آخرین اخبار سیاسی


باقری ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

آقای باقری! آن زنی که روزگارت را سیاه کرده بود، چرا بعد از آنکه ترامپ طلاقش داد سراغش رفتی؟!

روزنامه اطاعات در یادداشتی نوشت:آن‌جا که پای منافع ملی در میان است و سود حداکثری در برابر ضرر حداقلی محتمل؛ شرط عقل، همراهی و پشتیبانی‌است؛…

وعده‌های بی‌سرانجام مخبر؛ از ستاد اجرایی فرمان امام تا معاونت رییس‌جمهور محمد مخبر,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
محمد مخبر را باید مرد وعده‌ها نامید؛ از وعده‌های محقق نشده‌ای که در زمان ریاستش در ستاد اجرایی فرمان امام درباره تولید ماهانه میلیون‌ها واکسن برکت می‌داد تا از تکذیبیه اخیر درباره وعده ارزانی که به او منتسب شد. به نظر می‌رسد اگر آقای معاون اول نتواند عادت و علاقه قدیمی‌اش را ترک کند، انتظارات بالا از دولت ابراهیم رئیسی را بالاتر ببرد و فشار تحقق این وعده‌ها کار دست‌شان بدهد‌.

به گزارش همدلی؛محمد مخبر دزفولی مرد جنوبی با سابقه طولانی مدیریت در نهادهای مهم و بزرگ، بیش از آنکه با اقداماتش در ستاد یا قبل از آن معروف شود، از زمان تکاپو برای ساخت واکسن ایرانی و وعده‌های شیرینی که می‌داد شناخته شد. وعده‌هایی که از میانه شروع کرونا مردم را امیدوار کرد که سال 1400 سال شکست کرونا باشد. 

 

مخبر زمانی که رئیس ستاد اجرایی فرمان امام بود در تاریخ ۹ دی ۹۹ از تولید ماهانه ۱.۵ میلیون دز واکسن ایرانی کرونا ظرف سه هفته خبر داد و گفت: امکان تولید ماهانه بیش از ۱۲ میلیون دز واکسن در صورت استقرار تجهیزات لازم وجود دارد. سپس او در اسفند 99 ضمن اعلام آغاز واکسیناسیون عمومی از اواسط اردیبهشت و حداکثر خرداد ۱۴۰۰، به رفع دغدغه تولید انبوه ظرف دو تا دو و نیم ماه آینده اشاره کرد. در 25 اسفند هم با اشاره به آغاز تولید واکسن ایرانی کرونا با ظرفیت ماهانه سه میلیون دز در فاز اول تولید انبوه از ۲۵ اسفند گفت که تولید ماهانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون دز واکسن در فاز دوم تولید انبوه تا قبل از خرداد انجام و افزایش ظرفیت تولید ماهانه به ۱۵ تا ۲۰ میلیون دز از اواخر بهار ۱۴۰۰ محقق می شود. مردمِ دل خوش به این وعده‌ها و آمار ارقام وارد سال 1400 شدند با این امید که با وعده‌های آقای مخبر امسال سال شکست کرونا خواهد بود.

 

محمد مخبر در 17 فروردین 1400  از آغاز فاز دوم تولید صنعتی واکسن از اول خرداد و اوایل تیر با ظرفیت تولید ماهانه ۱۲ میلیون دز خبر داد. در پنجم اردیبهشت امسال هم دکتر مخبر ضمن وعده تولید و تحویل ۳۰ میلیون دز واکسن برکت به وزارت بهداشت تا آخر مرداد درباره جزئیات این خبر گفت:«یک میلیون دز در اردیبهشت، بین سه تا ۳.۵ میلیون دز در خرداد، ۱۰ تا ۱۲ میلیون دز در تیر ماه، ۱۲ تا ۱۵ میلیون دز در مرداد و به همین ترتیب ۳۰ میلیون دز را تولید و تقدیم وزارت بهداشت می کنیم. در شهریور راندمان تولید به ۲۰ میلیون دز در ماه خواهد رسید.» این وعده آخر در حالی بود که در چهارم خرداد، از جانب آقای مخبر خبر آمد که تنها حدود یک میلیون دز واکس ایرانی کو بررکت دپو شده.

 

ایشان همان موقع گفتند:«به دلیل اینکه هنوز اجازه مصرف عام داده نشده ما سرعت را کمی کم کردیم. امکانات تولید به خوبی فراهم شده تا ظرف یک تا یک و نیم ماه آینده بتوانیم چهار تا پنج میلیون دز واکسن را تحویل دهیم و این کار شروع شود.»

 

معاون اول فعلی رئیس‌جمهور ایران در تیرماه 1400 طی سخنرانی دیگری هم مدعی شده بود که ظرف دو یا سه ماه در جمهوری اسلامی ایران این عزت می‌تواند حاکم شود که مثل سوپر مارکت مردم هر نوع واکسنی که می‌خواهند بروند بخرند.

