X

ساخت میکروسوزن درخشنده با قابلیت شناسایی نشانگرهای زیستیاخبار,اخبار پزشکی,میکروسوزن
دانشمندان موفق به ساخت پچ میکروسوزن فلورسنت شده‌اند که می‌تواند ناچیزترین مقدار نشانگرهای زیستی را در مایع میان بافتی شناسایی کند.

به گزارش آنا از نیواطلس، سوزن‌ها یکی از ابزارهای مهم در پزشکی به شمار می‌روند اما در میان مردم طرفداران زیادی ندارند. میکروسوزن‌ها می‌توانند جایگزین بدون دردی برای سوزن‌ها باشند چراکه روش کم‌تهاجم‌تری برای دارورسانی و کنترل وضعیت سلامت فرد به شمار می‌روند.  میکروسوزن‌ها درواقع پچ پوستی پوشیده از سوزن‌های بسیار ریز هستند که مانند چسب زخم روی پوست قرار می‌گیرند.

 

میکروسوزن‌ها کوتاه‌تر از آن هستند که به گیرنده‌های عصبی برسند، بنابراین فرد دردی را احساس نمی‌کند. میکروسوزن‌ها وارد لایه بالایی پوست شده تا دارورسانی کنند یا برای کنترل وضعیت سلامت از مایع میان بافتی نمونه‌برداری کنند. با این حال برخی از نشانگرهای زیستی در سطح بسیار ناچیزی در مایع میان بافتی وجود دارند و پچ‌های پوستی قادر به شناسایی آنها نیستند.

 

حال گروه تحقیقاتی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با استفاده از میکروسوزن‌ها روش نوینی برای شناسایی نشانگرهای زیستی در سطح پایین پیدا کرده است. این پچ میکروسوزنی بدون نیاز به نمونه خون و تنها با استفاده از مایع میان بافتی میزان نشانگرهای زیستی را مشخص می‌کند. در این مطالعه محققان از برچسب فلورسنت فوق‌العاده روشنی به نام «پلاسمونیک فلور» استفاده شده که هزار و ۴۰۰ بار درخشنده‌تر از برچسب‌های فعلی مورد استفاده برای شناسایی نشانگرهای زیستی است.

 

بدین‌ترتیب میکروسوزن‌های فلورسنت می‌توانند نشانگرهای زیستی موجود در مایع میان بافتی را، حتی در سطح بسیار پایین، شناسایی کنند. پچ‌های پوستی فعلی تنها در صورتی می‌توانند نشانگرهای زیستی را شناسایی کنند که غلظت آنها چند میکروگرم بر میلی‌لیتر باشد اما میکروسوزن‌های فلورسنت می‌توانند نشانگرهای زیستی را در غلظت پیکوگرم بر میلی‌لیتر نیز شناسایی کنند.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------