کنترل ویروس کرونا با گوشی های هوشمنداخبار,اخبار پزشکی,کنترل ویروس کرونا با گوشی
شیوع ویروس کرونا اولین اپیدمی عصر گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود و منطقی است که دولت‌ها از امکانات این ابزار بسیار پرکاربرد برای ردگیری و مقابله با Covid-۱۹ بهربرداری کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از بی‌بی‌سی،‌ در کره جنوبی، دولت برنامه‌ای را توسعه داده است که امکان ردگیری افرادی را که باید در قرنطینه باشند، فراهم می‌کند.

 

این برنامه اطلاعات جزئی از فعالیت کاربران گردآوری کرده و  حتی اطلاعات مربوط به آلوده شدن کاربران دیگری را که در نزدیکی شخص هستند در اختیار وی قرار می‌دهد. البته این اطلاعات شامل مشخصات هویتی شخص آلوده نیست، اما در هر حال می‌تواند نوعی تجاوز به حریم خصوصی کاربران محسوب شود.

 

در کشور چین برنامه‌ای که توسط شرکت Alibaba ساخته شده، شهروندان را از امکان خروج از منزل و استفاده از وسایل نقلیه عمومی مطلع می‌کند. به اعتقاد برخی از متخصصان استفاده از این برنامه به معنای ارسال اطلاعات هویتی و موقعیت مکانی کاربران برای پلیس است. اما واقعیت این است که گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های مورد استفاده در آن‌ها از سال‌ها قبل امکان ردگیری کاربران را فراهم کرده است.

 

در کشور انگلیس نیز نمایندگان گوگل، فیسبوک، آمازون و سایر شرکت‌های فنی توسط دولت احضار شده‌اند تا امکان همکاری آن‌ها در جریان مقابله با ویروس کرونا ارزیابی شود. موضوع این جلسات چگونگی فراهم کردن اطلاعات و نیروی متخصص لازم برای همکاری با سازمان خدمات سلامت ملی بوده است.

 

البته هنوز هیچ نشانه‌ای از قصد دولت انگلیس برای نظارت بر عملکرد کاربران از طریق برنامه‌های موبایل وجود ندارد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------