واکسن کرونا ممکن است از ریه‌های بیماران محافظت کندمحافظت از ریه با واکسن کرونا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
داده‌های جدید از هند نشان می‌دهد افراد واکسینه‌شده‌ای که کرونا می‌گیرند و به اصطلاح «عفونت‌های رخنه‌ای» پیدا می‌کنند، ممکن است به اندازه افراد غیرواکسینه درگیری ریه‌ای پیدا نکنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، پزشکان هندی ۲۰۵ بیمار دچار عفونت ثابت شده که بیش از نیمی از آنها زیر ۵۰ سال داشتند بررسی کردند. در میان افراد مورد بررسی، ۱۴ نفر کاملا واکسینه شده بودند، ۱۵ درصد یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند و بقیه واکسینه‌نشده بودند. ریه‌های همه این بیماران سی‌تی اسکن شدند.

 

پژوهشگران بر حسب درگیری هر قطعه یا لوب از ۵ قطعه تشکیل‌دهنده ریه نمره‌ای از صفر به معنام درگیر نبودن قطعه ریه با عفونت تا ۵ به معنای درگیری ۷۵ درصد قطعه ریه با عفونت به بیماران دادند. از حداکثر ۲۵ نمره ممکن، میانگین نمره شدت درگیری ریه در سی‌تی‌اسکن در بیماران کاملا واکسینه‌شده صفر، در افرادی یک دوز واکسن را گرفته بوند، ۴ و در گروه واکسینه‌نشده ۱۱ بود.

 

یافته‌های این بررسی در سایت medRxiv پیش از داوری همتا ارسال شده است.

 

به گفته این پژوهشگران یافته‌هایشان این واقعیت را تایید می‌کند که واکسیناسیون شدت بیماری کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد، هر چند در برخی از بیماران ممکن است به کلی از عفونت جلوگیری نکند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------