مینو محرز: شرایط وحشتناک است/ توضیحات ذوالفقاری درباره اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی, مینو محرز
مینو محرز، عضو علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در روزنامه آرمان ملی نوشت: در ماه‌های گذشته بار‌ها به‌صورت شفاهی و کتبی نظرمان را در رابطه با تعطیلی کامل شهر‌ها بیان کرده‌ایم، اما دولت ملاحظاتی دارد که مانع از تعطیلی شهرها، مخصوصا در پایتخت می‌شود. 

 به عنوان عضو کمیته علمی مقابله با کرونا بار‌ها شاهد این بودم که اعضای این ستاد خواهان اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی تهران بوده‌اند، اما متاسفانه توجهی به آن نمی‌شود. نظر وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی دو تا سه هفته‌ای تهران مثبت است و دکتر زالی به‌عنوان فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران موافق تعطیلی پایتخت است، چراکه تیم‌های پزشکی به دلیل تراکم بستری‌شدگان و ارائه خدمات شبانه‌روزی دچار فرسودگی و خستگی مفرط شده‌اند، بنابراین چنانچه تعطیلی حداقل دو هفته‌ای اعمال شود، تاثیر بسزایی در کاهش ابتلا و در نهایت بستری‌شدگان کرونایی دارد.

 

بر کسی پوشیده نیست که تعطیلی یک یا دو هفته‌ای تهران و دیگر شهر‌های کشور که در وضعیت قرمز قرار دارند، باعث حذف ویروس کرونا نمی‌شود، اما می‌تواند فرصتی برای کادر درمانی و کاهش آمار مبتلایان باشد، در شرایطی که وضعیت بیمارستان‌های کشور و آمار مراجعه روزانه از حد معمول گذشته و شرایط وحشتناک است، بسیاری از بیماران بدحال پشت در بیمارستان از دست می‌روند، چون تختی برای بستری آن‌ها وجود ندارد. اگر در ماه‌های گذشته محدودیت‌ها از سوی دولت سفت و سخت اعمال و تهران حداقل چند هفته تعطیل می‌شد، بی‌شک زنجیره چرخش ویروس کرونا در کشور به‌ویژه پایتخت بسیار ضعیف می‌گردید و از طرفی نیز شاهد آمار مرگ‌و‌میر بالا و بستری‌شدگان روزافزون کرونایی که مشکلات فراوانی را برای کادر پزشکی ایجاد کرده است نبودیم. معلوم نیست چرا دولت با تعطیلی و ایجاد محدودیت‌های شدید در تهران مخالف است، به نظرم اعتقاد دولت این است که چنانچه تعطیلی اتفاق بیفتد مشکلات اقتصادی دامنگیر دولت خواهد شد، این در حالی است که در چنین شرایطی سلامت نباید قربانی معیشت شود. با وجود اینکه بعید می‌دانیم دولت تن به تعطیلی شهر‌های کشور دهد، در حال حاضر تنها راه چاره برای کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی از جمله پرهیز از حضور در تجمعات، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و شست وشوی مکرر دست‌هاست.

 

حداقل تا دوهفته باید تعطیلی‌ها ادامه پیدا کند و همین شیوه حضور ۵۰ درصدی کارمندان به اضافه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و اعمال دورکاری برای مشاغلی که این امکان را دارند، کافی است چرا‌که وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو بسیار شلوغ هستند و از آنجایی هم که مترو پنجره ندارد که تهویه به‌خوبی صورت گیرد و مهم‌ترین مساله تهویه است، این امر بسیار مشکل‌ساز است و حضور ۵۰ درصدی کارمندان موجب کاهش تعداد افراد در مترو می‌شود.

 

توضیحات ذوالفقاری درباره اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا:با توجه به روند شیوع بیماری خصوصا در ۲۵ استان که بر اساس اعلام وزارت بهداشت در وضعیت خطر بودند، روز گذشته تصمیم گرفتیم محدودیت‌های تردد در مراکز این استان‌ها را اعلام کنیم.

 

البته ۶ استان دیگر نیز به نوعی در مسیر کنترل تردد قرار خواهند گرفت؛ استان‌های شمالی مشمول وضعیت خطر نبودند، ولی وقتی خودرویی از تهران یا دیگر استان‌ها کسی نمی‌تواند خارج شود، ورود به آن استان‌ها برای افراد غیر بومی هم ممکن نیست.

 

استان‌های قزوین، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان دیگر استان‌ها هستند.

 

از امروز ساعت ۱۲ خروج افراد بومی با پلاک‌های بومی از مراکز ۲۵ استان ممنوع است و ورود افراد غیر بومی هم به این مراکز ممنوع است.

 

جریمه ۵۰۰ هزارتومانی برای خودروهای متخلف اعمال و ضمن جریمه از ورود یا خروج خودروها ممانعت می‌شود و اگر خودرویی اصرار داشت که خلاف قانون را انجام دهد قطعاً  آن خودرو را توقیف خواهیم کرد. 

 

همچنین ممنوعیت تردد فقط برای خودروهای پلاک شخصی است و شامل حمل و نقل عمومی نمی‌شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------