کشف یک سیاره جوان فراخورشیدی در فاصله چند میلیون سالهسیاره فراخورشیدی،اخبار علمی،خبرهای علمی
ستاره‌شناسان یکی از جوان‌ترین سیاره‌های ممکن را کشف کردند. این سیاره که "۲M۰۴۳۷b" نام دارد در حدود ۱۰۰ برابر فاصله زمین و خورشید و چندین برابر مشتری جرم دارد و چند میلیون سال پیش، شکل گرفته است.

به گزارش تسنیم، اخیراً اخترشناسان تصویر نادری از یک سیاره فراخورشیدی مشاهده کردند که یکی از جوان‌ترین سیاراتی است که تاکنون پیدا شده است. این تصویر توسط تلسکوپ "سوبارو" گرفته شده است. تلسکوپ سوبارو (به انگلیسی: Subaru Telescope) نام یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ‌های نوری واقع در رصدخانه "مونوکی" است که در هاوایی آمریکا قرار گرفته‌ است. این تلسکوپ متشکل از یک آیینه مقعر است که قطر آن 8 متر و 20 سانتیمتر است.

 

تعداد زیادی دانشگاه ژاپنی در استفاده از این تلسکوپ که در سال 1999 تأسیس شد شریک هستند. سنسورهای تصویر CCD ساخته شده توسط شرکت "هاماماتسو" در تلسکوپ سوبارو و رصدخانه ملی ستاره‌شناسی ژاپن بکار گرفته شده‌اند.

 

سیاره "2M0437b" در حدود 100 برابر فاصله زمین و خورشید و چندین برابر سیاره مشتری جرم دارد و چند میلیون سال پیش شکل گرفته است. این سیاره ابتدا با استفاده از تلسکوپ سوبارو، واقع در Maunakea در هاوایی مشاهده شد و سپس با استفاده از رصدخانه WM Keck در نزدیکی آن دوباره رصد شده است.

 

سیاره فراخورشیدی،اخبار علمی،خبرهای علمی

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022