خانواده های قربانیان کرونا چه می گویند؟ اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, کرونا
ویروس کرونا در حالی این روزها به شدت سرگرم انتخاب قربانی از میان شهروندان ایرانی است که مراکز درمانی برای بستگان و اطرافیان مبتلایان این بیماری راه حل موثری جز «قرنطینه خانگی» پیشنهاد نمی‌کنند. 

به گزارش ایرنا، از سی ام بهمن ماه و اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران حدود ۱۲ روز می گذرد و تا ظهر دیروز (یکشنبه) ۹۷۸ نفر به این بیماری مبتلا شده اند که از این میان ۵۴ نفر جان خود را از دست داده و البته ۱۷۵ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

 

با توجه به نظر جامعه پزشکی مبنی بر «سرعت انتشار» و «ماندگاری بالای این ویروس در مقایسه با همخانواده های خود نظیر سارس و ابولا  پس می توان متصور شد که هر فرد مبتلا می تواند شماری از کسانی که با وی مراوده داشته اند را به این بیماری آلوده کرده باشد.

 

حال اگر دوره ۱۴ روزه نهفتگی این بیماری را هم در نظر بگیریم، این نتیجه به دست می آید که فرد بیمار می تواند شمار بیشتری از اطرافیان خود را در این دوره مبتلا کرده باشد که در این بین خانواده بیمار که در تماس مستقیم با وی هستند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند و حتی می توانند ناقل بیماری به دیگران شوند.

 

در چنین شرایطی و با اینکه تمام توان پزشکی کشور برای مبارزه با این بیماری به میدان آمده، این پرسش مطرح می شود که آیا امکان قرنطینه خانواده مبتلایان در مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد؟

 

شاید در منظر افکار عمومی پاسخ به این سوال بله باشد تا با این روش جلوی انتشار بیشتر ویروس گرفته شود اما پاسخ عقلی به آن منفی است و برای حل مشکل هم می توان گزینه مناسب تری یعنی «رعایت بهداشت فردی « «پرهیز از حضور در اجتماع» و «قرنطینه خانگی» را به بستگان مبتلایان پیشنهاد کرد.

 

پیگیری اینکه اکنون کدام یک از این دو گزینه از سوی مدیریت بهداشت و درمان کشور اجرا می شود، خبرنگار ایرنا را بر آن داشت تا با خانواده های برخی مبتلایان که اکنون در بیمارستان بستری هستند، به گفت و گو بنشیند.

 

این افراد به دلایل شخصی حاضر به ذکر نام خود در گزارش نبودند اما شرایط پیش آمده برای خانواده خود را به خبرنگار ایرنا بازگو کردند.

 

«محمدمحسن» از جمله شهروندان تهرانی است که یکی از بستگانش به این بیماری مبتلا شده و چنین توضیح می دهد که بیمار ساکن تهران بود اما به دلیل فعالیت در ستاد انتخاباتی یکی از نامزدهای انتخابات اخیر نمایندگی مجلس استان قزوین مدتی از تهران خارج شد؛ در مدت حضور در شهر قزوین با علایمی شبیه سرماخوردگی مواجه می شود و پس از حاد شدن سرفه ها، تب و تنگی نفس برای معالجه خود را به تهران می رساند.

 

وی ادامه داد: خانواده این فرد که حدود ۴۶ سال سن دارد با توجه به علایمی که داشت، به بیمارستان مسیح دانشوری تهران مراجعه می کنند و تست اولیه وجود ویروس کرونا تایید می کند و تست نهایی نیز مثبت می شود.

 

این فرد سه روز است که در بیمارستان مسیح دانشوری یکی از بیمارستان های اصلی درمان مبتلایان به کرونا بستری است و پزشکان حال وی را در مسیر بهبودی ارزیابی می کنند.

محمدمحسن در پاسخ به اینکه اطرافیان این فرد مبتلا اکنون چه شرایطی دارند و آیا قرنطینه شده اند، توضیح داد: «قرنطینه نیستند؛ بیمارستان به آنها توصیه کرده که خود موارد بهداشتی را رعایت و برای مدتی از خانه خارج نشوند.»

 

وی درباره اینکه آیا اقلام بهداشتی در اختیار خانواده این فرد مبتلا قرار داده شده است، گفت: فقط یکسری آموزش های اولیه به آنها داده شد و بیمارستان اظهار داشته به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات بهداشتی قادر به ارایه خدمات بیشتر نیست.

 

یک خانم کارمند بخش دولتی که یکی از بستگانشان نیز به این بیماری مبتلا شده نیز توضیح داد: کهولت سن و بیماری دیابت وی، کار درمان را سخت کرده است اما در یکی از بیمارستان های تهران بستری است و کاری از دست خانواده اش بر نمی آید.

 

وی بدون نام بردن از بیمارستانی که این بانوی سالخورده در آن بستری شده است، اظهار داشت: مشکل اینجاست که وی متعلق به یک خانواده پرجمعیت بوده و به دلیل بزرگتر فامیل بودن، همواره خانه اش محل رفت و آمد سایرین است و به همین دلیل پزشکان توصیه کرده اند که افرادی که با وی مراوده داشته، فعلا از خانه بیرون نروند و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

 

«آرین» پسر جوانی که پدربزرگ خود را چند روز پیش بر اثر این بیماری از دست داد نیز به ایرنا گفت: به ما اجازه برگزاری مراسم تدفین و ترحیم ندادند.

 

این مرد جوان خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه گفته می شود در مراسم تدفین و ترحیم افراد زیادی حضور خواهند داشت و در مکانی مسقف این مراسم برگزار می شود، نباید مراسم ختم با حضور جمعیت برگزار شود.

 

وی اضافه کرد: پزشکان بیمارستان به بستگان درجه یک که با وی مراوده داشتند نیز توصیه کردند که علاوه بر رعایت نکات بهداشتی و خارج نشدن از خانه رژیم غذایی خوبی هم داشته باشند تا سیستم ایمنی بدن آنها در برابر بیماری احتمالی تقویت شود.

 

بر اساس اطلاعات اولیه ارایه شده از سوی مراکز بهداشتی و درمانی هر بیمار مبتلا به ویروس کرونا می تواند ۵ تا ۶ نفر از افراد پیرامون خود را در صورت رعایت نکردن برنامه های پیشگیرانه مبتلا کند.

 

در چنین شرایطی به نظر می رسد خانه، امن ترین مکان برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا است و تک تک افراد خانواده چه عضو مبتلا داشته باشند و چه نداشته باشند، باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

 

 

حمید شهریاری

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------