ضبط صدای طلوع خورشید در مریخ اخبار علمی ,خبرهای علمی,ضبط صدای طلوع خورشید
محققان دانشگاه انگلیا راسکین انگلیس با استفاده از اطلاعات به دست آمده توسط کاوشگر رباتیک Opportunity و تکنیک Data Sonification توانستند صدای طلوع خورشید را در مریخ ضبط کنند. 

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، تکنیک Data Sonification شامل فرآیند تبدیل اطلاعات و داده ها به صدا به منظور درک یا انتقال اطلاعات است. برای این منظور محققان تصویر طلوع خورشید را از چپ به راست و پیکسل به پیکسل اسکن کرده و میزان شفافیت و اطلاعات رنگی آن را با مدل دیجیتالی ارتفاع در مریخ ترکیب کردند.

 

سپس با استفاده از الگوریتم های خاصی توانستند به هریک از عناصر به دست آمده از این فرآیند، یک گام موسیقی و ملودی تخصیص دهند. بدین ترتیب تصویر مربوط به طلوع خورشید در سطح مریخ به یک فایل صوتی به مدت دو دقیقه تبدیل شد.

 

کاوشگر رباتیک Opportunity از سال 2004 میلادی اطلاعات تصویری مریخ را برای ناسا گردآوری و ارسال می کند، اما در سال جاری میلادی در اثر یک طوفان غبار ارتباط آن با زمین قطع شد.

 

قرار است صدای طلوع خورشید که با عنوان Mars Soundscapes نام گذاری شده است در کنفرانس Supercomputing SC18 که در تاریخ 13 نوامبر در دالاس برگذار خواهد شد، در غرفه ناسا برای علاقمندان پخش شود. 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------