فضانورد کهنه‌کار ناسا بازنشسته شد



فضانورد کهنه‌کار ناسا،اخبار علمی،خبرهای علمی
تام مارشبرن، فضانورد کهنه کار ناسا بازنشسته شده و فعالیت خود را با یک شرکت خصوصی آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مارشبرن پیش از اینکه فعالیت جدید خود را با شرکت سیرا اسپیس (Sierra Space) آغاز کند با شاتل فضایی و موشک سایوز و اسپیس ایکس پرواز کرده بود.

 

تام مارشبرن، فضانورد ناسا، تجربه ۳۳۷ روز پرواز فضایی خود را برای یک شرکت خصوصی به ارمغان می‌برد.

 

او سه بار به صورت جداگانه در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۲-۲۰۱۳ و ۲۰۲۱-۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) پرواز کرده و هر بار از وسیله نقلیه متفاوتی استفاده کرده است. مارشبرن با شاتل فضایی ناسا، سایوز روسی و یک کرو-دراگون اسپیس‌ایکس سفرهای مداری خود را انجام داده است.

 

این افسر پزشکی سابق پروازهای فضایی در روز پنجشنبه(اول دسامبر) بازنشستگی خود از ناسا را اعلام کرد. مارشبرن اکنون به شرکت سیرا اسپیس می‌رود و به عنوان مدیر ارشد پزشکی مرکز پروازهای فضایی انسانی و آکادمی آموزش فضانوردان این شرکت فعالیت خواهد کرد. سیرا اسپیس به طراحی یک ایستگاه فضایی با بودجه ناسا ادامه خواهد داد.

 

سیرا اسپیس در تلاش است تا فضاپیمای دریم چیسر(Dream Chaser) خود را برای ارسال ماموریت‌های باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی در قرارداد با ناسا و همچنین پرتاب محموله‌های نظامی، مورد استفاده قرار دهد. سیرا اسپیس گفته که این فضاپیما برای ارسال فضانوردان خصوصی طی سال‌های آینده به ایستگاه فضایی خصوصی اربیتال ریف(Orbital Reef) نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اوربیتال ریف یکی از معدود مجتمع‌های خصوصی پیش‌بینی‌ شده‌ای است که ساخت آن با مجموعا ۴۱۵ میلیون دلار بودجه ناسا در دسامبر ۲۰۲۱ اعلام شد. ناسا امیدوار است که یک یا چند ایستگاه خصوصی در نهایت جایگزین ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند و این آژانس انتظار دارد که دست‌کم تا سال ۲۰۳۰ بتواند از آنها استفاده کند.

 

مارشبرن در بیانیه‌ای گفت: من مشتاقانه منتظر ایجاد و توسعه قوانین، مقررات و آموزش هستم که اطمینان حاصل شود که سیرا اسپیس به درستی فضانوردان آینده را به ابزارهایی برای دستیابی به موفقیت تجهیز می‌کند.

 

مارشبرن به مدت ۲۸ سال در ناسا فعالیت کرده است. او یک دهه را به عنوان پزشک پرواز و ۱۸ سال را به عنوان فضانورد خدمت کرد. او تجربیات پزشکی وی در پروزهای فضایی شامل پشتیبانی از کارمندان ناسا در مرکز آموزشی روسیه در شهر استار خارج از مسکو، ریاست مشترک عملیات پزشکی برای سفر شاتل فضایی به ایستگاه فضایی میر روسیه و هدایت عملیات‌های پزشکی در ایستگاه فضایی بین‌المللی بوده است.

 

از آنجا که افراد دیگری همچون پگی ویتسون(Peggy Whitson) و مایکل لوپز-الگریا (Michael López-Alegría) نیز به تازگی به شرکت‌های خصوصی همچون اکسیوم اسپیس پیوسته‌اند، همکاری مارشبرن با بخش خصوصی این روزها برای فضانوردان ناسا اتفاقی معمول است.

 

فضانورد کهنه‌کار ناسا،اخبار علمی،خبرهای علمی

برخی دیگر از فعالیت‌های قابل توجه مارشبرن شامل انجام تعمیرات اضطراری پمپ آمونیاک دارای نشتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در طول یک پیاده‌روی فضایی در سال ۲۰۱۳ است.

 

آخرین ماموریت او، کرو-۳ ناسا بوده است که مارشبرن طی آن هدایت فضاپیما را به دست گرفت و همراه با سایر همکارانش ۲۵۰ آزمایش در ایستگاه فضایی بین‌المللی به انجام رساند.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022