آخرین اخبار سیاسی

مسعود ستایشی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

سخنگوی قوه قضاییه: از ماجرای هک‌ شدنمان نمی‌گذریم/ بابک زنجانی در زندان است

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه‌ قضاییه، درباره هک دستگاه قضا اظهار کرد: خبر هک دستگاه قضا زمانی بلافاصله بعد از خبر بازگشت اموال بابک زنجانی…

قاضی پور: علیه روسیه نطق کردم و رد صلاحیت شدم/ علیرضابیگی: اگر به خاطر افشای فساد چای دبش رد صلاحیت شده باشم خیلی نوبر استنادر قاضی پور،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی می‌گوید: مصاحبه‌ها بر ردصلاحیتم موثر بوده است، نمره منفی دادن به افراد، انتقاد و اعتراض به آنها همگی بر ردصلاحیتم موثر هستند اما در این میان سوابق بنده در مجلس بر علیه روسیه بر ردصلاحیتم موثر بوده است.

نادر قاضی‌پور از جمله نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی است که در این دوره از انتخابات مجلس صلاحیت او مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت. قاضی‌پور در گفتگو با خبرآنلاین به نقش روسیه در ردصلاحیتش اشاره می‌کند و می‌گوید به دلیل انتقاداتی که نسبت به سیاست‌های کلی برابر مسکو داشتم ردصلاحیت شدم.

 

در ادامه گفتگو با نادر قاضی‌پور، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی را می‌خوانید:

 

*آقای قاضی‌پور! نام شما بعد از بررسی اعتراضات بازهم در لیست ردصلاحیت شده های شورای نگهبان بود، مواضع انتقادی تا چه اندازه بر روی ردصلاحیت شما موثر بوده است؟

در مورد علت ردصلاحیت هر کسی یک حرفی می‌زند و حرف‌ها هم باهم فرق می‌کنند اما به نظر بنده عملکرد بنده در صحن علنی مجلس، سوالات، استیضاح‌ها، تحقیق و تفحص‌ها و تذکرات عامل اصلی ردصلاحیت بنده هستند.

 

*شما در مجلس یازدهم حضور نداشتید یعنی مصاحبه‌های شما بر روی ردصلاحیت تأثیرگذار بوده است؟

بله، مصاحبه‌ها بر ردصلاحیتم موثر بوده است، نمره منفی دادن به افراد، انتقاد و اعتراض به آنها همگی بر ردصلاحیتم موثر هستند اما در این میان سوابق بنده در مجلس بر علیه روسیه بر ردصلاحیتم موثر بوده است.

 

بنده تنها نماینده‌ای بودم که در صحن علنی مجلس علیه روسیه نطق کردم و گفتم روسیه چشم به آب‌های ما دوخته است، آذربایجان را تقسیم کرد، شناسنامه روسی داد، عهدنامه‌های ننگین گلستان و ترکمنچای را به ما تحمیل کرد، در تحریم‌ها هم یک بشکه نفت ایران را نفروخته و چندین‌بار هم پولش را گرفته اما هیچ کاری نکرد.

 

*روسیه تا این اندازه اهمیت دارد که به دلیل موضع‌گیری علیه آن افراد ردصلاحیت می‌شوند؟

روسیه مهم است که رفتند از آن وام گرفتند و من همیشه مخالف بودم.

 

*با ردصلاحیت چهره‌های منتقد و مستقل فضای مجلس آینده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر پیش‌بینی فضای مجلس آینده بسیار زود است، مشخص نیست چه کسانی داوطلب شده و وارد مجلس می‌شوند، بنابراین تا زمان برگزاری انتخابات نمی‌توانم پاسخ منطقی بدهم. البته همه کاندیدهایی که ثبت‌نام کردند، مراحل را رد کردند و آمدند را به خوبی می‌شناسم، آنها نظام را قبول دارند که پای کار آمدند، برخی از آنها جوان و نخبه هستند، هنوز نتوانستند نخبگی و شایستگی خود را به نمایش بگذارند، در نهایت طی ۶ ماه اول مجلس مشخص می‌شود که آیا این افراد توانش را داشتند یا خیر، الان قضاوت بسیار زود است.

 

***

 

علیرضابیگی: اگر بخاطر افشای فساد چای دبش ردصلاحیت شده باشم، خیلی نوبر است 

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اگر به دلیل افشای فساد چای دبش ردصلاحیت شده ام مورد خیلی جدیدی است یعنی اینکه از فیدلیتی به چای دبش خیلی نوبر است، البته در مورد ردصلاحیت بنده شاسی بلند مطرح شده بود اما افشای چای دبش مطرح نشده بود.

