متخلفان کرونایی چگونه شناسایی می‌شوند؟/ کسر جریمه از یارانه یا ثبت در شماره ملیاخبار,اخبار پزشکی,جریمه متخلفان کرونایی
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به تشریح شیوهای جریمه‌های کرونایی پرداخت و گفت: این جریمه‌ها یا از یارانه افراد متخلف کسر می‌شود و یا بر کارت ملی آنها اعمال می‌شود.

محسن فرهادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چگونگی شناسایی متخلفان کرونایی و نحوه اخذ جریمه‌ از آنها، گفت: خدمت دهنده‌ها می‌توانند بخش دولتی یا بخش خصوص باشند که در هر دو گروه درخصوص جرایم و مجازات‌ها تاکنون نیز مشکلی نداشته‌ایم. کارمند بخش دولتی در صورت نزدن ماسک و عدم اطلاع به مافوق درمورد ابتلا به کرونا جریمه‌ میشود که از حقوقش کسر می‌شود. در مورد واحدهای صنفی نیز از آنجایی که دارای پروانه کسب هستند؛ درصورت عدم رعایت پروتکل‌ها به راحتی می‌توانیم آنها را جریمه کنیم.

 

وی درباره نحوه جریمه افرادی که در خیابان‌ تردد میکنند و شاید شاغل نباشند، ادامه داد: این افراد از طرق مختلف حتی بدون آنکه خودشان درجریان باشند و بدون گرفتن کارت ملی و شماره ملی، با روش‌هایی از سوی نیروی انتظامی جریمه میشوند و میزان جریمه پس از تشخیص هویت می‌نشیند. ممکن است فرد فرد در جایی شاغل نباشد که جریمه از حقوقش کسر شود و یا در ابتدا جریمه را نپردازد اما، این بدهی در هویت و کارت ملی فرد نشسته است و در هرمرحله‌ای که بخواهد خدمتی دریافت کند قابل وصول خواهد بود.

 

فرهادی افزود: راه دیگر وصول جریمه‌ها نیز می‌تواند نشستن جریمه‌ها در سیستم دریافت یارانه‌ها باشد به این صورت که پس از اعلام نیروی انتظامی میزان جریمه‌ی فرد توسط بانک کسر می‌شود.

 

وی با تاکید بر عدم برخورد فیزیکی نیروی انتظامی با مردم در خیابان‌ها برای جریمه‌ی نزدن ماسک، اظهار کرد: این جریمه برای تعداد انگشت شمار افرادی اعمال می‌شود زیرا عموم مردم تابع نظم و رعایت نکات بهداشتی هستند و جریمه‌ها چیزی نیست که قرار باشد به ضرر مردم باشد. برخورد با کسی که عمدا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کند مورد حمایت مردمی خواهد بود که خودشان پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

 

وی درباره نحوه نظارت‌ها بر اجرای قوانین، تصریح کرد: برای هر سه گروه کارمندان دولتی، شاغلین بخش خصوص و صنوف و افرادی که جایی شاغل نیستند، نیروی انتظامی و کارمتدان بهداشت محیط همزمان باهم فعال هستند البته ؛گروه سوم طبیعتا وظیفه مستقیم نیروی انتظامی است. بر اساس مصوبه امروز مایقی کسانی که در سامانه SALAMAT.GOV.IR ثبت نام نکردند هم ثبت‌نام می‌کنند و یک هم روش نظارتی دیگر از طریق QRcode است.

 

فرهادی درباره اخد جریمه از کارت ملی یا یارانه افراد، گفت: هر شهروند ایرانی شناسایی شده است و شخصیت اجتماعی دارد و پس از شناسایی نیروی انتظامی به راحتی جریمه را اعمال می‌کند البته شاید جریمه سریع‌الوصول نباشد اما بالاخره وصول می‌شود زیرا افراد زندگی اجتماعی دارند و نیاز به استفاده از کارت ملی خود دارند. البته معتقد هستم چون مردم به فکر خودشان و سلامتشان هستند می‌دانند وضع این جریمه‌ها به نفع خودشان است.

 

وی در پاسخ به این سوال که اگر خطایی در ثبت چهره، کدملی و... توسط نیروی انتظامی رخ دهد، فردی که اشتباها جریمه شده است چگونه می‌تواند اعتراض خود را ثبت کند؟، بیان کرد: رخ دادن چنین حالتی هم ممکن است اما مسیر به شکلی طراحی می‌شود که از طریق نیروی انتظامی قابل رسیدگی باشد. یکی از راه‌های اخذ جریمه با متخلفان کرونایی با مستند سازی تخلف است. فراموش نکنیم گام اول فرهنگسازی رعایت نکات بهداشتی است.

