کرونا در برخی افراد ماه‌ها باقی می‌ماند | ماجرای بیماری که بیش از ۶ ماه درگیر علائم کووید ۱۹ استاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
علائم کرونا در برخی از افراد کوتاه‌مدت نیست، بلکه شروع یک دوره علائم مداوم و اغلب ناتوان‌کننده است.

به گزارش فرارو به نقل از یورونیوز نوشت: ماه‌ها پس از آغاز شیوع ویروس کرونا این تصور بین بسیاری از افراد وجود دارد که بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ یا جان خود را از دست می‌دهند یا پس از دو هفته بهبود پیدا می‌کنند. اما مدل سومی هم وجود دارد و آن افرادی هستند که با اثرات و عوارض مداوم و مستمر این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و در حال زندگی با آن‌ها هستند.

 

انستیتوی ملی تحقیقات بهداشت بریتانیا می‌گوید این موضوع می‌تواند در افرادی که طولانی‌مدت درگیر کوویدـ۱۹ هستند تاثیر روانی زیادی بگذارد.

مبتلایان به کرونا در چه مدت بهبود پیدا می‌کنند؟

 

اگر فردی به کووید-۱۹ مبتلا شد، اغلب به او گفته می‌شود طی دو هفته از عفونت خفیف ویروس کرونا و در طی سه هفته از بیماری جدی‌تر بهبود پیدا می‌کند.

 

اما این گزارش می‌گوید که هزاران نفر هستند که با کووید مستمر در حال زندگی کردن هستند. با افزایش شیوع ویروس کرونا در سراسر بریتانیا این تعداد در ماه‌های آینده نیز احتمالا افزایش پیدا می‌کند.

 

بنا به گفته ۱۴ عضو یک گروه حمایتی کووید طولانی‌مدت و بر اساس آخرین تحقیقات منتشرشده، علائم تکراری روی همه‌چیز از تنفس گرفته تا مغز، قلب، سیستم عروقی، کلیه‌ها، روده، کبد و پوست تاثیر می‌گذارد.

 

این علائم ممکن است به‌ دلیل چهار سندروم (عارضه) مختلف باشد:

 

ـ آسیب دائمی به ریه‌ها و قلب

 

ـ سندروم پس از مراقبت ویژه

 

ـ سندروم خستگی پس از بیماری ویروسی

 

ـ ادامه علائم کوویدـ۱۹

 

در گزارش انستیتوی ملی تحقیقات بهداشت بریتانیا آمده است: «در حال مشخص شدن است که برخی افراد با کوویدـ۱۹ دچار مریضی بلندمدت می‌شوند. برای برخی افراد عفونت با ویروس کرونا یک اپیزود گسسته نیست بلکه شروع یک دوره علائم مداوم و اغلب ناتوان‌کننده است.»

 

در این گزارش اضافه شده است: «برای برخی این موضوع مربوط به توانبخشی آن‌ها پس از بستری شدن در بیمارستان است، اما برخی دیگر دچار یک عفونت اولیه می‌شوند که در خانه آن را مدیریت می‌کنند، اما علائم با گذشت زمان شدیدتر می‌شود.»

 

در این گزارش به نظرسنجی‌های کوچک صورت گرفته اشاره شده که یافته‌های مشابهی را نشان می‌دهند. به طور مثال در تحقیقی که در ایتالیا انجام شد، مشخص شده است که ۸۷ درصد از افرادی که از بیمارستان رم مرخص شده‌اند، ۶۰ روز پس از ابتلا به کوویدـ۱۹ همچنان دست‌کم یکی از علائم را با خود دارند. ۵۵ درصد گفته‌اند که سه یا حتی بیشتر از سه علامت را دارند که شامل خستگی (۵۳ درصد)، تنگی نفس (۴۳ درصد)، درد مفاصل (۲۷ درصد) و درد در قفسه سینه (۲۲ درصد) می‌شد.

 

در این گزارش گفته شده است که تعداد نامشخصی از افراد در بریتانیا علائم کوویدـ۱۹ را داشته‌اند و در خانه از خود مراقبت کرده‌اند. حدود ۱۰ درصد از افرادی که علائم خفیف کوویدـ۱۹ را داشته‌اند و در بیمارستان بستری نشده‌اند، گفته‌اند که علائم بیماری بیش از چهار هفته با آن‌ها بوده است. از سوی دیگر تعدادی نیز که در بیمارستان بستری شده بودند، ادامه علائم بعد از هشت هفته یا بیشتر پس از ترخیص از بیمارستان را تایید کرده‌اند.

 

دکتر الین مکسول، نویسنده گزارش، می‌گوید که او زمانی تصور می‌کرد افرادی که مبتلا به نوع شدید کوویدـ۱۹ شده‌اند با عوارض بعدی بیشتری مواجه می‌شوند و در مقابل افراد مبتلایی که کمتر در معرض مرگ بودند نیز کمتر در معرض زندگی با عوارض طولانی‌مدت آن هستند، اما مطالعات نشان داد که چنین چیزی درست نیست.

 

وی تصریح می‌کند: «ما اکنون می‌دانیم افرادی بدون ثبت ابتلا به کوویدـ۱۹ وجود دارند که بیشتر از کسی که چندین هفته زیر دستگاه اکسیژن بوده است درگیر شده‌اند.»

بیماری که بیش از شش ماه درگیر کوویدـ۱۹ است

 

جو هاوس، استاد دانشگاه بریستول، بیش از شش ماه پس از ابتلا به کوویدـ۱۹ هنوز به سر کار خود برنگشته است.

 

ابتدا با سرفه‌های بد و تنگی نفس شروع شد، اما این موضوع قبل از تسکین مشکلات قلبی و درد عضلانی به خستگی در حد مرگ و سردرد تبدیل شد.

 

او می‌گوید: «یک روز که از خواب بیدار شدم سرگیجه داشتم، از حال رفتم و من را به اورژانس بردند.»

 

گرچه تپش قلب و تنگی نفس او کمی بهبود یافته است، اما علائم دیگر از بین نمی‌روند. شریک زندگی وی نیز علائمی از بیماری را تجربه می‌کند که آن‌ها هم از بین نمی‌روند. در نتیجه پسران نوجوان وی مجبور شدند تمام کارهای پخت و پز و نظافت خانه را برعهده بگیرند.

 

او می‌گوید: «بسیاری از افراد در گروه بیماران دارای علائم خفیف طبقه‌بندی می‌شوند، اما در واقع اصلا خفیف نیست. ما به حمایت نیاز داریم.»

 

وی گفت: «من و همسرم در زمانی که بسیار بیمار بودیم وصیت خود را نوشتیم. این ترسناک بود.»

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------