اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,شیر

برای مقابله با پیری، شیر کم چرب بخورید

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد: نوشیدن شیر کم چرب فرایند پیری و فرسودگی را کند می‌کند. به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده است:…


زولبیا و بامیه رنگی نخوریداخبار,اخبار پزشکی

کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی از نظر بهداشتی دارای مشکل بوده و در طولانی‌مدت تأثیرات مخربی را بر سلامتی افراد می‌گذارد.

امیر رضا ملکی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: متأسفانه این روزها شاهد تهیه و توزیع زولبیا و بامیه‌های رنگی در قنادی‌های سطح شهر هستیم. این خوراکی‌های رنگی سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر می‌اندازد.

 

وی تصریح کرد: استفاده از رنگ‌های  خوراکی و اسانس‌ها در صنایع غذایی تنها با حضور مسئولان فنی امکان‌پذیر است و در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

 

کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان با بیان اینکه این رنگ‌های مصنوعی  بسیار ارزان‌قیمت بوده و استفاده از آن برای قنادی‌ها مقرون به صرفه است، ابراز کرد: بیشتر واحدهای قنادی به‌خاطر گرانی قیمت زعفران ترجیح می‌دهند از رنگهای خوراکی ناسالم و ارزان‌قیمت استفاده کنند.

 

ملکی گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی نسبت به نمونه زعفرانی از جذابیت بیشتری برخوردار است و مردم هم گول ظاهر رنگی آن را می‌خورند. این رنگ‌های افزودنی در طولانی‌مدت آسیب زیادی به بدن وارد می‌کند.

 

وی با بیان اینکه "بازرسان ما در ساعات اداری و غیراداری از قنادی‌های سطح شهر بازدید و با متخلفان برخورد می‌کنند"، ابراز کرد: اما بدون شک تعداد نیروی انسانی و امکانات ما محدود است و نمی‌توانیم در مدتی کوتاه جلوی تهیه و توزیع زولبیا و بامیه‌های ناسالم را بگیریم، بنابراین خود مردم باید توصیه‌ها و هشدارهای ما را جدی بگیرند و از خرید کالاهای ناسالم خودداری کنند.

 

 کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان گفت: از یکم تا 15 اردیبهشت ماه 5 مورد قنادی متخلف به مراکز قضایی معرفی شده است. همچنین  در این مدت یک‌هزار و 403 مورد بازرسی از اماکن مختلف تهیه و توزیع غذا و اماکن حساس و غیرحساس به‌عمل آمده است.

 

ملکی با تصریح به اینکه بیشترین مشکل مراکز تهیه و عرضه مواد غذایی مربوط به عدم رعایت بهداشت فردی است، اظهار داشت: در مدت زمان یادشده 55 اخطاریه بحرانی و 242 اخطاریه غیربحرانی صادر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------