 

وی درباره استفاده از ماسک در خودروهای شخصی تک سرنشین، افزود: هدف ما بیشتر ناوگان حمل و نقل عمومی است اما زمانی که ماسک در جامعه اجباری شده است طبیعی است که حتی برای سفر با خودروی خود لازم باشد ماسک بزنید.

 

فرهادی تاکید کرد: قرار است جریمه‌ها مستقیما به حساب وزارت بهداشت ریخته شود. بر اساس مصوبه این جریمه‌ها فقط باید برای اقدام علیه کرونا استفاده شود.

 

اخبار,اخبار پزشکی,جریمه متخلفان کرونایی

 

حریرچی مطرح کرد؛ جزئیات جریمه تخلفات بهداشتی/ افراد عادی چگونه جریمه می شوند

 ایرج حریرچی، در گفتگو با شبکه خبر سیما، گفت: ما باید نیمه پر لیوان را ببینیم و اگر میزان استفاده از ماسک از ۵۰ درصد به ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد، یک دستاورد بزرگ است.

 

وی با اشاره به راهکارهای جریمه اصناف متخلف که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، افزود: قرار نیست کسی با مردم درگیر شود.

 

حریرچی ادامه داد: امیدواریم همه مردم، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا یک نفر هم جریمه نشود.

 

وی در مورد نحوه جریمه افراد عادی که ماسک نمی‌زنند، افزود: جریمه این افراد به واسطه کارت ملی و شماره موبایل خواهد بود.

 

حریرچی با عنوان این مطلب که قرار نیست جریمه نقدی دریافت شود، گفت: درخواست ما از مردم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است تا بتوانیم از بحران خارج شویم.

 

معاون کل وزارت بهداشت، با بیان این مطلب که راه مقابله با کرونا از بیمارستان نیست، افزود: فقط با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که می‌توانیم از این بحران عبور کنیم.

 

به گفته حریرچی، جریمه‌ها توسط نیروهای پلیس و بسیج اعمال خواهد شد که دارای کارت شناسایی هستند.

 

وی افزود: فعلاً این طرح به مدت دو هفته در تهران اجرا می‌شود تا نتایج آن را به دست بیاوریم.

 

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: نحوه جریمه اصناف متخلف مشخص است و مشکلی وجود ندارد.

 

***

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت: نزول شدید پروتکل های بهداشتی/ فقط ۴۲ درصد مردم رعایت می کنند

علیرضا رئیسی، در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با عنوان این مطلب که روزهای سخت کرونایی را تجربه می‌کنیم، گفت: در حال حاضر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تنها راه مبارزه با این ویروس است.

 

وی در واکنش به نحوه جریمه‌های کرونایی، افزود: اول این سوال مطرح است که چرا جریمه اعمال می‌شود.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که در این هشت ماه درگیری با بیماری، فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌ایم، گفت: این بیماری، نه دارویی دارد و نه درمانی و تنها راه مبارزه با کرونا، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

 

وی افزود: بیش از نصف مردم به دقت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند. به طوری که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اواخر فروردین تا مرز ۷۶ درصد رسید اما الان میزان رعایت به ۴۲ درصد رسیده است.

 

رئیسی گفت: الان یکی از مطالبات مردم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، این است که چرا آن دسته از افرادی که رعایت نمی‌کنند، جریمه نمی‌شوند.

 

وی ادامه داد: این جریمه‌ها صرفاً برای استان تهران تعریف شده و بعد از مدتی که نواقص آن برطرف شد، در سایر نقاط کشور اجرا می‌شود.

 

رئیسی گفت: فردی که علائم را آگاهانه مخفی می‌کند، مشمول جریمه است.

 

وی افزود: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کرد تمامی آزمایشگاه‌هایی که تست کرونا انجام می‌دهند، باید در سامانه وزارت بهداشت ثبت شوند.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: آغاز نزول رعایت پروتکل‌های بهداشتی از بعد از عید فطر کلید خورد که سفرها آغاز شد.

 

وی افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان تهران حدود ۳۲ درصد است که پایین‌ترین رتبه کشوری را دارد.

 

رئیسی ادامه داد: نانوایی‌ها نیز بدترین مکان‌هایی هستند که بیشترین تخلفات بهداشتی را دارند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------