دانشمندان نسبت به ذوب یخچال طبیعی چین هشدار دادند اخبار علمی ,خبرهای علمی,یخچال طبیعی
دانشمندان نسبت به «ذوب یکی از بزرگترین یخچال های طبیعی جهان توسط چین برای جذب میلیون ها گردشگر» و تبعات منفی آن برای محیط زیست و رودخانه ها هشدار دادند. 

به گزارش ایرنا یخچال طبیعی شماره یک 'بایشویی' چین از سال 1982 میلادی بیش از 60 درصد از توده های یخی و برفی خود را از دست داده است.

 

این در شرایطی است که این کوه یخی منبع اصلی آب 10 رودخانه بزرگ در سراسر قاره آسیا از جمله دو رودخانه بزرگ 'یانگ تسه' چین و مکنگ است.

 

این یخچال طبیعی در جنوب چین واقع شده است و گردشگران توانسته اند به دلیل ذوب شدن آن بتدریج به ارتفاع 4 هزار و 570 متری این منطقه صعود کنند.

 

میلیون ها گردشگر هر سال به این منطقه گردشگری برفی و یخی چین می روند که دارای یک سوم از کل ذخیره یخی جهان پس از قطب جنوب و 'گرین لند' است و همزمان مساحتی بیشتر از کل تگزاس و نیومکزیکو دارد.

 

این قطب یخی سوم دنیا برای میلیاردها انسان از ویتنام گرفته تا افغانستان با اهمیت است و رود زرد، رود مکنگ و رود گنگ نیز از ذوب یخ های آن تغذیه می شوند.

 

'آشلی جانسون' از مرکز تحقیقات آسیایی بر این باور است که این توده یخی غول پیکر، یکی از اصلی ترین منابع آب تازه دنیا به حساب می آید و ذوب شدن آن برای جذب گردشگر برای محیط زیست خطری بزرگ و هشدار دهنده است.

 

به دلیل صنعتی شدن و همچنین با افزایش درجه دمای زمین به میزان یک درجه سانتیگراد، پیش بینی شده است که بین 28 تا 44 درصد از یخچال های طبیعی دنیا در حال ذوب شدن هستند.

 

چین آب مورد نزدیک به 20 درصد از جمعیت دنیا را با 7 درصد از منابع آب تازه ای که در اختیار دارد تامین می کند تحقیقات انجام شده در این کشور نشان می دهد که 80 درصد از یخچال های طبیعی این کشور بتدریج در حال ذوب شدن هستند و وضعیتی خطرناک برای تامین آب این کشور در حال شکل گیری است.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------