آخرین اخبار علمی


اخبار علمی ,خبرهای علمی, نورون‌ها

ابداع یک ترکیب حساس به نور برای تعدیل فعالیت نورون‌ها

پژوهشگران ایتالیایی، ترکیب جدیدی ابداع کرده‌اند که نسبت به نور حساس است و می‌تواند به تعدیل فعالیت نورون‌ها کمک کند. به…


امشب، آسمان "شهاب باران" می‌شوداخبار,اخبار علمی , شهاب باران

 

اخبار علمی - امشب، آسمان "شهاب باران" می‌شود

بهترین زمان رصد، شامگاه سه شنبه است اما به دلیل حضور ماه، احتمالا شاهد آذر گوی‌ها خواهیم بود.

کاظم کوکرم، عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: بارش شهابی بر ساوشی امسال، در ساعت 8 و 30 دقیقه صبح روز 4 شنبه، 22 مرداد به اوج بارش خود می‌رسد که در ایران روز است و ما قادر به رصد آن نخواهیم بود.

وی افزود: بهترین زمان رصد نیز شب قبل یعنی شامگاه سه شنبه بود که متأسفانه به دلیل حضور ماه نزدیک به بدر در آسمان و از طرفی طلوع دیر هنگام مرکز این بارش که صورت فلکی بر ساوش است، بسیاری از شهاب‌ها را از دست خواهیم داد و تنها قادر به مشاهده‌ی آذری گوی‌ها هستیم. آذری گوی‌ها شهاب‌های بزرگتر و بسیار پرنور هستند که روشنایی آنها از روشنایی زهره و مشتری نیز فراتر می‌رود.

کوکرم اضافه کرد: با شرایط موجود،‌ زمان مناسب برای رصد بارش شهابی بر ساوشی روزهای بعد از اوج بارش یعنی حوالی 25 و 26 مرداد است که ماه از بدر خارج شده و آرام آرام به حالت هلالی نزدیک می‌شود و کم نور تر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عبور سوییفت- تاتل به تازگی صورت گرفته است،‌ گفت: یارش شهابی، حاصل عبور زمین از میان بقایای یک دنباله دار در مسیر آن به دور خورشید است. منشا بارش شهابی بر ساوشی نیز بقتیتی دنباله دار سوییفت-تانل می باشد که در دهه 90 میلادی از نزدیکی خورشید عبور کرده است. این دنباله درا هر 123 سال یکبار به نزدیکی خورشید می‌آید و چون عبور سوییفت-تانل به تازگی صورت گرفته است و بقایای بیشتری از آن در مسیر زمین وجود دارد، بارش شهابی برساوشی با نرخ ساعتی سرسویی 100 شهاب در ساعت، بارش پرشهابی محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: ستاره شناسان برای ارزیابی کیفیت بارش‌های شهابی از نرخ ساعتی سر سویی یا همان zhr استفاده می‌کنند. این نرخ تعداد شهاب‌هایی است که در یک ساعت و با شرایطی چون قرار داشتن کانون بارش در سرسو، تاریک بودن آسمان، عدم حضور ماه، باز بودن افق و صاف بودن هوا، دیده می‌شود.

کوکرم در پایان گفت: با توجه به وضع موجود، نباید انتظار مشاهده‌ی یک بارش با تعداد زیادی شهاب باشیم.
اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------