیری فرودگاه و حمله به نیروهای آمریکایی و متحدان ماست».

 

شایان ذکر است که «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای گفت که جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده در دیدار مجازی روز سه شنبه با رهبران گروه ۷ تأکید کرده است که دستیابی به اهداف از پیش اعلام شده، در مشخص کردن زمان خروج نظامیان آمریکایی از فرودگاه کابل تعیین کننده خواهد بود.

 

به گفته خانم ساکی، آقای بایدن در این دیدار ادعا کرده که «آمریکا در حال حاضر در موقعیتی قرار دارد که در مهلت از پیش اعلام شده ۳۱ آگوست به اهداف خود برای خارج کردن آمریکایی‌ها و شهروندان افغان در معرض خطر دست پیدا می کند».

 

خانم ساکی همچنین تأکید کرد که «اتمام ماموریت نظامی آمریکا در مهلت تعیین شده، به همکاری طالبان برای دسترسی شهروندان آمریکایی و افغان‌های همکار آنها به فرودگاه کابل نیاز خواهد داشت».

 

او همچنین خبر داد که آقای بایدن از وزارت خانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا خواسته است تا طرح‌های لازم را برای تمدید مدت ماموریت آمریکا در فرودگاه کابل تهیه کنند.

 

طالبان پیش تر نسبت به تمدید مدت حضور نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان هشدار داده بود.

 

قطر: نفوذی بر طالبان نداریم/ صرفا یک میانجی بی‌طرف هستیم

وزیر امور خارجه قطر با تأکید بر اینکه کشورش از حامیان اصلی تلاش‌های بشردوستانه برای خروج افراد از افغانستان است، توضیح داد که دوحه هیچ نفوذی بر طالبان ندارد بلکه صرفا یک "میانجی بی‌طرف" است.

 

بایدن ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

به گزارش ایسنا، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر سه شنبه در مصاحبه با کانال آمریکایی فاکس نیوز در مورد نقشی که قطر در روند تخلیه افراد از افغانستان ایفا می‌کند، اظهار داشت: قطر در تخلیه اتباع خارجی و اتباع افغان از کابل و انتقال آنها به کشورهای خود یا کشورهای ثالث مشارکت دارد.

 

وی گفت که تعداد این افراد تا روز گذشته به حدود ۷ هزار نفر رسید و این تعداد قابل افزایش است؛ چراکه عملیات خارج کردن افراد چه به کشورهایشان یا به آمریکا یا به کشورهای سوم ادامه دارد.

 

وزیر امور خارجه درباره نقش قطر برای کمک به افراد در رسیدن به فرودگاه کابل توضیح داد که از قطر خواسته شد در درگیری بین ایالات متحده و طالبان و نیز بین طالبان و دولت افغانستان میانجیگری کند.  

 

وی تاکید کرد ، ما همچنان یک میانجی بی طرف هستیم و با همه طرف‌ها در ارتباطیم؛ این مساله به ما کمک کرد تا به اتباع مختلف خارجی که در افغانستان زندگی می‌کنند کمک کنیم و اکنون ما در تلاش هستیم تا تردد مردم را تسهیل کرده و آنها را به فرودگاه برسانیم. 

 

این مقام قطری افزود: سفارت ما در کابل دراین فرایند مشارکت دارد و ما مسئول انتقال برخی از اصحاب رسانه‌ها و کادر مدارس هستیم و مسئولیت کامل  انتقال آنها به فرودگاه و ایمن نگه داشتن آنها در طول مسیر را بر عهده داریم. ما سعی می‌کنیم دسترسی سایر افراد را تسهیل کنیم. ما تمام تلاش خود را برای کمک به افرادی که مایل به ترک کابل هستند می‌کنیم.

 

وی تأکید کرد: قطر هیچ تاثیری بر طالبان ندارد و اگر این نفوذ را داشت، ما می توانستیم به توافق صلحی بین آنها و دولت افغانستان برسیم. ما فقط با آنها ارتباط داریم و از آنها می‌خواهیم تا از مردم و اتباع خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک محافظت "کنند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------