X

اخبار پزشکی


کووید۱۹,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

۲۸۶ فوتی جدید کرونا در کشور / شمار قربانیان از ۷۷هزار نفر گذشت

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۲۸۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب شمار…

مرگ ۱۰۱ کودک در بیمارستان اکبرمشهد بر اثر کرونا/ سخنگوی ستاد کرونا: تمام کشور تا آبان ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوداخبار,اخبار جدید,اخبار
رئیس بخش ICU کرونای بیمارستان اکبر مشهد گفت: آمار بستری کودکان از اسفند ماه سال گذشته تاکنون در بیمارستان اکبر که مرکز کرونایی استان است، ۱۱۷۹ کودک است که از بین کودکان بستری شده تا کنون ۱۰۱ نفر فوت کردند.

به گزارش ایسنا، غلام‌رضا خادمی امروز در میزگردی با عنوان بررسی خیز مجدد کرونا و ظهور سویه‌های جدیدی از این ویروس که در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد، در مورد سندروم کاوازاکی اظهار کرد: سندروم کاوازاکی واکنشی است، همراه با تب چند روزه  که ممکن است طولانی باشد و یکسری واکنش‌های التهابی که بیشتر قلب و عروق کودکان را درگیر می‌کند.

 

وی افزود: این بیماری معمولا در سنین شیرخوارگی به بعد شکل می‌گیرد وعموما کودکان پنج‌ شش ساله را درگیر می‌کند. عموما در این سندروم  درگیری قلبی و عروقی از جمله افت فشار خون و نارسایی قلبی وجود داد. همچنین درگیری ریوی و کبدی نیز داریم .

 

رئیس بخش ICU کرونای بیمارستان اکبر مشهد در خصوص تاثیر کرونا بر رشد کودکان گفت: هنوز مطالعه دقیقی در این زمینه صورت نگرفته است که کرونا چه تاثیری در رشد کودکان داشته است.

 

وی با اشاره به نگرانی سازمان جهانی بهداشت در خصوص کرونای کودکان گفت: عدم تحرک کودکان و قرنطینه کردن آن‌ها خطر چاقی کودکان را تشدید  می‌کند. آموزش و پرورش به طور جدی از پارسال طرحی را  برای مبارزه با چاقی کودکان پیگیری می‌کند.

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: برخوردهای فیزیکی، اداری و دستوری، کارایی زیادی در جلوگیری از کرونا ندارد. ما باید درجلوگیری از کرونا در عمل به مردم آموزش بدهیم. 

 

وی ادامه داد: متاسفانه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آموزش به مردم فعال نبوده است. کاش خودروهایی در خیابان می‌بود که هشدارهای لازم را با بلندگو به مردم می‌داد. در کشور ما این آموزش‌ها انجام نمی‌شود و جهت جلوگیری از کرونا تنها به رسانه‌ها از جمله تلوزیون و رعایت فاصله اجتماعی و تنفسی تاکید می‌کنیم. 

 

رئیس بخش ICU کرونای بیمارستان اکبر مشهد با اشاره به اینکه مرگ و میر کرونا در کودکان حدود سه درصد از کل بستری‌ها در خراسان رضوی بوده است، افزود: فوت در کودکان به دو علت اتفاق می‌افتد؛ اولین علت درگیری‌های قلبی و عروقی و علت دوم فوت کودکان، بیماری زمینه‌ای است.

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد انتقال ویروس به متخصصان اطفال دانشگاه علوم پزشکی از طریق ارتباط با کودکان است، عنوان کرد: عموما بیشترین مرگ در کودکان به دلیل درگیری قلبی، ریوی، کبدی و بیماری‌های متوالی است.

 

خادمی با بیان اینکه در حال حاضر واکسیناسیون روی کودکان در دنیا انجام نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در پیک اول، بیشتر کودکان پنج تا ۱۰ سال مبتلا به کرونا شدند که در همه دنیا هم به این صورت بوده است و در اواخر آبان ماه که پیک مرگ و میر بوده است، کودکان شیرخواره مبتلا به کرونای تنفسی می‌شدند.

 

وی در مورد انتقال ویروس کرونا عنوان کرد: شستن کالاها لزومی ندارد زیرا انتقال از اجسام اصلا ثابت نشده است. روی اجسام ویروس‌های اندکی وجود دارد. در حالی که وجود حداقل ۱۰ هزار ویروس برای انتقال ویروس الزامی است.

 

دکتر مسعود شهابیان، متخصص طب اورژانس، در ادامه این مراسم اظهار کرد: در یک مقاله‌ای که دو یا سه ماه پیش در مجله نیچر چاپ شده بود، نکته جالبی در مورد انتقال بیماری کرونا بیان شده بود. با توجه به این مقاله دورهمی‌های خانوادگی ۸۳ درصد موجب انتقال بیماری می‌شود. عامل اصلی انتقال بیماری در دورهمی‌های خانوادگی است. همچنین ترس از بیماری‌ای که از بین رفته است، خیلی شرایط شیوع را حاد کرده است.

