اخبار پزشکی


اخبار,اخبار پزشکی,یک عضو جدید در بدن انسان

یک عضو جدید در بدن انسان کشف شد

محققان هلندی به طور تصادفی هنگام آزمایش روشی برای ردیابی سرطان پروستات عضو جدیدی در بدن انسان کشف کردند که در حقیقت ۲غده…


کلاف سردرگم واکسن آنفلوآنزا اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,آنفلوآنزا

 

نگرانی‌ها از شروع موج سوم کرونا و همزمانی آن با ویروس آنفلوآنزا وقتی بیشتر می‌شود که از سرنوشت واکسنِ هر دو ویروس اطلاعات دقیقی در دست نیست. نه کسی می‌داند واکسن کرونا کِی ساخته می‌شود و نه این‌که واکسن آنفلوآنزا کِی توزیع می‌شود. شاید در آخرین گزارش‌ها از طرف مسئولین اول مهرماه به عنوان زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا معرفی شده باشد، اما تقریباً هیچ داروخانه‌ای نه از سهمیه خود، و نه از زمان دقیق و نحوه توزیع و فروش واکسن خبر ندارد. پاسخ سرپرست تعدادی از داروخانه‌های اطراف خیابان ولیعصر به پرسش خبرنگار «همدلی» در این خصوص تقریباً مشابه بود؛ «هیچ چیز نمی‌دانیم».

 

این بی‌اطلاعی در میان مردم و داروخانه‌ها در خصوص شیوه دسترسی به این واکسن سبب شده سردرگمی در میان متقاضیان ایجاد شود، به‌ویژه برای کسانی‌که در اولویت تزریق قرار دارند. البته مردم با این قبیل از سردرگمی‌ها با توجه به تصمیمات مسئولین برای بازگشایی مدارس آشنا هستند، جایی که تا آخرین لحظه هم کسی نمی‌دانست باید مدرسه برود یا که نه، شاید هم مانند داستان گران شدن قیمت بنزین ناگهان همه درگیر یک شگفتانه شوند و صبح که از خواب بیدار شدند متوجه شوند این واکسن حالا در دسترس قرار گرفته است.

 

با این وجود در میان سرپرستان داروخانه‌ها تعدادی بودند که در عین بی‌اطلاعی حدس‌‌وگمان خودشان را می‌گفتند. در یک مورد پاسخ مسئول یک داروخانه این‌گونه بود «ویزیتورهای شرکت‌ها که به ما مراجعه می‌کنند می‌گویند واکسن آنفلوآنزا وارد شده و ما شنیده‌ایم که از مهرماه توزیع می‌شود.»

 

سرپرست یک داروخانه دیگر هم در خصوص نحوه توزیع و سهمیه تخصیص داده شده به داروخانه خودش گفت «واقعاً هیچ اطلاعی ندارم، اصلاً نمی‌دانم به داروخانه من سهمیه‌ای می‌دهند یا نه، از جاهایی شنیده‌ام ممکن است به همه داروخانه‌ها واکسن ندهند و فقط در اختیار چند داروخانه منتخب قرار بگیرد، این‌ها چیزهایی هست که من شنیدم و اطلاعاتم چندان کامل نیست.» در خصوص این‌که سهم هر داروخانه چقدر است و به کدام داروخانه‌ها واکسن آنفلوآنزا داده می‌شود «سیدحیدر محمدی» مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، روز گذشته به خبرگزاری ایلنا گفت که «این موضوع هنوز مشخص نیست و قبل از توزیع یعنی چند روز قبل از اول مهر مشخص خواهد شد و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.»

 

از طرفی با اعلام «سیدحسین محمدی» گویا قرار است واکسن آنفلوآنزا در مهرماه توزیع شود. در حالی که در مدت مشابه نسبت به سال گذشته این واکسن تا حالا در اختیار همه داروخانه‌ها قرار گرفته بود. یک داروخانه حوالی میدان جهاد در پاسخ به این پرسش گفت که «ما سال گذشته از پانزدهم مردادماه واکسن آنفلوآنزا داشتیم و هرکسی نیاز داشت در اختیارش قرار می‌دادیم» اما حالا با وجود عبور از نیمه شهریور هنوز خبری از این واکسن در داروخانه‌ها نیست و اگر این تاخیر ادامه داشته باشد، آهسته آهسته زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا از دست می‌رود.

