در این روش درمانی، رنگ موها تغییر می‌کندتغییر رنگ مو،اخبار پزشکی،خبرهای پزشکی
تیمی از پژوهشگران در جستجوی درمانی برای سیستینوز، یک بیماری ژنتیکی نادر، به طور تصادفی کشف کردند که چگونه می توان رنگ مو را به صورت ژنتیکی تغییر داد.

به گزارش سیناپرس، ملانین مولکول مسئول رنگ مو، پوست و چشم است. تیمی از پژوهشگران کانادایی در کبک به بررسی این موضوع پرداخته و در حال مطالعه بیماری سیستینوز هستند.  به گفته مرکز مطالعات ژنوم کبک، سیستینوز یک پدیده نادر است، اما شیوع آن در میان فرانسوی‌ های کانادایی ۱۰ برابر بیشتر از سایر نقاط جهان است.

 

گفتنی است یک بیمار کانادایی - فرانسوی که تحت درمان آزمایشی برای یک بیماری ژنتیکی نادر قرار داشت، رنگ موهایش در طول درمان به‌ طور چشمگیری از بلوند روشن تا تقریباً قهوه‌ای تغییر یافته است.

 

بر اساس اطلاعات موجود، جردن جانز بیست ساله، اولین بیمار در جهان محسوب می شود که درمان جدیدی را برای سیستینوزیس، یک بیماری ژنتیکی کشنده که منجر به افزایش سیستین، یک اسید آمینه در سلول های برخی از اندام ها مانند کبد، مغز، چشم و انواع ماهیچه ها می شود، آزمایش کرد. افراد مبتلا به این بیماری میانگین امید به زندگی ۲۸  سال و نیم  دارند.

 

این درمان که انجام آن دشوار است شامل گرفتن سلول های بنیادی از مغز استخوان، اصلاح آنها در آزمایشگاه و سپس تزریق مجدد آنها به بیمار پس از انجام شیمی درمانی برای حذف سلول های مضر از بدن است. یکی از پیامدهای شیمی درمانی این بود که فرد بیمار ناگهان موهای بور خود را از دست داد.

 

پس از درمان، جردن جانز موهای خود را دوباره به دست آورد. پژوهشگران در کمال تعجب دریافتند؛ رنگ موهای وی تغییر کرده و اکنون تیره و تقریباً سیاه شده است. در حال حاضر پس از گذشت بیش از دو سال از موهای تقریباً قهوه ای، رنگ موهای این بیمار دوباره تغییر کرده و به تدریج به بلوند تیره تبدیل شده است. به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، این تیره شدن بسیار غافلگیرکننده موها دلیلی بر کارآمد بودن این درمان است.

 

به گفته پژوهشگران، این اتفاق فقط برای جردن رخ نداده و از پنج نفری که تحت درمان مشابه ای قرار گرفتند، چهار نفر موهای تیره جدید را تجربه کردند و نفر پنجم اکنون منتظر است تا موهایش پس از شیمی درمانی رشد کند.

 

گفتنی است تنها افرادی که پوست روشن دارند، بیشتر از سایرین به سیستینوز مبتلا می شوند. نتایج مطالعه ای روی موش ها انجام شد، نشان داد که ژن مسئول این بیماری در تولید ملانین که مسئول رنگ چشم، مو و پوست است، نقش دارد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------