افزایش 1.5 درصدی بستری شدگان کرونا در تهران/ بازگشت کرونا به مدار افزایشی در بابلاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس ستاد فرماندهی مدیریت کرونای کلان شهر تهران گفت: در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز ۲۵۴ بیمار کرونایی در بخش‌های عادی بیمارستان‌های استان تهران بستری شدند که در مقایسه با روز پیش از آن ۱/۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش صدا و سیما، دکتر علیرضا زالی در ارتباط زنده با بخش خبری ۱۸:۳۰ شبکه پنجم سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تعداد فوت شدگان کشور در روز‌های اخیر رو به افزایش بوده و سه رقمی شده است آیا آمار تهران هم افزایش داشته است؟ افزود: بر اساس آمار تهران درباره فوتی‌ها در هشت روز اخیر تغییر محسوسی را در مقایسه با زمان قبل از آن نداشته و نسبتاً ثابت بوده است.

 

وی گفت:​ درباره آمار کشوری که رو به افزایش است بخشی به استان‌هایی مربوط می‌شود که در حال سیر کردن این موضوع به سمت پیک هستند بنابراین استان‌هایی مانند خوزستان، آذربایجان شرقی و غربی، بوشهر، ​ هرمزگان و مواردی که میزان ابتلا رو به افزایش است طبیعتاً بر میزان مرگ و میر هم اثر خواهد گذاشت.

 

رئیس ستاد فرماندهی مدیریت کرونای کلان شهر تهران درباره علت اینکه چرا آمار‌های فوتی‌ها در تهران نسبت به روز‌های قبل ثابت مانده است افزود: ما در تهران در ارتباط میان بیماران بستری در بخش‌های ویژه و میزان فوتی‌ها ارتباط مستقیم داشته ایم و، چون تعداد بستری در بخش‌های ویژه، تفاوت قابل توجهی نسبت به هشت روز گذشته نداشته بنابراین آمار مرگ و میر در تهران تقریباً سیر ثابتی داشته است.

 

دکتر زالی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۴ نفر در بخش‌های عادی بستری شدند که یک و نیم درصد در مقایسه با روز پیش از آن افزایش داشته است و تعداد بستری شدگان در بخش‌های ویژه هم ۶۲ نفر بوده است و در تعداد ترخیص شدگان هم تفاوت چندانی نداشته ایم.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بهبود یافتگان بیماری کرونا چه زمانی و از کجا باید مجوز بازگشت به کار دریافت کنند؟ افزود: ما در این باره با دو گروه مواجهیم مبتلایانی که بیماری خود را کتمان کردند و به دستگاه‌های اداری و اجراییشان اعلام نکردند و گروهی هم که مبتلا شدند، اما با افراط و تفریط مسئولان درباره بهبود یافتگان مواجه شدند.

 

رئیس ستاد فرماندهی مدیریت کرونای کلان شهر تهران گفت: در افرادی که بیماری کرونایشان اثبات شده است دو هفته پس از پایان علائم، معمولا در انتقال بیماری به دیگران مصونیت بالاتری خواهند داشت و فردی که مبتلاست باید دو پی سی آر منفی داشته باشد و یا براساس دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت باید دو هفته از مجموعه علائم گذشته باشد.

 

دکتر زالی افزود: کسانی هم که در بیمارستان بستری هستند حتما باید بیش از ۷۲ ساعت از قطع کامل تب، بدون استفاده از داروی تب بر گذشته باشد بنابراین اگر فردی از بیمارستان ترخیص شد و دو هفته از بروز علائم گذشته باشد میزان سرایت پذیری این افراد به حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

وی تصریح کرد:، اما توصیه ما این است که اگر در مواردی مشکوک هستند به پزشک مراجعه کنند و بر اساس نظر پزشک هم مرخصی استعلاجی و هم گواهی اولیه دریافت کنند تا بتوانند در مدت زمان اعلام شده در محل کار خود حضور پیدا کنند.

 

دکتر زالی گفت:​ طبیعتاً هر که فکر می‌کند هنوز مظنون به ابتلا به بیماری است از حضور در محیط‌های اداری اجتناب کند.

 

رئیس ستاد فرماندهی مدیریت کرونای کلان شهر تهران افزود: در بحث بیماران مراجعه کننده به بخش‌های بیمارستانی باید توجه کنیم که گاهی اوقات شکل گیری آنتی بادی یا آی جی جی ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تازه به عیار لازم هم نمی‌رسد.

 

وی گفت: اگر بخواهیم صبر کنیم تا آنتی بادی به اندازه کافی تشکیل شود زمان بر خواهد بود به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت دو هفته پس از ترخیص و دو هفته پس از فروکش کردن مجموع علائم را به عنوان زمان بازگشت به محیط‌های اداری و اجتماعی در نظر گرفته است.