 

وی عنوان کرد: در موج اول و دوم همه‌گیری کرونا، بیماران بیشتر از جامعه مبتلا می‌شدند. در حالی که در موج سوم که شدت ویروس در مهر و آبان خیلی شدید بود، عمدتا ویروس در خانواده‌ها چرخش داشت و موجب درگیری افراد کهنسال می‌شد.

 

شهابیان ذکر کرد: یک خطای علمی دیگر هم وجود دارد. در اوایل پاندمی کرونا روی آلودگی تماسی تاکید می‌شد. بعدا متوجه شدیم که آلودگی‌ها بیشتر ناشی از ترشحات بینی و دهان است و به همین دلیل ماسک و تهویه و رعایت فاصله‌های اجتماعی توصیه شد.  

 

این متخصص طب اورژانس در خصوص تاثیرات جامعه‌شناختی ویروس کرونا بیان کرد: بیماری کووید ۱۹ فقط از لحاظ بهداشت و سلامتی بر افراد تاثیر نمی‌گذارد بلکه تاثیرات جامعه‌شناختی فراوانی هم دارد. براساس اخبار منتشر ‌شده، در بعضی از کشورهای جنوب شرق آسیا مانند اندونزی، هند و ویتنام افزایش فقر خانواده‌ها و ازدواج کودکان کم سن شیوع پیدا کرده است و پدیده کودک همسری افزایش خیلی زیادی داشته است.

 

شهابیان خاطرنشان کرد: کودکان خوشبختانه درگیری‌های خیلی خفیفی با کرونا دارند. براساس مطالعات منتشرشده بیماری کووید ۱۹ در اطفال به صورت تب خفیف یک یا دو روزه است که در اورژانس هم این موارد زیاد مشاهده می‌شود.

 

وی در مورد موج چهارم ویروس کرونا گفت: براساس اخبار رسمی موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در استان‌های فارس و خوزستان شروع شده است. در روزهای اخیر نیز تعداد مراجعین سرپایی نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته است.  

 

متخصص طب اورژانس در رابطه با موج در بیماری عفونی ذکر کرد: موج در بیماری عفونی یعنی پس از کاهش موارد بیماری، مجددا تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند و براساس این تعریف علمی، متاسفانه ما وارد موج چهارم بیماری شده‌ایم.

 

***

 

سخنگوی ستاد کرونا: تمام کشور تا آبان ۱۴۰۰ واکسینه می‌شود

علیرضا رئیسی در ارتباط تصویری با استودیو پخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما، افزود: طبق سند رسمی واکسیناسیون در کشور که مصوب ستاد ملی می‌باشد بر اساس اولویت بندی‌های صورت گرفته اول کادر درمانی و آن‌هایی که در بخش مراقبت‌های ویژه و در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی هستند از پزشکان و پرستاران تا خدمه هر بخش حدود ۶۳۵ بیمارستان خصوصی و دولتی کشور و همچنین مؤسسات خیریه از امروز مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

 

وی ادامه داد: رعایت عدالت در واکسیناسیون از جمله ویژگی‌های طرح واکسیناسیون بود که در این طرح حدود سه هزار نفر مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند مرحله اول این طرح هفته آینده پایان می‌پذیرد.

 

رئیسی گفت: با ورود محموله دوم واکسن‌های کرونا به کشور هفته آینده بر اساس اولویت بندی ها، واکسیناسیون ادامه خواهد یافت.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: تزریق دز اول واکسن کرونا به معنای ایمن شدن فرد نیست و هر فرد باید سه هفته بعد از تزریق دز اول، دوباره دز دوم را دریافت نماید و پس از گذشت یک ماه از تزریق دز دوم، فرد می‌تواند ایمنی را احساس نماید.

 

وی گفت: ما با تزریق واکسن کرونا، ویروس وارد بدن افراد نمی‌کنیم فقط سعی می‌کنیم تا سیستم ایمنی افراد را تقویت نمائیم بنابراین ما بین مرحله تزریق دز اول و دوم، امکان ابتلاء به کرونا در افراد وجود دارد، اما نسبت به افراد عادی از احتمال کمتری برخوردار است.

 

رئیسی از خرید واکسن از کووکس و واردات آن تا قبل از پایان سال خبر داد و افزود: با واردات واکسن از منابع دیگر نباید از واکسن پاستور که حاصل تلاش‌های مشترک ایران و کوبا است غافل شد امید بسیاری داریم که در اسفند امسال، این واکسن هم به سبد واکسن ما اضافه شود.

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس سند ملی اگر بتوانیم تا پایان امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم، امید است بتوانیم تا پایان سال گروه هدفمان را مورد تزریق واکسن قرار دهیم.

 

وی تصریح کرد: قول می‌دهیم که در سال ۱۴۰۰ تمام اهداف واکسیناسیون ما محقق خواهد شد.

 

رئیسی افزود: برای ایمنی جمعی باید حدود ۶۰ الی ۷۵ درصد از افراد جامعه واکسینه شوند و برای این منظور، حدود ۴۵ یا ۴۶ میلیون نفر باید مورد تزریق قرار گیرند. امیدواریم تا آبان ۱۴۰۰ همه کشور را واکسینه کنیم.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی