کشف راز تکامل منظومه شمسی با مطالعه کهن ترین شهاب سنگاخبار,اخبار علمی

محققان مشغول مطالعه روی شهاب سنگی به قدمت ٤.٥٦٥ میلیارد سال هستند که در موریتانی کشف شده است. این قدیمی ترین شهاب سنگ کشف شده است.تحقیق در این باره به کشف راز تکامل منظومه شمسی کمک می کند.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، قدیمی ترین شهاب سنگ یافت شده در زمین به دانشمندان کمک می کند راز تشکیل منظومه شمسی را بیابند. 

 

 این شهاب سنگ که Northwest Africa۱۱۱۱۹ نام گرفته به اندازه یک توپ فوتبال آمریکایی است که در صحرای موریتانی کشف شده است.

 

اکنون محققان اعلام کرده اند قدمت این شهاب سنگ به ٤.٥٦٥ میلیارد سال بر می گردد. دانشمندان معتقدند منظومه شمسی ٤.٦ میلیارد سال قبل و زمانی به وجود آمد که ابری از گاز و گردوغبار تحت فشار جاذبه فروپاشی شد. این روند احتمالا به انفجاری عظیم در نزدیکی یک ستاره بزرگ یا ابر نواختر منجر شد.

 

همزمان با فروپاشی ابر ، یک دیسک چرخان دور خورشید ایجاد شد. محققان امیدوارند این شهاب سنگ اطلاعات بیشتری از این فرایند فراهم کند.

 

دانیل دانلوپ از مرکز مطالعات شهاب سنگی در دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: شهاب سنگی که مطالعه کردیم هیچ شباهتی به نمونه های قبلی ندارد.  مقدار زیادی سیلیکا در آن وجود دارد.  شهاب سنگ های این چنینی  در هنگام تشکیل سیاره بسیار ارزشمند بوده اند و گامی مهم در تکامل سیارات صخره ای در منظومه شمسی به حساب می آیند. 

 

تحقیق درباره این شهاب سنگ در نشریه Nature Communication منتشر شده است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------