قلب سالم تر موجب عملکرد بهتر مغز می شود



 قلب سالم ,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی
شواهد نشان می دهد که داشتن بیماری قلبی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد و بالعکس، اما تیمی از محققان درصدد آن برآمدند تا دریابند که آیا این ارتباط در جمعیت سالم هم دیده می شود یا خیر. 

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، در این مطالعه، اسکن MRI حدود ۳۰ هزار فرد بزرگسال سالم در بریتانیا گرفته شد تا سلامت قلب شأن ارزیابی شود.

 

شرکت کنندگان همچنین تست‌های فکری را در راستای ارزیابی توانایی شأن در حل مسائل منطقی و استدلالی انجام دادند تا بدین ترتیب مشخص شود که چقدر مغزشان در پردازش اطلاعات سریع عمل می‌کند. عملکرد بهتر در این تست‌ها با عملکرد بهتر مغز مرتبط بود.

 

«نیکلاس هاروی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان، در این باره می‌گوید: «نتایج نشان داد کسانی که در آزمون‌های شناختی عملکرد بهتری داشتند قلب سالم‌تری هم داشتند.»

 

وی در ادامه می‌افزاید: «از اینرو داشتن مغز سالم با داشتن قلب سالم مرتبط است.»

 

فاکتورهای پرخطر مانند سن، استعمال دخانیات، فشار خون بالا، مصرف الکل و میزان ورزش می‌تواند در بروز مشکلاتی از قبیل بیماری قلبی و زوال عقل در فرد تأثیر بگذارد. از اینرو، تعیین اینکه آیا این عوامل مسئول ارتباط مغز و قلب هستند یا این اندام‌ها به طور مستقل با هم مرتبط هستند، مهم بود.

 

به گفته محققان، در حالی که مکانیسم‌های بالقوه ارتباط قلب و مغز به طور کامل ترسیم نشده اند، اما روشن است که این سیستم‌ها کاملاً به هم متصل هستند.

 

اعصاب زیادی از مغز به طور مستقیم به قلب ارتباط دارند و از اینرو یک ارتباط قوی بین این دو وجود دارد.

 

به گفته هاروی: «یافته های ما در حالیکه جمعیت جهانی در حال پیر شدن هستند بسیار مهم است. درک ارتباط بین این بیماری‌ها ما را قادر می‌سازد ارزیابی خود را از افراد مسن بهینه کرده و به طور بالقوه درمان‌های جدیدی را ایجاد کنیم که مکانیسم‌های معمول پیری را هدف قرار می‌دهد.»

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی