مجلس به دنبال حذف سازمان محیط زیست است/ پروسه سوال از رئیس‌جمهور تبعات بین‌المللی دارد❗️مجلس یازدهم ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی
عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس یازدهم گفت: یکی از خلاءهایی که در بحث نظارت بر سازمان محیط زیست وجود دارد این است که در صورت بروز تخلف از سوی سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس باید از رئیس‌جمهور سوال کنند که پروسه سوال از رئیس‌جمهور تبعات بین‌المللی دارد.  

«جلال محمودزاده»، نماینده مردم مهاباد و عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس یازدهم، در گفت‌وگو با برنا در رابطه با «طرح تشکیل وزارت آب و محیط زیست» گفت: محیط زیست یک عرصه وسیع و پر اهمیتی است و باید از حالت تشکیلات سازمانی بیرون بیاید و به یک وزارتخانه شسته و رفته تبدیل شود در این صورت مجلس هم می‌تواند نظارت بهتری در رابطه با عملکرد آن داشته باشد.

 

او ادامه داد: اکثر پروژه‌هایی که در کل کشور اجرایی می‌شود، ارزیابی زیست محیطی ندارند، اول پروژه‌ها را اجرا می کنند بعد سراغ ارزیابی زیست محیطی می‌روند. مثلا در بحث پسماندها اول محل را شناسایی می‌کنند و بعد زباله را بدون هیچ ارزیابی زیست محیطی دفن غیربهداشتی می‌کنند، این روندی که فاقد ارزیابی زیست محیطی است تاثیرات منفی در آب‌های زیرزمینی، اراضی کشاورزی و محیط زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند. پروژه‌ها قبل از اجرا باید ارزیابی زیست محیطی داشته باشند. در بعضی از پروژه‌های ملی مثل راهسازی‌ها، راه‌آهن و بیمارستانی و سایر، اهمیتی به مسائل زیست محیطی داده نمی‌شود.

 

نماینده مردم مهاباد مطرح کرد: متاسفانه سازمان محیط زیست امکانات لازم را ندارد و نظارت درستی هم بر این سازمان صورت نمی‌گیرد. سازمان محیط زیست در بحث آلایندگی پتروشیمیها، شهرها و خودروها خیلی ضعیف عمل کرده است. بنابراین نیاز است وزارتخانه‌ای ایجاد شود که در راس آن یک وزیر قرار بگیرد و در جلسات هیات دولت مرتب حضور داشته باشد و از آن سو، مجلس بتواند نظارت لازم را بر عملکرد این وزارتخانه داشته باشد.

 

محمودزاده بیان کرد: یکی از خلاهایی که در بحث نظارت بر سازمان محیط زیست وجود دارد این است که در صورت بروز تخلف از سوی سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس باید از رئیس جمهور سوال کنند که پروسه سوال از رئیس جمهور خیلی زمانبر است و نیاز به امضاهای بیشتری از نمایندگان را دارد و علاوه بر آن سوال از رئیس‌جمهور تبعات بین‌المللی دارد و روند کاری اجرایی کشور را مختل می‌کند.

 

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: در صورت تبدیل سازمان محیط زیست به یک وزارتخانه علاوه بر تقویت بعد نظارتی مجلس و به این جهت که انتخاب وزیر از طریق مجلس صورت می‌گیرد افراد توانمندتری به عنوان وزیر محیط زیست و آب انتخاب می‌شوند. ممکن است برخی ایراد بگیرند که تشکیل این وزارتخانه بدنه دولت را افزایش می دهد و بگویند که مخالف اصول قانون اساسی و اسناد بالا دستی است، اما با همین نیروها، امکانات و زیرساخت‌هایی که درحوزه سازمان آب و محیط زیست فعال هستند، می‌توانیم یک وزارتخانه تشکیل دهیم بدون اینکه بار مالی به دولت تحمیل شود. 

 

او در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید موضع دولت در این رابطه چه باشد؟ مطرح کرد: احتمال می‌دهیم دولت در این رابطه مقاومت کند زیرا سازمان محیط زیست حذف و به یک وزارتخانه تبدیل می‌شود. سازمان محیط زیست در موارد بسیاری از زیر تیغ نظارت فرار کرده است. اعضای کمیسیون تخصصی آب و منابع محیط زیست به این طرح رای خواهند داد و در صحن علنی هم این طرح رای می آورد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------