آیا مصرف کرم ضد آفتاب در شب موثر است؟مصرف کرم ضد آفتاب در شب,تاثیر مصرف کرم ضد آفتاب در شب,آیا مصرف کرم ضد آفتاب در شب تاثیر دارد

روش صحيح مصرف ضد آفتاب

 

شاید برای شما هم عجیب باشد کرم ضد آفتاب در شب استفاده کنید. عموما اسم ضد آفتاب در شما این حس را ایجاد کند که باید حتما در زیر نور و تابش آفتاب از آن استفاده شود، هر چند استفاده از ضد آفتاب زیر تابش خورشید ضروری است، با این وجود استفاده از آن در روز‌های ابری و به خصوص شب‌‌ها از اهمیت بیشتری برای حفظ سلامتی شما برخوردار است. ممکن است استفاده از کرم ضد آفتاب در شب به نظر شما منطقی نباشد، ولی تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده از کرم ضد آفتاب در شب باعث کاهش احتمال ابتلا بیماری‌های پوستی از قبیل سرطان پوست خواهد شد. در این مقاله به تفسیر اهمیت کرم ضد آفتاب و کاربردهای آن می‌پردازیم.

 

ضد آفتاب‌ها چگونه جلوی اشعه مضر را می‌گیرند؟

محافظت ضد آفتاب شامل دو عامل محافظتی اولیه و ثانویه است. موانع فیزیکی منعکس‌کننده و پخش‌کننده نور و موانع شیمیایی جذب کننده نور هستند. از عوامل ثانویه می‌توان به آنتی اکسیدان‌ها اسمولیت‌ها و آنزیم‌های ترمیم کننده DNA اشاره کرد که با ایجاد محافظت در برابر آسیب‌های ناشی از تابش فتوشیمیایی اشعه ماورا بنفش خورشید به کاهش اثرات آن کمک می‌کنند.

 

محصولات ضد آفتاب مانند یک جلیقه ضد گلوله بسیار نازک هستند و امواج UV را قبل از رسیدن به پوست و آسیب به آن متوقف می‌کنند. این مواد حاوی مولکول‌های ضد آفتاب ارگانیک و رنگدانه‌های غیر آلیِ جذب کننده اشعه ماورا بنفش هستند که باعث جذب، پراکندگی و انعکاس UV می‌شوند. برای ایجاد سطح بالایی از حفاظت، کرم ضد آفتاب باید مقدار کافی از این عوامل محافظت‌کننده را داشته باشد و مصرف‌کننده باید آن را به اندازه مناسب و به بهترین شکل در تمام نقاط پوست پخش کند.

 

مواد شیمیایی پیچیده موجود در ضد آفتاب قبل از نفوذ نور به پوست، با اشعه واکنش می‌دهند و آن را جذب و انرژی را به عنوان گرما آزاد می‌کنند. ترکیبی از انسداد و جذب اشعه ماورا بنفش برای مبارزه با اشعه UVB و UVA مهم است. اشعه UVB علت اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست است. از طرف دیگر اشعه UVA عمیق‌تر به داخل پوست نفوذ می‌کند و در پیری و چین و چروک زودرس و لک‌های عمقی پوست نقش دارد.

 

اما پرتو‌های UVA نیز در پیشرفت سرطان پوست نقش بسزایی دارند. هنوز هم بسیاری از ضد آفتاب‌های موجود در بازار حاوی موادی هستند که فقط اشعه UVB را مسدود می‌کنند، بنابر‌این محافظت کافی در برابر اشعه مضر UVA ندارند. عامل دیگری که باید در ضد آفتاب در نظر گرفته شود، عامل محافظت در برابر آفتاب یا SPF است. محافظت نوری یک کرم استاندارد باید هر دو عامل محافظتی اولیه و ثانویه را شامل شود که شامل موانع فیزیکی منعکس‌کننده و پراکنده کننده نور و موانع شیمیایی جذب کننده نور هستند.

 

روش صحيح مصرف ضد آفتاب کدام است؟

بايد نيم ساعت قبل از خروج از خانه و سپس هر دو ساعت ضدآفتاب تکرار شود، ضد آفتاب‌های خارجی مزيتی بر انواع ايرانی در تکرار کمتر يا روش استفاده متفاوت ندارند. باید دقت داشت که بیشترین آسیب نور آفتاب در ساعات بین 10 صبح تا 4 بعد ازظهر است و محافظت در این ساعات از روز بسیار مهم است.

 

عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF) به چه معنی است؟

SPF یک معیار اندازه‌گیری علمی است و درک مشخصی درباره این موضوع ارائه می‌دهد که استفاده از یک ضد آفتاب مشخص تا چه میزان باعث کاهش آسیب‌های پوستی می‌شود.

اگر بر پوست‌تان ضد آفتاب زده باشید، در مقایسه با زمانی که ضد آفتاب نزدید، مدت بیشتری طول می‌کشد تا اشعه فرابنش B به پوست شما نفوذ کند و سبب قرمزی آن شود. در واقع، SPF روی این مدت زمان تأکید دارد و آن را محاسبه می‌کند.

 

به عبارت دیگر، این فاکتور از طریق تقسیم کردن میزان تابشی از خورشید که برای قرمزشدن پوست با ضد آفتاب نیاز است بر میزان تابشی از خورشید که برای قرمز شدن پوست بدون ضد آفتاب نیاز است، محاسبه می‌شود. این برآورد بر اساس استفاده از دو میلی‌گرم ضد آفتاب در هر سانتی‌متر مربع از سطح پوست به دست می‌آید.

 

اگر آفتاب سوختگی پوست دارای ضد آفتاب، ۱۵ برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب طول بکشد،SPF  کرم ضد آفتاب ۱۵ خواهد بود. بر این اساس، اگر آفتاب سوختگی پوست حفاظت‌نشده شما هنگامی‌که اشعه‌های فرابنفش به شما می‌تابد در ۱۰ دقیقه اتفاق بیفتد، با یک ضدآفتاب که SPF30 دارد می‌توانید تا ۳۰۰ دقیقه یا پنج ساعت یعنی ۳۰ برابر بیشتر، از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید.

 

حداقل فاکتور محافظتی برای ضد آفتاب چقدر است؟

زمانی که زیر نور آفتاب هستید، در معرض تابش دو نوع اشعه فرابنفش A و B قرار دارید که شدیدا آسیب‌‌زا هستند. SPF به صورت یک عدد است مثلا SPF 15 که نشان می‌دهد ضدآفتاب تا چه اندازه از پوست شما در برابر نور فرابنفش B محافظت می‌کند. هرچه محصولی دارای SPF بالاتری باشد محافظت بیشتری هم دارد.

 

هر ضدآفتاب باید دارای برچسب SPF باشد و عدد آن را نشان دهد. این محصولات همچنین باید نشان دهند که ضد آفتاب آزمایش طیف گسترده‌بودن را گذرانده است یا خیر.

 

طبق تحقیقات سازمان غذا و داروی آمریکا، spf مناسب برای پوست ۱۵ و بالاتر است، در صورتیکه با اقدامات دیگر نظیر استفاده از عینک آفتابی و اجتناب از قرار گرفتن در آفتاب ظهر همراه شود. با رعایت این چند کار ساده می‌توانید از آفتاب سوختگی، پیری پوست و از همه مهمتر ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کنید.

 

سطوح محافظت در بعضی موارد به شرح زیر است:

محافظت کم: spf کمتر از ۱۵

محافظت متوسط : SPF 30 تا ۴۹

محافظت عالی:  SPF بیشتر از ۵۰

 

چه مقدار ضد آفتاب بايد بزنيم؟

مقدار ضد آفتاب لازم 2 ميلی گرم بر هر سانتيمتر مربع است. با اين حساب بايد هر بار يک بند انگشت از ضد آفتاب را به همه صورت بماليم و اگر روزی سه بار به صورتمان ضد آفتاب بزنيم يک ضد آفتاب 50 ميلی ليتری بايد در مدت يک ماه تمام شود. نکته مهم اينکه در صورتی که کمتر از مقدار گفته شده ضد آفتاب را بزنيم فاکتور محافظتی آن شديداً کاهش مي‌يابد.