 

چراکه بسیاری از کارشناس‌ها معتقدند از نیمه شهریور تا نیمه مهر بهترین زمان برای تزریق این واکسن است. در این‌باره «مینو محرز» عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا به خبرگزاری برنا گفته که «بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا اواخر شهریور و اوایل مهر ماه است تا مصونیت در بدن فرد ایجاد شود و ایمنی واکسن در بدن تا اوایل بهار باقی بماند.» یک نگرانی دیگر هم این است که احتمالاً امسال با توجه به شیوع کرونا متقاضیان خرید واکسن آنفلوآنزا بالا می‌رود و ممکن است که مردم با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوند. چیزی که سبب شد نماینده خانه ملت به این حدس‌وگمان‌ها واکنش نشان دهد.

 

روز گذشته عبدالحسین روح‌الامینی عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به ایسنا گفت که «امسال نسبت به سال‌های گذشته پیش‌بینی شده حدود ۱۰میلیون واکسن توزیع شود. در سال‌های گذشته گاهی تعدادی از واکسن آنفلوآنزا که وارد می‌شد به دلیل عدم اقبال امحا می‌شد اما امسال به خاطر کرونا درخواست بیشتری برای واکسن آنفلوآنزا وجود دارد. ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که نگرانی از بابت تامین واکسن آنفلوآنزا نداشته باشند.» همین نگرانی‌ها در خصوص تامین واکسن سبب شده که بسیاری از کارشناس‌ها بگویند فقط گروه‌های حساس واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، دراین‌باره «مسعود مردانی» عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا پیش از این به روزنامه «همدلی» گفته بود «استفاده از واکسن آنفلوآنزا الزامی نیست بلکه گروه‌های در معرض خطر باید از این واکسن استفاده کنند.

 

و دیگران در اولویت تزریق قرار نمی‌گیرند. بنابراین اگر بخواهم از این اولویت‌ها نام ببرم باید بگویم، افراد بالای 60سال، کودکان بین 6ماه تا 6سال، بیماران قلبی و ریوی، بیماران کلیوی، بیمارانی که به آسم یا دیابت مبتلا هستند در اولویت قرار دارند؛ همچنین کسانی که بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن دارند، مانند افراد HIV مثبت جزو کسانی هستند که ما توصیه می‌کنیم حتماً از این واکسن استفاده کنند. بیمارانی که عمل پیوند انجام داده‌اند، همچنین بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی هستند در اولویت قرار دارند. خانم‌های باردار و البته کلیه پرسنل پزشکی نیز در اولویت استفاده از واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.»

 

حالا در میان همه سردرگمی‌ها برای تهیه این واکسن به‌ویژه برای گروه‌های حساس، روز گذشته «سید حیدر محمدی»، مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در توضیحات خود به خبرگزاری‌ها سعی کرد کمی مسئله شفاف‌تر شود. او به ایلنا گفت که «واکسن آنفلوآنزا در دوره اول حدود دوونیم میلیون بین گروه‌های در معرض خطر تزریق می‌شود. در خصوص سایر گروه‌ها هم با قیمت یارانه حدود ۴۰ هزار تومان توزیع خواهد شد و بعد از یک الی دو هفته از توزیع می‌بینیم وضعیت به چه شکل است تا برای بقیه گروه‌ها طبقه‌بندی کنیم تا توزیع را انجام دهیم.»

 

دراین‌باره باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی به نقل از «سیدحیدر محمدی» نوشته که « در مرحله نخست واکسن آنفلوانزا از ابتدای مهر در داروخانه‌ها برای افراد سالمند بالای ۶۵سال با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی عرضه می‌شود. طوری برنامه‌ریزی شده است تا به منظور کاهش تردد در دوران شیوع کرونا یکی از اعضای خانواده به داروخانه مراجعه کند و با ثبت کد ملی به عنوان فرد گیرنده بتواند تا سقف سه عدد با سه کارت ملی و ثبت سه کد ملی واکسن برای خود و دو نفر دیگر دریافت کند.»

 

همچنین محمدی درباره حواشی مربوط به پیش‌فروش واکسن آنفلوآنزا گفته که «پیش‌فروش واکسن در مطب‌ها و داروخانه‌ها تخلف است و افراد از پرداخت هزینه خودداری و در صورت مشاهده موارد تخلف، موضوع را از طریق تلفن ۱۹۰ به مرکز رسیدگی به تخلفات و شکایات وزارت بهداشت گزارش کنند.» 

 

همدلی 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------