بانک اسپرم: جمع آوری، انجماد، ذخیره سازی، مزایا و خطراتاسپرم های اهدایی, ذخیره اسپرم, ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم

بانک اسپرم مکانی برای اسپرم های اهدایی

 

بانک اسپرم چیست و چه مدت می توانم اسپرمم را ذخیره کنم؟ 

بانک اسپرم محلی برای نگهداری اسپرم های فریز شده به صورت طولانی مدت برای اسپرم های اهدایی برای درمان ناباروری زوجین یا ذخیره اسپرم فرد برای پیشگیری از ناباروری احتمالی در آینده است. در این مطلب از بیتوته شما را با بانک اسپرم آشنا می کنیم.

بانک اسپرم یا سایرو بانک مکانی با تجهیزات لازم برای جمع آوری و  ذخیره سازی اسپرم فریز شده برای مدت طولانی است. با افزایش میزان ناباروری ، استفاده از روشهای درمان ناباروری از جمله لقاح مصنوعی و IVF رو به افزایش است که همین تقاضا باعث افزایش استفاده از بانک اسپرم به منظور ذخیره سازی اسپرم شده است. 

اسپرمی که در بانک اسپرم نگهداری می شود به منظور اهدا به زوجین نابارور یا نیاز خود فرد در آینده و استفاده در لقاح مصنوعی یا IVF به کار می رود. 

 

ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم برای استفاده در آینده 

گاهی اوقات عواملی باروری مردان را تهدید می کند و این افراد برای اطمینان از این که در آینده بتوانند فرزندی داشته باشند، از فریز کردن اسپرم استفاه می کنند.

یکی از عوامل اصلی کاهش کیفیت و تعداد اسپرم در مردان ، افزایش سن است به همین دلیل بخری از مردان جوان تصمیم می گیرند اسپرم خود را ذخیره کنند تا با افزایش سن همچنان اسپرمهای با کیفیت دوران جوانی را داشته باشند. 

 

برخی از سرطان ها و درمان های مربوط به سرطان باعث از بین رفتن باروری و کیفیت اسرپها می شود بنابراین مردان قبل از این که اقدام به شروع روند شیمی درمان یا پرتودرمانی نمایند اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره میکنند.

 

زوجینی که میخواهند از طریق درمان های ناباروری بچه دار شوند و شوهر نتواند برای تمم جلسات حضور داشته باشد ، میتوانند از فریز کردن اسپرم و نگهداری آن در بانک اسپرم استفاده کنند تا در طول درمان ناباروری از وجود اسپرم کافی مطمئن باشند. 

 

مردانی که قصد دارند با وازکتومی لوله های حامل اسپرم خود را ببندند میتوانند قبل از این کار اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره کنند تا در صورتی که در آینده تصمیم به بچه دار شدن داشتند بتوانند بدون مشکل این کار را انجام دهند.

 

ذخیره اسپرم اهدایی در بانک اسپرم, بانک اسپرم, بانک اسپرم ایران

بانک اسپرم چیست

 

ذخیره اسپرم اهدایی در بانک اسپرم

امروزه شرایط آلودگی آب و هوایی و تغذیه باعث از بین رفتن کیفیت اسپرم در مردان شده است بنابراین زوجین برای بچه دار شدن نیاز به اسپرم اهدایی خواهند داشت. 

برخی از مردان برای احساس کمک به دیگران و برخی دیگر برای کسب درآمد ، اسپرم خود را اهدا میکنند، این اسپرم ها منجمد شده و به زوجینی که میخواهند از درمان ناباروری استفاده کنند فروخته می شود. 

 

روش استفاده از بانک اسپرم, حکم بانک اسپرم, نگهداری اسپرم های فریز شده

ذخیره اسپرم اهدایی در بانک اسپرم

 

اهدای اسپرم نیازمند انجام آزمایشهای سلامت جسمی و اسپرم ها است که همه این آزمایشات توسط بانک اسپرم انجام می شود و هزینه ای برای اهدا کننده ندارد. 

اسپرم اهدا شده به صورت منجمد نگهداری میشود و سپس به زوج نابارور فروخته می شود. 

شخص اهدا کننده اسپرم میتواند کاملا بدون نام و نشانی اسپرم اهدا کند یا این که اطلاعات شخصی اش را فقط در اختیار زوج خریدار قرار بدهد. 

 

اسپرم های اهدایی, ذخیره اسپرم, ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم

اهدای اسپرم

 

روش ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم

فردی که قصد اهدای اسپرم دارد باید 2 – 3 روز قبل از اهدا ، انزال نداشته باشد. 

برای ذخیره سازی اسپرم در بانک اسپرم ، فرد باید به یک مرکز بانک اسپرم مراجعه نماید و در اتاق مخصوص با استمنا توسط خودش  مایع منی را داخل ظروف مخصوص جمع آوری بریزد یا این که برای کاهش استرس در زمان نمونه گیری میتواند کیت های جمع آوری نمونه را به خانه برده و سپس مایع منی را بلافاصله به بانک اسپرم ارسال نماید. 

 

بانک اسپرم ایران, راهنمای استفاده از بانک اسپرم, روش استفاده از بانک اسپرم

نحوه ذخیره سازی بانک اسپرم

 

بانک اسپرم نمونه مایع منی جمع آوری شده را بررسی میکند تا مقدار اسپرم و میزان تحرک اسپرم و سلامت اسپرم ها و همچنین عدم وجود عفونت و بیماری را مشخص نماید. سپس نمونه اسپرم را به ظرف مخصوص منتقل کرده و در حالت منجمد نگهداری میکند. 

اسپرم را میتوان برای سال ها به صورت منجمند نگهداری کرد. استفاده از اسپرم منجمد برای باروری احتمال افزایش نقص ژنتیکی هنگام تولد را افزایش نخواهد داد. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------