درمان جوش و آکنه صورتدرمان جوش و آکنه صورت

 

احتمالاً شما نیز تاکنون حتی برای یک بار هم که شده در شرایطی خاص به از بین بردن جوش در یک شب فکر کرده اید. جوش و آکنه از مشکلات پوستی است که خیلی از افراد با آن درگیر هستند و این موضوع باعث شده که افراد سعی داشته باشند از طریق راه های مختلفی همچون درمان خانگی جوش و آکنه صورت این مشکل را حل کنند. 

 

به منظور درمان جوش و آکنه نیاز است که ابتدا علل ایجاد جوش روی صورت بررسی شده و براساس آن ها بهترین روش درمان از جمله روش انواع روش درمان خانگی جوش و آکنه صورت برای از بین بردن آن ها به کار برده شود. از این رو برای آن که یک بار برای همیشه مشکل جوش و آکنه هایی که مدام با آن در جدال هستید را از بین بردارید در این مطلب از بیتوته با هم با علل ایجاد جوش روی صورت، انواع روش درمان جوش و آکنه صورت، مواد مفید برای درمان جوش و آکنه و نیز فواید نیاسینامید در درمان جوش آشنا خواهیم شد:

 

علل ایجاد جوش روی صورت 

 

علل ایجاد جوش روی صورت

 

جوش ها دارای انواع مختلف جوش های التهابی و غیرالتهابی هستند که بر اثر دلایل مختلفی روی پوست صورت ظاهر شده و این موضوع برای هر فردی بسیار ناخوشایند است. در ادامه پیش از یادگیری انواع روش درمان خانگی جوش و آکنه صورت، با هم به بررسی علل ایجاد جوش روی صورت خواهیم پرداخت:

تغییرات هورمونی

ژنتیک 

عدم مراقبت از پوست

استفاده از محصولات پوستی نامناسب

عدم برخورداری از رژیم غذایی مناسب

استرس و عوامل محیطی

مصرف برخی از داروها

استعمال دخانیات

و...

 

برخی از علل ایجاد جوش روی صورت را می توان به خوبی کنترل کرد و این موضوع نقش موثری در کاهش جوش و آکنه های صورت خواهد داشت اما در هر حال باید این را پذیرفت که مواردی چون ژنتیک را نمی توان با رعایت و تغییر سبک زندگی از بین برد. 

 

چطور جوش و آکنه صورت را در خانه درمان کنیم؟

 روش های مختلفی وجود داشته که به کمک آن ها می توان جوش و آکنه ها را درمان نمود. اما در این مطلب ما سعی داشته فارغ از روش های تهاجمی که برای حل این مشکل به کار برده می شود انواع درمان خانگی جوش و آکنه صورت را معرفی کنیم. برخی از مهم ترین روش های درمان جوش و آکنه صورت در خانه عبارتند از:

 

درمان جوش و آکنه با محصولات پوستی

 

درمان جوش و آکنه با محصولات پوستی

 

استفاده از محصولات پوستی یکی از موثرترین و رایج ترین راه های درمان خانگی جوش و آکنه صورت است. اگر چه برخی از محصولات موضعی به صورت دارو در داروخانه عرض شده و در واقع در دسته مواد دارویی قوی قرار دارند. اما بخش قابل توجهی از محصولات موضعی مختص محصولات مراقبت از پوست است و شما بدون نیاز به تجویز پزشک امکان استفاده از آن ها را خواهید داشت. برای مثال شما می توانید با توجه به فواید نیاسینامید در درمان جوش و آکنه، به سراغ محصولاتی بروید که در ترکیبات خود دارای این ماده شگفت انگیز هستند. 

 

البته به منظور درمان قطعی در این روش نیاز است که محصولات پوستی مرتبط در کنار هم و به صوت منظم به کار برده شوند. این محصولات شامل موارد زیر هستند:

 

محصولات لایه بردار  

یکی از پرکابردترین راه برای درمان جوش، لایه برداری صحیح پوست است. معمولاً لایه برداری راهی برای درمان جوش های غیرالتهابی مانند جوش هایی سرسیاه و زیرپوستی است و در صورت انتخاب بهترین محصولات لایه بردار از یک فروشگاه معتبر، می توان بهترین نتیجه را از لایه برداری پوست برای درمان جوش ها مشاهده نمود. 

 در کنار انتخاب یک لایه بردار مناسب، همچنین بسیار مهم است که از این محصولات در زمان صحیح و به میزان کافی استفاده شود. 

 

شوینده صورت 

شستشوی سریع پوست یکی از گام های موثر برای مقابله با ایجاد جوش است. به طور کلی شوینده ها را می توان به دو دسته شوینده نیازمند به آبکشی و بدون نیاز به آبکشی تقسیم نمود. برای داشتن روتینی صحیح و مناسب نیاز است که از یک پاک کننده اولیه و بعد پاک کننده ای تکمیلی همچون تونر استفاده شود. 

