روش جدید کشت موز با دستکاری ژنتیکیموز،اخبار علمی،خبرهای علمی
موز بیش از حد رسیده می تواند به زودی به یک خاطره تبدیل شود،حداقل در فیلیپین! یک استارت‌آپ به نام Tropic Biosciences در بریتانیا، از ویرایش ژنی استفاده کرده است تا موز های قهوه‌ای‌شده را از بین ببرد و آسیب‌های ناشی از آن را کاهش دهد.

به گزارش سیناپرس، در حال حاضر بیش از 60 درصد موز صادراتی قبل از رسیدن به دست مصرف کنندگان از بین میرود که این عدد بسیار بزرگی در مقیاس جهانی است. به گفته سخنگوی شرکت  Tropic، نسخه ویرایش ژنتیکی شده می تواند ضایعات مواد غذایی و انتشارکربن دی اکسید در زنجیره تامین را تا بیش از 25 درصد کاهش دهد. از نظر کاهش CO2، تأثیر آن با خروج 2 میلیون وسیله نقلیه مسافربری از جاده در سال قابل مقایسه است.

 

برای فیلیپین، درخواست فوری تری وجود دارد،زیرا این کشور بزرگترین تولید کننده و صادرکننده موز در آسیای جنوب شرقی است، اما در معرض یک بیماری ویرانگر گیاهی است. این بیماری که با نام پاناما TR4 شناخته می شود، 80 درصد از تولید جهانی موز را تهدید می کند و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

 

اما Tropic ممکن است یک راه حل داشته باشد؛ موز ویرایش ژنی برای مقاوم کردن آنها در برابر بیماری. و اصلا جای تعجب نیست که دولت فیلیپین از این چشم انداز استقبال کرده است.

 

در یک بیانیه مطبوعاتی که ماه گذشته منتشر شد، تروپیک اعلام کرد: مقامات فیلیپینی به موزهای جهش یافته ی ژنتیکی چراغ سبز نشان داده اند. بر اساس قوانین جدید ویرایش ژنی این کشور، این محصول اکنون می تواند آزادانه وارد کشور شده و تکثیر شود.

 

برای تروپیک، موز فقط شروع است. با استفاده از ابزارهای ویرایش ژن از جمله CRISPR و سیستم اختصاصی GEiGS، این شرکت می تواند DNA ارگانیسم های متعدد زنده را تغییر دهد. این استارتاپ علاوه بر تاخیر در رسیدن موز، کافئین موجود در قهوه را کاهش داده و بار دهی هر خوشه برنج را 20 درصد افزایش داده است.

 

مزایای جهش ژنتیکی می تواند بسیار زیاد باشد. تروپیک نوید خروجی بالاتر، افزایش عمر مفید، بهبود مقاومت در برابر بیماری ها، کاهش ضایعات و کاهش انتشار CO2 را می دهد. این شرکت می گوید که می تواند هزینه های تولیدکنندگان را نیز کاهش دهد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------