 

علیرضابیگی،اخبار سیاسی،خبرهای سیاسی

«علت ردصلاحیتم را نمی‌دانم.» این ادعایی است که علیرضابیگی نماینده افشاگر واگذاری خودروهای شاسی بلند به نمایندگان، در گفتگو با خبرآنلاین اعلام کرد و گفت که شورای نگهبان هنوز به او نگفته به استناد کدام بند و ماده صلاحیت او رد شده است.

 

احمد علیرضا بیگی همچنین به علت ردصلاحیت خود به دلیل رابطه با احمدی‌نژاد واکنش نشان داد و اظهار کرد؛حتی در مورد این قضیه هم به او موردی نگفته اند، البته او به نقش داشتن خود در افشای فساد چای دبش هم اشاره کرد و افزود این قضیه جدید است که به دلیل افشای فساد فردی را ردصلاحیت کنند.

 

در ادامه گفتگو با احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی را می‌خوانید:

 

*آقای علیرضابیگی! ردصلاحیت شما به نظر قطعی است، مواضع انتقادی تا چه اندازه بر ردصلاحیت شما موثر بوده است؟

علی‌القاعده ما بنا را بر حسن ظن می‌گذاریم اما شورای نگهبان باید دقیقاً بگوید به چه علتی یک کاندیدا یا داوطلب را از مدار داوطلبی برای عضویت در مجلس شورای اسلامی حذف کرده است. البته در مورد علت ردصلاحیت بنده موردی ذکر نشده یعنی طبق آخرین نامه‌ای که بنده از شورای نگهبان در اختیار دارم گفته شده بنابر بررسی‌های صورت گرفته صلاحیت شما مورد تأیید قرار نگرفته و در این نامه حداقل به بندهای قانون انتخابات اشاره نشده و این بسیار عجیب است.

 

*حتی سند و مدرکی که نشان بدهد شما صلاحیت حضور در مجلس را ندارید هم اعلام نشده است؟

سند و مدرکی در مورد علت ردصلاحیتم ذکر نشده و بعد هم در این مهلت ۳ روزه که برای اعتراض اعلام کردند بنده نمی‌دانم از چه باید دفاع کنم و یا به چه چیزی اعتراض کنم؟ برای کدام موضوع بند و مدرک و یا دلیل بیاورم که اینطور که گفته شده نیست، یعنی بدون ذکر بند قانونی ردصلاحیت شدم در صورتی که این تکلیف شورای نگهبان است که اعلام کند برای چه ردصلاحیت کرده است.

 

*امکان دارد نزدیکی شما به احمدی‌نژاد منجر به ردصلاحیت شما شده است؟

اگر به دلیل نزدیکی به احمدی‌نژاد هم ردصلاحیت شدم باید مستند به بند و یا ماده قانونی صورت بگیرد، یعنی بندی ذکر و در آن گفته شود که شما از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد هستید که در تضاد فلان بند از قانون قرار می‌گیرد و ما به استناد آن صلاحیت شما را حذف کردیم، درصورتی که چنین موردی هم برای ردصلاحیتم ذکر نشده است.

 

*برخی مدعی شده اند که یکی از دلایل ردصلاحیت شما و ۳۰ تا چهره دیگه از ادوار و مجلس فعلی به دلیل اظهاراتتان درباره فساد چای دبش بوده است، این قضیه صحت دارد؟

اگر به دلیل افشای فساد چای دبش ردصلاحیت شدم مورد خیلی جدیدی است یعنی اینکه از فیدلیتی به چای دبش خیلی نوبر است، البته در مورد ردصلاحیت بنده شاسی بلند مطرح شده بود اما افشای چای دبش مطرح نشده بود.

 

*برای مطلع شدن از علت ردصلاحیت با شورای نگهبان تماس گرفتید و یا مراجعه کردید؟

خیر، بنده تماسی با شورای نگهبان نداشتم. پیش از اینکه توسط هیئت نظارت به استناد بند ۲ و ۴ ماده ۳۱ مبنی بر التزام نداشتن به جمهوری اسلامی ایران و عدم ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت فقیه، ردصلاحیت شدم، با استناد به این دفاعیات خود را ارسال کردم اما در جریان بررسی بعدی ۲ بند مذکور حذف شده و به صورت کلی ذکر شده که صلاحیت شما رد شده است.