 

وقتی به دوازدهم تی ماه رسیدیم، یعنی زمانی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی ابراهیم رئیسی مشخص شده بود، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد: «تا کنون فقط دو میلیون و ۵۰ هزار دز واکسن برکت تولید شده است و از این هفته افزایش ظرفیت تولید محقق شد و هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار دز در هفته تولید واکسن داریم. بر سر وعده خود هستیم، با افزایش ظرفیت‌های بعدی تا پایان شهریور بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن تولید خواهیم کرد.»

 

سپس در ۱۶ تیرماه رئیس ستاد اجرایی از راه اندازی خط دوم تولید واکسن کوو ایران برکت در آینده نزدیک خبر داد و با تکرار قول تولید حداقل پنجاه میلیون دز واکسن کوو ایران برکت تا شهریور گفت:«با توجه به تأخیری که در صدور مجوز تزریق اضطراری صورت گرفت سرعت تولید در این خط را کاهش دادیم چرا که تاریخ مصرف این واکسن‌ها محدود است و قابل نگهداری برای زمان طولانی نیستند.»

 

فردای آن روز خبری مبنی بر خرابکاری در خط تولید واکسن برکت منتشر شد که به سرعت تکذیب شد و اعلام شد که خبر خرابکاری آمریکا در شرکت شفافارمد صحت ندارد و خط تولید واکسن کوو ایران برکت با تمام ظرفیت در حال فعالیت است.

 

در حالی که وعده های مربوط به میزان تولید در خرداد و اردیبهشت همچنان محقق نشده بود‌‌، در ۲۲ دوم تیر ماه دکتر مخبر با بیان اینکه تا امروز(یعنی ۲۲ تیر) فقط نزدیک به سه میلیون دز واکسن تولید شده، به خط دوم تولید واکسن اشاره کرده و گفته بود:«از هفته اول مردادماه هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار دز واکسن کرونا تحویل وزارت بهداشت می‌دهیم که با راه‌اندازی خط دوم تولید از اوایل مرداد، حداقل دو میلیون دز واکسن در هفته تحویل وزارت بهداشت خواهد شد و همانطور که وعده دادیم تا پایان شهریور حداقل ۵۰ میلیون دز واکسن کوو ایران برکت تولید خواهیم کرد.»

 

۲۶ تیرماه دوباره شایعاتی پیرامون بروز مشکل در تامین مواد اولیه منتشر شد که ایشان با تکذیب قوی این شایعه خبر از راه اندازی خط سوم تولید واکسن تا پایان مرداد ماه داد. خط تولیدی که قادر به تولید شش میلیون دز واکسن در هفته است. ضمناً باز هم بر تولید پنجاه میلیون دز واکسن در شهریور تاکید کردند. 

 

در هفدهم مرداد ماه آقای مخبر به عنوان معاون اول ابراهیم رئیسی منصوب شد و به پاستور نقل مکان کرد، ولی تا زمان تهیه این گزارش یعنی ششم شهریور نه تنها خبری از آن پنجاه میلیون واکسن وعده داده شده ایرانی نشده بلکه طبق اعلام رسمی آمار مرگ و میر در ایران همچنان بالاست و در بیست و چهار ساعت گذشته ۶۱۴ نفر از هموطنانمان جانشان را از دست داده اند و آقای مخبر هم هیچ حرفی درباره دلایل عملی نشدن وعده های گذشته ی خود نزده اند‌. 

 

 تکذیب سریع وعده ارزانی 

اخیراً نیز خبری در شبکه‌های اجتماعی منتسب به مخبر منتشر شد با این عنوان که «مردم خرید نکنند، ارزانی در راه است‌.» ماجرا به مصاحبه آقای مخبر با خبرنگار صداو سیما برمی‌گردد که ایشان در آن مصاحبه به بیان آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر آن هم فقط با چند تماس رئیس جمهور و همینطور واردات و ترخیص قابل توجه کالاهای اساسی می‌پردازد و این طور استنباط می‌شود که با چنین شرایطی به زودی شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود. خبری که بعد از انتشار به این شکل واکنش‌هایی را برانگیخت و منجر به صدور  تکذیبیه از دفتر آقای مخبر شد.

 

 در این تکذیبیه با اشاره به تلاش دولت در جهت مهار قیمت‌ها چنین آمده بود: «با توجه به انتشار گسترده مطلبی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «ارزانی در راه است، مردم از خرید خانه و ماشین دست نگه دارند چون همه چیز ارزان خواهد شد» و انتساب آن به جناب آقای دکتر مخبر معاون اول محترم رئیس جمهور، بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند، بیان چنین مطلبی از سوی معاون اول محترم رئیس جمهور تکذیب می‌شود.» 

 

به نظر می رسد مشاوران و افراد باتجربه‌تر در دولت با انتشار این تکذیبیه سعی دارند هم از سرایت بدبینی حاصل از وعده‌های دکتر مخبر در ستاد اجرایی به دولت سیزدهم جلوگیری کنند و هم به آقای مخبر گوشزد کنند که دست از عادت قدیمی دادن وعده‌های مکرر و نامطمئن بردارد چرا که شرایط کار در دولت با ستاد اجرایی فرمان امام متفاوت است و تحقق یا عدم تحقق هر وعده‌ای در دولت در سرنوشت آینده آن تاثیر مستقیم دارد.

  

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------