آخرین اخبار علمی

ناسا،اخبار علمی،خبرهای علمی

موشک غول پیکر ناسا از آشیانه بیرون آمد

ناسا بالاخره موشک عظیم‌الجثه سیستم پرتاب فضایی (SLS) را از آشیانه آن بیرون آورد تا آن را برای پرتاب در سال آینده به فلوریدا…

لباس‌ فضانوردان ماموریت آرتمیس در ماه می‌ماند لباس فضایی ماموریت آرتمیس ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
اولین لباس فضایی ماموریت آرتمیس که در ماه پوشیده می‌شود به زمین باز نخواهد گشت. 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، لباس‌های فضایی تاریخ‌سازی که اولین زن و یک فضانورد آمریکایی مرد هنگام گشت‌زنی روی ماه پس از دهه‌ها بر تن خواهند داشت به جای اینکه برای استفاده مجدد یا نمایش در موزه به زمین بازگردانده شوند، درون یک فرودگر قمری متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس رها می‌شود و این موشک استارشیپ نیز تا بی‌نهایت در مدار ماه باقی می‌ماند.

 

شرکت فضایی«اکسیوم اسپیس»(Axiom Space) که توسط ناسا برای طراحی، ساخت و تجهیز لباس‌های فضایی ماموریت فرود روی ماه آرتمیس ۳(Artemis ۳) در سال ۲۰۲۵ انتخاب شده است، در جریان یک رویداد مطبوعاتی از نمونه‌ی اولیه لباس فضانوردی خود رونمایی کرد. مایکل سافردینی(Michael Suffredini)، رئیس و مدیرعامل شرکت اکسیوم و مارک گریلی(Mark Greeley)، مدیر برنامه‌ی شرکت برای فعالیت‌های خارج از فضاپیما، در مصاحبه‌ای کوتاه درباره‌ی سرنوشت این لباس‌های فضایی صحبت کردند.

 

گریلی با اشاره به اینکه این دو لباس اولین لباس‌هایی هستند که پس از چند دهه به ماه می‌رسند، گفت: فضانوردان درون کپسول اوریون بر فراز موشک استارشیپ به ماه می‌روند و سپس از اوریون به استارشیپ منتقل می‌شوند تا به سطح ماه برسند.

 

رویکرد ناسا برای دستیابی به سطح ماه پس از بیش از ۵۰ سال، با آخرین باری که با آپولو به ماه سفر کرد، متفاوت است. چهار فضانورد ماموریت آرتمیس ۳ با کپسول اوریون ساخته‌ی شرکت لاکهید مارتین زمین را ترک خواهند کرد. به محض رسیدن به ماه، دو نفر از خدمه به سیستم فرود انسان منتقل می‌شوند که نسخه‌ای از فضاپیمای استارشیپ اسپیس‌ایکس است و دو نفر دیگر در مدار ماه درون اوریون می‌مانند.

 

در پایان عملیات دو مسافر ماموریت آرتمیس از جمله اولین زنی که روی ماه فرود آمد سوار بر استارشیپ به اوریون باز می‌گردد. به دلیل محدودیت‌های وزنی، تنها ذخایر کوچکی از سنگ‌های ماه و تجهیزات به فضاپیما بازگردانده می‌شود.

 

 لباس فضایی ماموریت آرتمیس ,اخبار علمی ,خبرهای علمی

گریلی می‌گوید: لباس‌های فضایی به استارشیپ برمی‌گردند و سپس استارشیپ به طور نامحدود در مدار ماه باقی می‌ماند.

 

سافردینی گفت: این روندی است که در حال حاضر تصور می‌کنیم. اما هنوز چند سال باقی مانده است.

 

گریلی افزود: شاید دستکش‌ها یا برخی قطعات کوچک دیگر به زمین برگردند.

 

پس از بازگشت از سطح ماه، استارشیپ فاقد سوخت مورد نیاز برای پرواز به زمین خواهد بود. این وسیله‌ی نقلیه به گونه‌ای طراحی شده که قابل سوخت‌گیری باشد اما اواخر سال ۲۰۲۵، هیچ ایستگاهی برای شارژ مجدد آن در دسترس نخواهد بود.

 

اگر لباس‌های فضایی ماموریت آرتمیس ۳ در مدار ماه رها شوند، اولین باری نخواهد بود که لباس‌های فضانوردان از ماموریت‌های تاریخی ناسا باز نمی‌گردند.

 

در ماموریت‌های آپولو، فضانوردان ناسا لباس‌های فشاری را برای راه رفتن روی ماه می‌پوشیدند که برای پرتاب از زمین و بازگشت به زمین استفاده می‌شد، بنابراین لباس‌ها سفر رفت و برگشت را انجام می‌دادند. با این حال قطعاتی که برای کار روی سطح ماه اضافه شده بود، اغلب برای کاهش وزن در ماه باقی می‌ماند.

 

به همین دلیل، چکمه‌هایی که نیل آرمسترانگ، فضانورد آپولو ۱۱ برای برداشتن اولین «گام کوچک» خود به پا داشت، هنوز در ماه هستند.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------