ثبت یک شاهکار دیگر توسط تلسکوپ هابلصخره کیهانی،اخبار علمی،خبرهای علمی

تلسکوپ فضایی هابل بیش از 30 سال است که به ما برای مشاهده و کاوش فضا و همچنین ثبت برخی از دیدنی‌ترین تصاویر از آن کمک کرده است. انتظار می رود این تلسکوپ طی دهه میلادی فعلی عملیاتی باقی بماند، در شرایطی که تلسکوپ فضایی جدید جیمز وب قرار است به آن ملحق شود.

 

"صخره کیهانی" نام مستعاریست که برای دو سحابی واقع در اعماق ابر ماژلانی بزرگ در نظر گرفته شده و یک تصویر دیدنی از آنها توسط تلسکوپ هابل ثبت شده است. سحابی بزرگ‌تر یک منطقه ستاره‌زایی به نام ان‌جی‌سی 2014 است که به رنگ نارنجی-قرمز دیده می شود و سحابی کوچک‌تر به رنگ آبی روشن منطقه ان‌جی‌سی 2020 نام دارد.

 

این دو سحابی در فاصله حدود 160 هزار سال نوری از ما در ابر ماژلانی بزرگ، بزرگ‌ترین قمر کهکشانی راه شیری قرار دارند. به رغم ظاهر آرام خود، این مناطق زادگاه برخی از پر انرژی‌ترین و بزرگ‌ترین ستاره ها در همسایه کیهانی ما هستند.

 

ان‌جی‌سی 2020 خانه یک ستاره ولف-رایه است که از نظر اندازه 15 برابر بزرگ‌تر و از نظر روشنایی 200 هزار برابر درخشان‌تر از خورشید ماست.

 

از سوی دیگر، گروهی از ستارگان در قلب ان‌جی‌سی 2014 قرار گرفته که از میان ابرهای گازی می درخشند. هر ستاره درون این سحابی 10 تا 20 برابر بزرگ‌تر از خورشید ماست و بادهایی چنان قوی را رها می کنند که موجب انفجار گازهای با چگالی کمتر شده و ساختارهای شبه مرجانی را ایجاد می کند.

 

عصرایران

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022