 

شستشوی منظم صورت با شوینده مناسب قطعاً به دلیل تمیز نگه داشتن پوست نقش خیلی خوبی بر روی کاهش جوش های پوست خواهد داشت. شوینده ها دارای انواع مختلف ژل شستشو، پن، فوم و... هستند و باید براساس نیاز پوست از بین آن ها بهترین گزینه را انتخاب کرد. 

 

ضدجوش ها 

خیلی از برندهای مراقبت از پوست، محصولاتی را برای جلوگیری از بروز جوش و همچنین درمان آن تولید نموده که به کمک آن ها می توان جوش ها را درمان کرد. ترکیبات موثر این محصولات باعث شده که نقش خیلی موثری در درمان خانگی جوش و آکنه صورت داشته باشند. از مواد مفید برای درمان جوش و آکنه موجود در این محصولات می توان به مواردی همچون نیاسینامید، اسید سالیسیلیک، روغن درخت چای، عصاره بابونه و... اشاره نمود. 

 

درمان دارویی جوش و آکنه

 گاهی برای درمان خانگی جوش و آکنه صورت نیاز است که به سراغ داروهایی رفت که دارای مواد مفید برای درمان جوش و آکنه هستند. استفاده از این داروها معمولاً راهی بسیار سریع برای از بین بردن جوش و آکنه است. درمان خانگی جوش و آکنه صورت با دارو اگر چه از طریق مصرف داروهایی چون راکوتان نیز امکان پذیر است اما با توجه به آن که عوارض بسیاری دارند معمولاً به عنوان آخرین راه درمان جوش استفاده می شوند. این داروها حتماً باید توسط پزشک تجویز شده و استفاده خودسرانه آن ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. 

 

اما به جای این داروها می توان از داروهای گیاهی در خانه استفاده نمود و هر چند اثرگذاری این روش کمتر است آسوده خاطر بود که پوست در معرض آسیب دیدگی بیشتر از جوش و آکنه نمی شود. در این زمینه مصرف دمنوش های تهیه شده از مواد مفید برای درمان جوش و آکنه می تواند بسیار مناسب باشد. 

برای مثال با توجه به فواید نیاسینامید در درمان جای جوش می توان از دمنوش میوه هایی چون سیب یا انار بهره برد. 

 

درمان جوش و آکنه صورت با تغییر سبک زندگی 

یکی از روش های موثر در درمان خانگی جوش و آکنه صورت، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی است. داشتن ورزش، برخورداری از خوابی باکیفیت و روتین پوستی صحیح از مواردی هستند که به کمک آن ها می توان به درمان جوش و آکنه صورت کمک نمود و همچنین مانع از درگیری دوباره پوست با جوش و مشکلات این چنینی شد. 

کیفیت خواب و ورزش کمک می کنند تا روحیه بهتری پیدا نموده، در کار خود موفق تر باشید و با بالا رفتن اعتماد به نفس و کاهش استرس، زندگی باکیفیت تری داشته و تاثیر آن را بر روی جوش های خود نیز احساس کنید. 

 

درمان جوش و آکنه صورت با رژیم غذایی سالم

غذایی که ما می خوریم به طور مستقیم بر روی پوست ما تاثیر می گذارد و از این رو ما با انتخاب نوع غذاهای خود، میزان سلامت پوست خود را تعیین می کنیم. هر چه در رژیم غذایی خود از خوراکی های سالم تری استفاده کنیم و مواد مفید برای درمان جوش و آکنه را در رژیم غذایی خود بگنجانیم بی شک نتیجه فوق العاده آن را بر روی پوست خود مشاهده خواهیم کرد. 

 

برای مثال با توجه به فواید نیاسینامید در درمان جوش می توان از خوراکی هایی چون تخم مرغ، شیر، آجیل، ماهی، سبزیجات و... که دارای این ماده جادویی هستند برای درمان خانگی جوش و آکنه صورت بهره برد. 

 

درمان جوش و آکنه صورت با ماسک های خانگی

 

درمان جوش و آکنه صورت با ماسک های خانگی

 

ماسک های گیاهی نیز گزینه ای برای درمان جوش و آکنه در خانه به شمار می آیند. به کمک این ماسک ها و استفاده از مواد مفید برای درمان جوش و آکنه در تهیه این ماسک ها می توان به درمان هر چه سریع تر جوش ها کمک نمود. در ادامه با 5 مورد از ماسک های گیاهی درمان جوش و آکنه صورت آشنا خواهیم شد:

 

ماسک گیاهی زردچوبه و عسل

زردچوبه و عسل هر دو از موادی هستند که به دلیل خواص خود برای درمان جوش ها بسیار موثر خواهند بود. برای تهیه این ماسک ضدجوش کافی است یک قاشق عسل را با نصف قاشق چایخوری زردچوبه ترکیب کرده و ماسک ساخته شده را 10 تا 15 دقیقه روی پوست بگذارید. 