 

*شورای نگهبان اعلام کرده حدود ۱۵ هزار نفر را تأیید صلاحیت کرده، صرف حضور این تعداد داوطلب انتخابات را رقابتی می‌کند؟

در هر صورت تعریف رقابتی بودن این است که اجازه حضور سلیقه‌ها و ذائقه‌های مختلف در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داده شود، به عبارت دیگر باید امکان رقابت میان افرادی که قدرت رأی‌آوری دارند و یا از یک گفتمان پیروی می‌کنند، فراهم شود، ضمن اینکه مردم هم بتوانند انتخاب کنند، اینکه الان یک جریان خاص توانسته به دور رقابت راه پیدا کند و اساساً رقابت بین این جریان خاص تعریف می‌شود، نمی‌تواند بیانگر رقابتی بودن انتخابات باشد.

 

*حضور چهره‌های شاخص و موثر تا چه اندازه می‌توانست بر جریان انتخابات تأثیرگذار باشد؟

مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان از نهادهای مرجع و یا افرادی که دارای مرجعیت هستند، خواستند که مردم را برای مشارکت در انتخابات دعوت و ترغیب کنند که در انتخابات حضور پیدا کنند. طبیعتاً افرادی که دارای چنین دامنه اثرگذاری هستند، دعوت آنها برای مشارکت در انتخابات و حضورشان در رقابت و اینکه مردم حس کنند از جانب آنها کسانی می‌توانند عهده‌دار نمایندگی آنها در مجلس شورای اسلامی باشند، حتماً می‌تواند فضای انتخابات را به سمت رقابتی شدن پیش ببرد و در فقدان این امر، حتماً رقابتی رخ نخواهد داد.

 

 ***

 

پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به ادعای علیرضا بیگی و رشیدی کوچی

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره ادعای علیرضا بیگی مبنی بر اینکه دلیل رد صلاحیت او اعلام نشده است، تاکید کرد: تمام نمایندگانی که در این دوره صلاحیت آنها احراز یا تایید نشد، علت رد صلاحیت آنها در جلساتی به آنها اعلام شده و جلسات نیز ضبط شده است؛ فقط یک مورد وجود داشت که در تماسی که با او گرفته شد، اعلام کرد که نیازی نیست که حضور پیدا کند.

 

به گزارش ایسنا، طحان نظیف در پاسخ به پرسش دیگری درباره ادعای جلال رشیدی کوچی نماینده فعلی مجلس مبنی بر اینکه علت رد صلاحیت او از سوی شورای نگهبان مخالفت با دولت و مبارزه با مافیای خودرو بوده است، اظهار کرد: رد صلاحیت ایشان هیچ ارتباطی به موضوع پیگیری‌های او درباره واردات خودرو و طرح صیانت نداشته است؛ واردات خودرو را که شورای نگهبان در دو مصوبه تایید کرد و طرح صیانت نیز هنوز به جایی نرسیده است؛ بنابراین رد صلاحیت او هیچ ارتباطی به این دو مورد ندارد. در جلسه‌ای که به شورای نگهبان آمد، موارد به اطلاع او رسید و ایشان نیز کاملا پذیرفت.

 

وی ادامه داد: حتی دیدم که بعداً در مصاحبه‌ای که مطالبی را مطرح کرده بودند برداشتی این چنین می‌شد، در تماسی به او گفتم که دلایل رد صلاحیت در جلسه‌ی شورای نگهبان به شما گفته شد که ایشان اعلام کردند که مصاحبه را اصلاح می‌کنند. موارد به ایشان گفته شده و ایشان نیز پذیرفتند. بنظرم درست و شایسته نیست که چه خودمان و چه افرادی دیگر درباره نهاد‌های قانونی اینگونه صحبت کنیم به ویژه در مواردی که ممکن است معذوراتی در بیان خود داشته باشد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره مهلت سه روزه اعتراض به عدم تایید صلاحیت برخی از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس گفت: کسانی که در هیات‌های نظارت تایید صلاحیت نشده بودند، یک ماه فرصت داشتند که شکایت کنند و شورا نیز یک ماه فرصت رسیدگی به این شکایات را داشت؛ لذا نسبت به کسانی که هیات نظارت صلاحیت آن‌ها را رد کرده بود، فرصت تمام شده و دیگر نمی‌توانند شکایت کنند، اما کسانی که در تمام مراحل قبل تایید شده بودند، اما توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند، فرصت سه روزه‌ای تعیین شده است که امروز آخرین روز آن است.

 

طحان نظیف در پایان در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادعایی درباره اعلام برخی از فق‌های شورای نگهبان به داوطلبان انتخابات شورای نگهبان درباره تایید صلاحیت به شرط تغییر خوره انتخابیه تاکید کرد: این موضوع ادعا است؛ درباره این انتخابات نیز مهلتی برای اعتراض به نظر شورای نگهبان تعیین شد که برخی از اعتراضات پذیرفته شد و نتیجه آن بصورت قطعی و نهایی اعلام شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------