لغو قانونی بودن سقط جنین در آمریکا/ بایدن: این حکم زندگی و سلامت زنان را به خطر می‌اندازدسقط جنین در آمریکا،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
دادگاه عالی آمریکا حکم ۵۰ ساله حق قانونی سقط جنین را لغو کرد و قرار است که هر ایالتی جداگانه می‌تواند سقط جنین را ممنوع کند.

به گزارش انتخاب به نقل از بی بی سی، در پی لغو حکمی ۵۰ ساله از سوی دیوان عالی در آمریکا، میلیون‌ها زن در این کشور حق قانونی سقط جنین را از دست خواهند داد.

 

این دیوان حکم تاریخی «رو دربرابر وید» را مبنی بر قانونی بودن سقط جنین پس از فاش شدن سند بی سابقه‌ای که نشان داد طرفدار انجام این کار است، لغو کرد.

 

این حکم حقوق سقط جنین را در آمریکا متحول خواهد کرد و حالا ایالت‌ها هر یک جداگانه می‌توانند سقط جنین را ممنوع کنند.

 

انتظار می‌رود در پی این اقدام نیمی از ایالت‌های آمریکا محدودیت‌ها یا ممنوعیت‌هایی را در این مورد اعمال کنند.

 

در حال حاضر سیزده ایالت قوانینی را تصویب کرده‌اند که به طور خودکار سقط جنین را پس از حکم دیوان عالی غیرقانونی می‌کند. تعدادی دیگر از ایالت‌ها هم احتمالا محدودیت‌های جدیدی را به سرعت تصویب خواهند کرد.

 

این تصمیم پیروزی بزرگ برای فعالان جناح راست و مذهبی است که از سال ۱۹۷۳ یعنی از زمان قانونی شدن حق سقط جنین علیه این تصمیم مبارزه کرده‌اند.

 

دیوان عالی تحت نفوذ محافظه کاران با شش رای موافق در مقابل سه رای مخالف تصمیم به قانونی بودن سقط جنین را در پرونده معروف به «رو در برابر وید» از نظر قانونی نادرست دانسته و لغو کرد.

 

دیوان عالی ۹ قاضی دارد که برای تمام عمر در این سمت باقی می‌مانند. دونالد ترامپ سه نفر از این قاضی ها را برای این سمت برگزید.

 

در گزارش‌ها آمده قاضی‌هایی که در دوران ترامپ انتخاب‌شده‌اند به لغو حکم «رو در برابر وید» رأی موافق داده‌اند.

 

در حال حاضر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر آمریکایی‌ها از حفظ حق سقط جنین توسط زنان حمایت می‌کنند.

 

کدام ایالت‌ها سقط‌ جنین را ممنوع خواهند کرد؟

سیزده ایالتی که آماده لغو حکم «رو دربرابر» بودند شامل آرکانزاس، آیداهو، کنتاکی، لوئیزیانا، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، تنسی، یوتا، تگزاس، اوکلاهاما و وایومینگ می‌شود.

 

موسسه گوتمکر، از گروه‌های طرفدار سقط‌جنین می‌گوید حدود ۱۰ یا تعداد بیشتری از ایالت‌ها به‌سرعت سقط‌جنین را ممنوع خواهند کرد و یا محدودیت زیادی برای آن وضع خواهند کرد. این موسسه پیش‌بینی می‌کند ۳۶ میلیون زن آمریکایی در سن باروری در ایالت‌هایی زندگی خواهند کرد که در آن‌ها دسترسی به سقط‌جنین وجود نخواهد داشت.

 

این موسسه گفته این مسئله بیش از همه زنان فقیر وزنان اقلیت‌های قومی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

این ایالت‌ها بیشتر در جنوب و غرب کشور قرارگرفته‌اند و این یعنی زنان این ایالت‌ها باید مسافت‌های بسیار زیادی برای دسترسی به امکان سقط‌جنین سفر کنند.

 

بایدن: حکم دیوان عالی آمریکا زندگی و سلامت زنان را به خطر می‌اندازد

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه به وقت محلی در سخنانی از کاخ سفید در واکنش به حکم امروز دیوان عالی آمریکا مبنی بر لغو قانون سقط جنین اظهار داشت: امروز دادگاه عالی آمریکا صراحتاً حق قانون اساسی را از مردم آمریکا که قبلاً به رسمیت شناخته بود، سلب کرد. آنها این حق را محدود نکردند و به سادگی لغو کردند.

 

وی تصریح کرد: با نابودی حفاظت از سقط جنین در  قانون اساسی، "سلامت و زندگی زنان در این کشور اکنون در خطر است."

 

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: حکم دیوان عالی، آمریکا را ۱۵۰ سال به عقب می راند.روز غم انگیزی برای آمریکا است.

 

وی با اشاره به انتخابات ماه نوامبر  از رای دهندگان آمریکایی خواست به نمایندگانی رای دهند که حقوق سقط جنین را احیا کنند.

 

وی گفت: دیوان عالی در دهه ۱۸۰۰  قوانین ایالتی را وضع کرد که سقط جنین را جرم می دانست. امروز دیوان عالی  به معنای واقعی کلمه آمریکا را  ۱۵۰ سال عقب راند. به نظرم امروز روز غمگینی برای آمریکا است.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا  گفت که دولت او از "حق اساسی" زنان برای سفر از ایالت هایی که سقط جنین در آنها ممنوع است به ایالت هایی  که اجازه این کار را می دهند، محافظت می کند و همچنین متعهد شد از دسترسی زنان به داروهای سقط جنین محافظت کند.

 

بایدن هشدار داد: اگر یکی از مقامات ایالتی یا محلی سعی کند حق اولیه یک زن برای سفر  را محدود کند تمام تلاشم را برای مبارزه با آن حمله عمیقا غیر آمریکایی انجام خواهم داد.

 

رئیس جمهوری آمریکا گفت تصمیم دادگاه عالی برای پایان دادن به حق سقط جنین  «نمی‌تواند حرف نهایی باشد» و از کنگره خواست تا اقدام کند و رای‌دهندگان نارضایتی خود را در پای صندوق‌های رای نشان دهند.

 

بایدن همچنین از معترضان به این تصمیم خواست از خشونت دوری کنند و گفت: «من از همه می‌خواهم هر چقدر هم که این تصمیم برای آنها مهم است  همه اعتراض‌ها را به شکل مسالمت‌آمیز حفظ کنند. این اعتراضات باید بدون ارعاب باشد. خشونت هرگز قابل قبول نیست. تهدید و ارعاب گفتار نیست».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------