ثبت تصویر یک خوشه ستاره ای در فاصله ۸ هزار سال نوری زمیناخبار,اخبار علمی
محققان باکمک دو تلسکوپ هابل و ALMA،تصویری از یک خوشه ستاره ای جدید ثبت کرده اند.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، در کهکشانی که در فاصله ۸ هزار سال نوری از زمین قرار دارد آتشفشانی از گازهای های مختلف به دلیل تولد یک خوشه ستاره ای عظیم رصد شده است.

 

در همین راستا محققان با کنار هم قراردادن موزائیکی از تصاویر رادیویی و مادون قرمز فرایند تولد خوشه ستارگان جوان را ثبت کرده اند.

 

 به گفته محققان یک میلیون سال طول می کشد تا فرایند تولد خوشه تکمیل شود.  این خوشه ستاره ای G۲۸۶.۲۱+۰.۱۷  نام گرفته است.

 

 خوشه G۲۸۶.۲۱+۰.۱۷ در منطقه کارینا کهکشان راه شیری قرار دارد. در این منطقه ستارگان به شکل ابرهای مولکولی متراکم تشکیل می شوند و همزمان انبوهی از گرد و غبار و گاز به دلیل فشار و گرمای زیاد منفجر می شوند.

 

محققان برای ثبت این عکس از دو تلسکوپ استفاده کردند. تلسکوپ ALMA  بیش از ۷۵۰ عکس از این رویداد را ثبت کرد و از سوی دیگر تلسکوپ هابل نیز ۹ تصویر مادون قرمز از همان منطقه گرفت.

 

این دو ابزار در کنار یکدیگر تصویری خارق العاده از فرایند تشکیل ستاره را ساختند.تصاویری که با تلسکوپ ALMA  گرفته شده به رنگ بنفش دیده می شود که نشان دهنده ابرهای مولکولی موجود در فرایند تشکیل ستارگان جدید است.  ستارگان در تصاویری که تلسکوپ هابل ثبت کرده به رنگ زرد و قرمز دیده می شوند.

 

در این تصویر هزاران ستاره تازه تشکیل شده، قابل رصد است از جمله گروه بزرگی از آنها که میان ابر و در قسمت بالا سمت راست تصویر دیده می شوند. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی