زنان باردار «استامینوفن» مصرف نکننداستامینوفن،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
براساس یک مطالعه بین المللی بزرگ، زنانی که در حین بارداری از پاراستامول استفاده می‌کنند به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی وکمبود توجه خواهند داشت.

به گزارش فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی هشدار می‌دهد، زنان بارداری که از پاراستامول (استامینوفن) استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد دارای فرزندانی با اختلال اوتیسم یا «ADHD» (بیش فعالی و کمبود توجه) هستند.

 

استامینوفن یکی از معدود مسکن‌هایی است که عموما مصرف آن در  در دوران بارداری بی خطر است.در یک مطالعه جدید، پس از شناسایی ارتباط استفاده از داروهای مسکن در دوران بارداری و نشانه های اختلال اوتیسم و بیش فعالی و کمبود توجه نشان می‌دهد مصرف داروهای مسکن ممکن است چندان هم بی خطر نباشد.

 

محققان دانشگاه بارسلونا داده‌های ۷۰ هزار زن باردار را در شش کشور اروپایی بررسی کردند و دریافتند، پنجاه و شش درصد از مادرانی که در طیف اوتیسم یا ADHD دارای فرزند بودند، از پاراستامول استفاده کرد‌ه‌اند.

 

نویسندگان این پژوهش تأکید می‌کنند، استامینوفن فقط در صورت لزوم برای زن باردار تجویز شود؛ یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد کودکان مادرانی که در دوره بارداری از این مسکن رایج استفاده کرده‌اند،  ۱۹ درصد بیشتر از سایر کودکان دچار اوتیسم و ​​۲۱ درصد بیشتر از سایر کودکان علائم بیش فعالی و کمبود توجه دارند.

 

براساس یک مطالعه بین المللی بزرگ، زنانی که در حین بارداری از پاراستامول استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی و کمبود توجه خواهند داشت. 

 

پاراستامول متداول‌ترین دارویی است که زنان باردار برای تسکین درد مصرف می‌کنند، حدود ۶۵ درصد از مادران تحت بررسی در این مطالعه اظهار داشتند که در دوران بارداری خود از این دارو استفاده کرده‌اند.

 

این مطالعه علت دقیق  ارتباط این مسکن با اختلال‌های ذکر شده را کشف نکرده، اما مطالعات قبلی نشان داده است که این دارو می‌تواند به بدن کودک وارد شود و سمومی آزاد کند که با عملکرد شناختی ضعیف‌تر و مشکلات رفتاری در کودکان مرتبط است.

 

پروفسور جوردی سانیر، یکی از نویسندگان این مطالعه به «MailOnline» گفت: «پاراستامول ایمن‌ترین داروی ضد التهاب برای زندگی قبل از تولد است، اما حتی پاراستامول نیز عوارض جانبی را نشان داده است. بنابراین، فقط در صورت لزوم آن را دریافت کنید».

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی