اخبار پزشکی


استاندارد تهران ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

هشدار استاندارد تهران درباره مصرف یک نوع سوسیس

دهکده پروتئین پیش از این، برای فرآورده‌های خود شامل سوسیس ۸۱ الی ۹۰درصد گوشت مرغ و کالباس ۶۱ الی ۸۰ درصد گوشت مرغ و گوشت…

ورزش های هوازی برای مغز در هر سنی مفید استاخبار,اخبار پزشکی,ورزش هوازی
مطالعه جدید نشان می دهد سالمندان بعد از شش ماه ورزش هوازی در تست های فکری و حافظه عملکرد بسیار بهتری داشتند.

به گزارش مهر، دکتر «مارک پولین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالگاری کانادا، در این باره می‌گوید: «با افزایش سن، کمی قدرت فکری و فیزیکی خود را از دست می‌دهیم. اما حتی با شروع برنامه ورزشی در سنین بالا، فواید آن برای مغز بیشمار است.»

 

وی در ادامه می‌افزاید: «ورزش هوازی موجب حرکت خون به تمام نقاط بدن می‌شود. مطالعه ما نشان می‌دهد ورزش موجب رسیدن خون به مغز، مخصوصاً نواحی مسئول تسلط کلامی و عملکردهای اجرایی می‌شود. یافته ما بسیار برای افراد مسن در معرض ریسک ابتلاء به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل و بیماری‌های مغزی مهم است.»

 

این مطالعه شامل ۲۰۶ فرد بزرگسال با میانگین سنی ۶۶ سال بود. این افراد در یک دوره شش ماهه تمارین ورزشی شرکت کردند. در شروع مطالعه، از شرکت کنندگان تست‌های فکری و حافظه و همچنین سونوگرافی برای اندازه گیری جریان خون به مغز بعمل آمد.

 

تست‌های فیزیکی بعد از سه ماه و تست‌های فکری و فیزیکی در پایان شش ماه مجدداً انجام شد.

 

برنامه ورزشی شرکت کنندگان سه روز در هفته و با میانگین ۲۰ دقیقه تا ۴۰ دقیقه در روز بود.

 

محققان دریافتند بعد از شش ماه ورزش، شرکت کنندگان در تست‌های عملکرد اجرایی ۵.۷ درصد بهبود یافته بودند. تست‌های عملکرد اجرایی شامل انعطاف پذیری ذهنی و خوداصلاحی بود. تسلط کلامی که شامل نحوه بازیابی سریع اطلاعات بود، نیز ۲.۴ درصد بهبود یافته بود.

 

افزایش جریان خون به مغز هم ۲.۸ درصد افزایش یافته بود. افزایش جریان خون ناشی از ورزش با بهبود نسبی برخی ابعاد فکری که معمولاً با افزایش سن کاهش می‌یابد، مرتبط است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی