ذخیره سازی و تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات مفید ممکن شداخبار,اخبار علمی,ذخیره سازی و تبدیل دی اکسیدکربن
محققان استرالیایی به فناوری جدیدی برای ذخیره سازی دی اکسیدکربن متصاعدشده از نیروگاه‌های برق و تبدیل آن به محصولات مفید دست یافته‌اند.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، در قالب این فناوری گاز دی اکسیدکربن در قالب بلوک‌های شیمیایی مشابه با بلوک‌های اسباب بازی لگو ذخیره می‌شود و سپس می‌توان از این بلوک‌ها برای تولید محصولاتی مانند سوخت‌های مصنوعی و پلاستیک استفاده کرد.

 

یکی از محصولات مفیدی که بدین شیوه قابل تولید است، گاز سنتز نام دارد. این سوخت گازی ترکیبی از هیدروژن، مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن می‌باشد. از گاز سنتز می‌توان به عنوان منبع هیدروژن برای تولید آمونیاک، متانول و هیدروژن دهی در عملیات پالایش و حتی به‌عنوان سوخت و نیز روان‌ساز فرایندهای شیمیایی استفاده کرد.

 

این روش خلاقانه ضمن کمک به حفاظت از محیط زیست، هزینه تولید سوخت‌های مختلف و پلاستیک را کاهش می‌دهد. محققان برای پیشبرد این فرایند از نانوذرات اکسید روی استفاده می‌کنند که به عنوان یک کاتالیزور برای تسریع واکنش‌های شیمیایی عمل می‌کند. در نتیجه شعله‌ای با دمای ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد ایجاد می‌شود و ترکیب این شعله با دی اکسید کربن به محبوس شدن آن در قالب بلوک‌های قابل ذخیره سازی کمک می‌کند.

 

محققان می‌گویند می‌توان از این بلوک‌ها، ترکیبات دیگری مانند مونوکسید کربن نیز استخراج کرد و با ترکیب آن با هیدروژن سوخت‌های ارزان قیمت جدید تولید کرد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------