روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌تر زلزلههشدار سریع‌تر زلزله،اخبار علمی ،خبرهای علمی
دانشمندان دریافتند که سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر جی. پی. اس می‌تواند اطلاعات دقیق‌تر و سریع‌تر در مورد وقوع زلزله ارائه دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر GPS می‌تواند نسبت به شبکه‌های لرزه نگاری سنتی هشدار‌های به موقع و دقیق‌تری را ارائه دهد؛ همچنین می‌تواند فرکانس هشدار‌های دروغین را کاهش دهد.

 

دانشمندان می‌گویند ماهواره‌های جی‌پی‌اس می‌توانند هشدار‌های سریع‌تری را هنگام وقوع زلزله‌های بزرگ ارائه دهند.

 

ماهواره جی پی اس ماهواره‌ای است که برای سامانه موقعیت‌یاب جهانی استفاده می‌شود و نخستین ماهواره آن «navstar۱» در سال ۱۹۷۸ پرتاب شد.

 

کارشناسان باور دارند سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای جی‌پی‌اس در مطالعات ژئودینامیک و پیش‌بینی زلزله کاربرد دارد؛ برهمین اساس یک سیستم مبتنی بر GPS می‌تواند هشدار‌های زودتر از حسگر‌های لرزه‌ای را هنگام وقوع زلزله‌های ویرانگر ارائه دهد.

 

در مطالعه جدید منتشر شده در ماه جاری در انجمن لرزه نگاری آمریکا، تیمی از محققان جزئیات پیشرفت جدید در توسعه سیستم هشدار دهنده زمین لرزه جهانی را نشان می‌دهند که جابجایی ایستگاه‌های گیرنده ماهواره‌ای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) را هنگام زلزله اندازه گیری می‌کند، پوسته زمین تغییر شکل می‌دهد و این سیستم در مدت زمان چند ثانیه بزرگی زمین لرزه را ارزیابی می‌کند و اولین تشخیص حرکت زمین را در کمتر از دو دقیقه هشدار می‌دهد.

 

به گفته تیموتی ملبورن، استاد زمین شناسی در دانشگاه واشنگتن مرکزی و نویسنده ارشد این پژوهش سیستم تشخیص مبتنی بر GPS نسبت به سنسور‌های سنتی لرزه‌نگاری دقیق‌تر است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022