اختاپوس‌ها نیز احساس عاطفی دارنداختاپوس,اخبار علمی,خبرهای علمی
بررسی‌های جدید نشان می‌دهد اختاپوس‌ها نه‌تنها درد فیزیکی را احساس می‌کنند بلکه دردهای عاطفی را نیز تجربه می‌کنند.

به گزارش آنا از ساینس الرت، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که اختاپوس‌ها در مقابل احساس درد واکنش مشابهی به پستانداران دارند. این نخستین‌باری است شواهد مستندی از وجود احساس درد در بی‌مهرگان پیدا شده است. تجربه درد به مراتب فراتر از یک بازتاب ساده به محرک‌های مضر است، درد حالت عاطفی پیچیده‌ای است که منجر به پریشانی یا رنج می‌شود.

 

مهره‌داران می‌توانند هر دو جنبه فیزیکی و عاطفی درد را تجربه کنند با این حال تاکنون مشخص نبود که بی‌مهرگان که سیستم عصبی ساده‌تری دارند، توانایی مشابهی دارند یا خیر. اختاپوس یا هشت‌پا پیچیده‌ترین جانور بی‌مهره به شمار می‌رود اما تحقیقات کمی روی این حیوان و توانایی تجربه درد آنها انجام شده است.

 

حال نتایج پژوهش گروهی از محققان در سن‌فرانسیسکو نشان می‌دهد که اختاپوس‌ها نیز مانند پستانداران توانایی تجربه درد عاطفی و فیزیکی را دارند. در این مطالعه رفتارها و فعالیت‌های عصبی خودبه‌خودی اختاپوس‌ها به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌های جدید حاکی از آن است که این جانوران در مواجهه با درد؛ حالات عاطفی منفی را تجربه می‌کنند. باوجود این که سیستم عصبی اختاپوس‌ها تفاوت‌های بسیاری با مهره‌داران دارد اما این رفتارها مشابه خصوصیات رفتار پستانداران در مواجهه با درد است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------