 

آيا هر ضد آفتابی برای هر فردی مناسب است؟

خير، بعد از فاکتور حفاظتی مهمترين مساله اين است که شما پوست چرب دارید يا نه. در صورتی که پوست شما چرب باشد يا آکنه بزند شما بايد از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنيد. اگر پوست خشکی دارید، ضد آفتاب‌هايی که دارای مرطوب‌کننده باشد در بازار موجود است. برای بچه‌ها هم بايد از ضد آفتاب مخصوص استفاده کرد.

 

کرم ضد آفتاب در شب

کار کرم ضد آفتاب تنها محافظت از پوست شما در برابر آفتاب نیست بلکه از پوست شما در مقابل اشعه UV و سایر تشعشعات آسیب‌رسان است که این اشعه‌ها در شب هم وجود دارند. چراغ‌ها، تلویزیون‌ها، یا حتی صفحات کامپیوتر تشعشعات زیادی را در طول شب ایجاد می‌کنند. محققان آمریکایی به تازگی کشف کرده‌اند که استفاده از کرم ضد آفتاب در هنگام شب، خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌‌دهد.

 

به گزارش گروه ترجمه سرویس علم و فناوری ایمنا سرطان پوست از شایع‌ترین انواع سرطان است که مهم‌ترین علت آن قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید است. اشعه فرابنفش باعث شکل‌گیری ساختار حلقه‌ای شکل با نام " cyclobutane dimer" بر روی دی ان ای می‌شود. در نتیجه عملکرد سلول‌های دی ان ای دچار اختلال شده و به درستی نمی‌توانند کدهای ژنتیکی را بخوانند. تمامی این عوامل دست به دست هم داده و سلول‌های پوستی سرطان‌زا را ایجاد می‌کند. این در حالی است که محققان آمریکایی به تازگی کشف کرده‌اند که استفاده از کرم ضد آفتاب در هنگام شب، خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد. 

به گفته محققان بیشترین تاثیر مخرب اشعه فرابنفش بر پوست انسان در ساعت‌های پس از روز و با فرا رسیدن شب ایجاد می‌شود، به گونه ای که انرژی جذب شده خورشید توسط سلول‌های پوست در تاریکی شب به دی ان ای منتقل شده و باعث تغییر شکل پوست می‌شود. حال چنانچه افراد در هنگام شب از کرم ضد آفتاب مخصوص که حاوی ویتامین E است، استفاده کنند تاثیر مخرب نور خورشید بر روی پوست خود را کاهش می‌دهند. پروفسور داگلاس براش از دانشگاه ییل می گوید: تا پیش از این افراد برای محافظت از پوست خود قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کردند، اما بررسی‌های جدید استفاده از کرم ضد آفتاب پس از غروب آفتاب را مفید می‌داند. البته این موضوع بستگی به نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب دارد، در صورتی که استفاده از کرم ضد آفتاب به طور صحیح صورت نگیرد، نه‌تنها برای پوست شما مفید نخواهد بود، بلکه به آن آسیب خواهد زد.

 

چگونه ضد آفتاب را پاک کنید؟

اگر با پاک کردن ضد آفتاب از روی صورت و بینی‌تان مشکل دارید، شما تنها نیستید. این روز‌ها، ضد آفتاب‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که قدرت خود را در طول چند ساعتی که روی پوست قرار دارند، حفظ کنند. از این رو پاک کردن آن‌ها اندکی سخت است، مخصوصا انواعی از ضد آفتاب‌ها که خاصیت ضد آب دارند. اما راه حل‌هایی برای رفع این مشکل وجود دارد :

از جایی که ضد آفتاب‌ها با مواد چرب و روغنی ساخته شده‌اند، شوینده‌های روغنی به خوبی به شکستن پیوند میان ذرات آن‌ها کمک می‌‌کنند. از طرف دیگرشوینده‌های روغنی بسیار ملایم بوده و کمتر موجب از بین رفتن چربی‌های ضروری پوست می‌شوند. از این رو لازم نیست نگران استفاده روزانه و بیش از اندازه آن باشید. در صورت نداشتن دسترسی به شوینده‌های روغنی نگران بودن مواد آرایشی یا کرم‌های ضد آفتاب روی پوست صورتتان نباشید چرا‌که به راحتی تنها با دستمال های مرطوب آرایشی متناسب با پوستتان می‌توانید از شر مواد اضافی روی پوست خود خلاص شوید.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------