آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی,احمدی نژاد

احمدی نژاد: حجاب اجباری را قبول ندارم

رئیس‌جمهور پیشین ایران این موضع را در مصاحبه‌ای تفصیلی با مهدی نصیری، سردبیر سابق کیهان مطرح کرده است. بخشی از متن این مصاحبه درباره موضوع…


تجمع بازماندگان پرواز ۷۵۲؛ اول محاكمه، بعد مذاكره



 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , بازماندگان پرواز اوكرايني

 

«من نمي‌بخشم، خدا مي‌داند كه شب و روز آه مي‌كشم»؛ اين صداي پس‌زمينه ويديويي كوتاه است كه از مقابل موسسه مطالعات سياسي و بين‌المللي در تهران شنيده مي‌شود. صداي مادري كه مي‌گويد دبير دبيرستان بوده و به ‌دشواري فرزندش را بزرگ كرده و حالا ۲۸۶ روز است كه او را از دست داده، آن هم ظرف چند ثانيه! انجمن خانواده‌هاي جانباختگان پرواز ساقط شده اوكرايني روز سه‌شنبه روبه‌روي موسسه مطالعات سياسي و بين‌المللي كه محل برگزاري مذاكرات مقامات ايراني و اوكرايني بود، تجمع كردند.

 

ويديوها و عكس‌ها از تجمع ديروز نشان مي‌دهد كه خانواده‌هاي جانباختگان پرواز PS752 با پلاكاردها و تصاوير عزيزان‌شان در دست از محسن بهاروند، معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت خارجه -كه مسووليت مذاكره با هيات اوكرايني را بر عهده دارد- تنها يك درخواست دارند: «اول محاكمه، بعد مذاكره» خانواده‌ها نگرانند كه مناسبات سياسي و بين‌المللي باعث ناديده گرفتن حقوق آنها شود كه نزديكان‌شان را پس از اصابت دو موشك به هواپيماي اوكرايني، ساعت ۶ و ۱۹ دقيقه صبح روز هجدهم دي‌ماه 98 از دست دادند و تا امروز كه بيش از ۹ ماه از اين حادثه دهشتناك مي‌گذرد، كسي به‌ خاطر اين «خطاي انساني» محاكمه نشده و همين مقدار اندك اطلاعات باقيمانده در جعبه سياه هم به صورت قطره‌چكاني منتشر مي‌شود. آن‌طور كه مشخص است مذاكرات ايران و اوكراين بر سر جانباختگان پرواز ۷۵۲ است  و اين مذاكرات كه در سطح معاونان حقوقي وزراي خارجه از روز دوشنبه آغاز شده و قرار است تا روز ۳۰ مهرماه ادامه داشته‌ باشد. در همين حال خانواده‌هاي داغ‌دار جلوي در ورودي محل مذاكره تجمع كردند و اين درخواست را هنگام ورود بهاروند با او در ميان گذاشتند.

 

معاون امور حقوقي و امور بين‌المللي وزارت امور خارجه نيز تنها در پاسخ به خواسته‌هاي تجمع‌كنندگان گفت كه جمهوري اسلامي ايران هيچ‌گاه دنبال پنهان كردن جزييات سانحه سقوط هواپيماي اوكرايني و تضييع حقوق خانواده‌هاي جانباختگان نيست و به خانواده‌ها اطمينان داد دستگاه ديپلماسي كشور با هماهنگي و همكاري با كليه نهادهاي ذي‌ربط تمام ظرفيت‌ها و تلاش خود را جهت پيگيري حقوق قربانيان به كار خواهد بست. او گرچه براي حضور در نشست عجله داشت و زمان كوتاهي براي گفت‌وگو با تجمع‌كنندگان اختصاص داد اما به خانواده‌هاي جانباختگان قول داد كه پيگير روند قضايي حادثه و پيگير پرسش‌ها و ابهامات احتمالي در مورد سانحه خواهد بود. همزمان با برگزاري روز دوم از دور دوم مذاكرات ايران و اوكراين، سخنگوي دولت نيز در نشست خبري در مورد اين پرونده توضيح داد و گفت كه ابعاد كيفري اين پرونده از ابعاد حقوقي و جبران خسارت خانواده قربانيان تفكيك شده، به همين دليل جنبه كيفري در دادسراي نظامي در حال رسيدگي است و با اتمام رسيدگي كيفرخواست صادر و به دادگاه نظامي ارجاع خواهد شد.

 

او البته اطلاع داد كه معاون حقوقي رييس‌جمهوري پرداخت خسارت «بر اساس عرف و رويه‌هاي منصفانه بين‌المللي» را مورد بررسي قرار داده و اين اقدام «با هدف حمايت از زيانديدگان و بر اساس رفتار مساوي و بدون تبعيض، قطع نظر از تابعيت افراد صورت خواهد گرفت.» تعدادي از خانواده‌هاي جانباختگان هوايپماي اوكرايني از طريق نهادهاي حقوقي بين‌المللي مشغول پيگيري اين پرونده هستند و سكوت سه روزه  نسبت به اعلام دليل سقوط اين هواپيما باعث شده كه بازماندگان اين پرواز از تكرار اين تجربه در جريان بررسي پرونده نگراني داشته ‌باشند.

 

اعتماد 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ



    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------