X

شکل گیری موج جدید کرونا در تهران/ کرونای انگلیسی از عراق وارد خوزستان شده است اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,بیماران کووید ۱۹
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به افزایش مراجعات سرپایی بیماران کووید ۱۹ در پایتخت هشدار داد. 

 به گزارش مهر، علیرضا زالی، گفت: آمار بیماران سرپایی نسبت به هفته گذشته ۲۳ درصد و نسبت به روز گذشته ۴,۹ درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: هم اکنون ۲۱۰۳ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان تهران بستری هستند که ۷۲۳ نفر آنان در بخش‌های مراقبت ویژه تحت مراقبت قرار دارند.

 

زالی، رشد شاخص‌های آماری بیماران سرپایی و بستری در تهران را حاکی از شکل گیری امواج جدید بیماری برشمرد و شرایط تهران را کماکان بحرانی ذکر کرد همچنین خاطرنشان کرد که تغییر آمار مرگ و میر بیماران نیز بین دو تا چهار هفته دیگر پیش بینی می‌شود.

 

وی تشخیص اینکه چه میزان از بیماران بستری و سرپایی مبتلا به ویروس جدید انگلیسی هستند را دشوار دانست زیرا از نظر بالینی علائم افتراقی بین سویه های جدید و قبلی وجود ندارد. به خصوص بیماران بدحالی که در بدو ورود نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و یا مراجعان گروه سنی نوجوان که ظن بالینی ابتلاء به این نوع را بر می‌انگیزد.

 

زالی با وجود نظارت‌های جدی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی گفت: متأسفانه در روزهای اخیر و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شاهد افزایش ترددهای شهری و کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی هستیم که بسیار نگران کننده است.

 

به گفته وی، به صورت میانگین ۴۷ درصد افرادی که در تهران با تشخیص کرونا بستری می‌شوند دارای تست pcr مثبت هستند که این امر نشان دهنده چرخش جدید یا فعال‌تر شدن ویروس در تهران است که می‌تواند همان ویروس قبلی یا نوع جهش یافته باشد.

 

زالی با اشاره به وضعیت شکننده تهران خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی تهران به گونه‌ای نیست که محدودیت‌ها کاهش یابد یا تغییر در شیوه نامه‌های بهداشتی داشته باشیم. از مردم می‌خواهم دقیق و جدی پروتکل‌ها را رعایت کنند و اگر این شرایط تداوم یابد شاید مجدد مجبور به اعمال محدودیت‌های سخت‌تری باشیم بنابراین مردم باید بیش از گذشته کمک کنند.

 

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ضمن ابراز نگرانی از حمل و نقل عمومی در شهر تهران گفت: بیش از یک میلیون نفر روزانه از مترو استفاده می‌کنند که علیرغم تمام تلاش مدیریت شهری رعایت فاصله گذاری در این محل مختل است و می‌تواند باعث گسترش شیوع بیماری شود و نیازمند توجه بیشتر است.

 

استاندار خوزستان:کرونای انگلیسی از عراق وارد خوزستان شده است

 استاندار خوزستان گفت: ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از کشور عراق وارد استان شده است.

 

 اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,بیماران کووید ۱۹

به گزارش مهر، قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه چهارشنبه در نشست فوق العاده ستاد استانی مدیریت بیماری کرونای خوزستان اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار کنیم همانطور که پیک‌های قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.

 

سلیمانی عنوان کرد: بیشترین راه ابتلاء از مبتلایان بدون علامت است. چون افرادی که دارای علائم هستند همه از آنها دوری می‌کنند اما افراد بی علامت ناقل اصلی کرونا هستند. مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تأثیر زیادی در شیوع دارد.

 

استاندار خوزستان ادامه داد: در پیک فعلی ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند و خواهش می‌کنم همه مردم استان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی حساس باشند.

 

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهرها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلاء و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم.

 

استاندار خوزستان تاکید کرد: تا وقتی کرونا شایع است مراسم عزا و عروسی و آئین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.

 

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: برای توجیه خانواده‌ها، نیروی انتظامی و دادستانی آنها را دعوت کنند یا نزد خانواده عزادار بروند و درخواست کنند مراسم با تعداد محدود برگزار شود.

 

استاندار خوزستان بیان کرد: قرارگاه شهید سلیمانی یکی از مهمترین عوامل کنترل این بیماری بوده است. قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز سه کار و وظیفه اصلی دارند. وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند؛ مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم مراقبت از بیماران زمینه‌ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند؛ این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک‌های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد وظیفه اصلی این قرارگاه است.

 

سلیمانی تاکید کرد: از همه دستگاه‌ها می‌خواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک کنند همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند. همچنین شهرداری‌ها پیام‌های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب کنند.

 

وی یادآور شد: در مراکز اجتماع محور همچون خانه‌های سالمندان، ندامتگاه‌ها، مراکز نظامی و.....تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است چون اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی می‌شود.

 

سلیمانی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود البته تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

 

استاندار خوزستان بیان کرد: پروتکل‌ها و محدودیت‌ها در وضعیت‌های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود. از جمله اینکه مدارس در مناطق قرمز و نارنجی مطلقاً غیر حضوری باشد.

  

وی در پایان گفت: ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است. تقاضا می‌کنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم محور دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند من اولین شاکی آن هستم چرا که این مصوبات در حکم قانون بوده و مورد تائید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    
    وب گردی