 

 

بازگشت کرونا به مدار افزایشی در بابل

 شیوع کرونا در شهرستان بابل پس از حدود ۲ ماه نوسان ملایم و ایجاد امیدواری برای تک رقمی شدن آمار بستری بیماران در بیمارستان‌ها ، طی دو هفته اخیر مسیر افزایشی در پیش گرفت و آمارهای بستری را به سمت سه رقمی شدن پیش می‌برد.

 

بابلی ها که روزهای پایانی نبرد چهار ماهه ویروس کرونا را همراه با کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهرشان به عنوان دانشگاه مستقل از علوم پزشکی مازندران تجربه می کنند ، طی روزهای گذشته به صورت متوالی شاهد پیشی گرفتن روزانه آمار بیماران بستری در بیمارستان ها از آمار ترخیصی ها بوده اند، روندی که نگرانی مسئولان و کادر درمانی را در پی داشته است.

 

اگر چه بابل دروازه ورودی کرونا به مازندران بود و در ماه اسفند پارسال و فروردین امسال آمار بیماران بستری در بیمارستان های شهرستان به صدها نفر می رسید ، ولی از اواخر فروردین به تدریج آمار ترخیصی ها از بستری پیشی گرفت تا جایی که دو هفته پیش آمار بیماران بستری به زیر ۵۰ نفر کاهش یافته و این امیدواری را ایجاد کرده بود که زنجیره شیوع در حال گسستن است و سرعت انتقال میل به صفر دارد.

 

گزارش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم نشان می داد که سرعت انتقال بیماری کرونا در مجموعه استان از جمله شهرستان بابل در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد به کمتر از یک و به طور دقیق تر هفت دهم رسید ولی طی ۲ هفته گذشته با پشت سر گذاشته شدن تعطیلات عیدفطر و نیمه خرداد و سفر میلیونی گردشگران و مسافران ، سرعت به عدد یک برگشت و احتمالا با تداوم سفرها و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی بالاتر خواهد رفت.

 

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل ، بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه که تجربه کاهش بستری بیماران کرونایی به زیر ۵۰ نفر را در ۴۵ روز گذشته داشتند ، در ۲ هفته اخیر شاهد افزایشی شدن آمار بستری ها هستند به گونه ای که در حال حاضر ۸۳ بیمار کرونایی در بیمارستان های شهرستان بستری هستند و هر روز هم این آمار افزایش می یابد.

 

همچنین بر اساس گزارش همین دانشگاه ، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ بیمار کرونایی در بیمارستان های بابل بستری و ۱۳ بیمار جدید با حال عمومی مساعد از بیمارستان ها ترخیص شدند. این آمار به معنای اضافه شدن سه بیمار به بسترها است.

 

روند افزایشی بیماران کرونایی با حال نامساعد هم از دیگر دغدغه های مسئولان و کادر درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل است به این خاطر که در حال حاضر ۲۵ بیمار کرونایی با حال نامساعد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های شهرستان بستری هستند.

 

ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی 

 

فرماندار بابل هم با ابراز نگرانی از افزایشی شدن آمار بیماران بستری در بیمارستان های شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: به هیچ عنوان گرمای هوا نباید سبب شود که مردم از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی غافل شوند که این امر شکست ویروس کرونا را به تاخیر می اندازد.

 

قربانعلی ولیزاده بورا افزود: کادر درمانی بابل حدود چهار ماه در حال نبرد با این ویروس می باشند و مردم باید شرایط این قشر زحمت کش و سلامتی خود را در نظر بگیرند.

 

وی گفت: خوشبختانه در ماه های اخیر اطلاعات افکار عمومی در خصوص این ویروس بسیار زیاد شده است و به طور تقریبی همه افراد جامعه به این باور رسیده اند که برای شکست این ویروس باید پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهند.

 

وی اظهار داشت: رسانه ها باید افکار عمومی را قانع کنند که کرونا پایان نگرفته و هنور مردم باید نکات بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

 

فرماندار بابل اعلام کرد که در حال حاضر زمان مناسبی برای سفر کردن نیست و مردم مسافرت را به دوران پسا کرونا و شکست با این ویروس موکول کنند.

 

زنگ خطر ورود بیماری کرونا به مازندران ۳۰ بهمن سال گذشته با شناسایی ۲ بیمار مشکوک در بابل نواخته شد. بیماران شناسایی شده افرادی بودند که همزمان با شیوع کرونا در قم به آن شهرستان سفر داشتند.

 

دانشگاه علوم پزشکی بابل که مستقل از دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت می کند ، شهرستان بیش از  ۵۰۰ هزار نفری بابل را با هفت بیمارستان زیر پوشش دارد که از این تعداد پنج بیمارستان آیت الله روحانی و میناگر ، شهید بهشتی ، یحیی نژاد و امیرکلا از ابتدا برای پذیرش بیماران کرونایی اختصاص یافتند و همچنان هم پذیرش این بیماران در تمامی این بیمارستان ها ادامه دارد.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------