 

ماسک روغن درخت چای

خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی روغن درخت چای باعث شده که در خیلی از اوقات برای درمان جوش و آکنه در محصولات پوستی نیز استفاده شود. از این رو منبع بسیار خوبی برای ساخت ماسک خانگی ضد جوش به شمار می آیند. شما می توانید برای بهره مندی از مزایای این روغن، کمی از آن را کف دست ریخته و بعد بر روی پوست صورت بزنید و بعد از مکثی 15 تا 30 دقیقه ای آن را با آب ولرم از روی پوست پاک کنید. 

 

ماسک آلوئه ورا و چای سبز

گیاه آلوئه ورا نیز یکی دیگر از مواد موثر برای رفع جوش هاست و استفاده منظم از آن در ماسک های گیاهی و خانگی کمک می کند تا هر چه زودتر از شر جوش ها خلاص شوید. آلوئه ورا در کنار خواص ضدالتهاب خود از موادی چون سالیسیلیک اسید نیز برخوردار است و به همین دلیل برای درمان آسیب دیدگی های ناشی از جوش و آکنه نیز بسیار مفید است. 

در صورتی که دارای پوست حساسی هستید بهتر است این ماده را با چای سبز یا زردچوبه ترکیب کنید و به صورت ماسک بر روی پوست بزنید. در غیر این صورت آلوئه ورا به تنهایی نیز کارساز خواهد بود. 

 

ماسک خیار و گوجه

خیار به دلیل خاصیت قابضی که داشته باعث کمرنگ شدن جای جوش شده و همچنین از بین ببرنده سلول های مرده پوست و ناخالصی های آن است و گوجه فرنگی نیز نقش موثری در جوانسازی پوست داشته و سرشار از ویتامین آ است. ترکیب این دو یک ماسک گیاهی ضد جوش موثر خواهد بود. به این منظور می توانید خیار و گوجه را در ظرفی رنده کرده و ترکیب کنید و ترکیب نهایی را به مدت نیم ساعت روی پوست قرار دهید و در نهایت پوست را بشویید. 

از آن جایی که گوجه می تواند در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت شود حتماً در مصرف آن به عنوان ماسک، محتاط عمل کنید. 

 

ماسک گلاب و لیمو

آخرین ماسکی که قرار است با هم یاد بگیریم ماسک گلاب و لیمو است. گلاب دارای خواص چون ضدالتهابی است و باعث تسکین پوست و کاهش قرمزی و التهاب آن است. لیمو نیز یک قابض طبیعی است و باعث کنترل چربی پوست می شود. ترکیب این دو نیز می تواند یک ضد جوش طبیعی و موثر به شمار آید. برای ساخت ماسک گلاب و لیمو یک قاشق غذاخوری گلاب را با یک قاشق چایخوری آب لیمو ترکیب کرده و ترکیب نهایی را با پارچه ای نخی و تمیز روی پوست بمالید. بعد از 10 دقیقه می توانید پوست را بشویید و با حوله ای تمیز به آرامی خشک کنید. 

این ماسک بی ضرر است و حتی هر روز نیز می توان از آن استفاده نمود. 

 

نکاتی کلیدی برای درمان جوش و آکنه صورت در خانه

 

نکاتی کلیدی برای درمان جوش

 

به منظور درمان هر چه سریع تر جوش ها نکات زیر می توانند به شما کمک کنند:

از فشار دادن جوش ها خودداری کنید.

به هیچ عنوان روی پوست خود فشاری وارد نکنید. 

از فواید نیاسینامید در درمان جوش غافل نشوید و به شکل های مختلفی از آن استفاده کنید. 

از دست زدن مداوم به صورت خودداری نموده و این را به خاطر داشته باشید که دست ها یکی از اصلی ترین منابع انتقال دهنده باکتری به صورت هستند و موجب تشدید جوش و آکنه می شوند. 

دو بار در روز جوش ها را با آب بشویید. 

از محصولات آبرسانی همچون آبرسان سیمپل برای آبرسانی پوست خود استفاده کنید. 

حتماً به صورت منظم روبالشتی ها را بشویید. 

 

سخن پایانی

با درمان های خانگی نیز می توان به درمان جوش و آکنه صورت کمک نمود. شما می توانید در کنار رعایت نکات ساده ای همچون بهبود رژیم غذایی و سبک زندگی، از محصولات باکیفیت پوستی برای درمان جوش ها استفاده کنید. فروشگاه گرند کالا با در اختیار داشتن نمایندگی محصولات سیمپل و دیگر برندهای مطرح روز دنیا امکان خرید ارزان محصولات ترک اصل را برای مشتریان زیباجوی خود فراهم نموده است. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------